Bank Japonii eksperymentuje z CBDC

1 rok temu

Temat pieniądza cyfrowego banku centralnego (CBDC) budzi kontrowersje. Dla jednych to szansa na sprawniejsze transakcje transgraniczne. Jednak według sporej grupy przeciwników, to tylko próba ograniczenia naszej prywatności i jednocześnie zwiększenia inwigilacji ze strony państwa. Mimo to rządy na całym świecie rozważają wprowadzenie takiego rozwiązania. Kolejnym państwem, które eksperymentuje z CBDC jest Japonia.

Japonia eksperymentuje z CBDC. Pierwsze wnioski

Cyfrowy pieniądz banku centralnego bez wątpienia jest kuszącym rozwiązaniem dla rządów państw na całym świecie. Rozwiązanie ma pewne korzyści dla konsumentów. Jednak największym jego beneficjentem wydaje się państwo, które zyskuje możliwość śledzenie każdej transakcji obywatela. W przypadku tradycyjnych pieniędzy i zdecentralizowanych sieci płatności znacznie ciężej jest wykryć transakcje, a czasem jest to niemożliwe. Dlatego władza chętnie eksperymentuje z CBDC. Niedawno Chiny poinformowały, iż rozpoczęły wypłacać pensje urzędnikom w CBDC. Technologię testuje też Japonia. Bank Japonii niedawno ujawnił wyniki drugiej fazy eksperymentu CBDC Proof-of-Concept (PoC). W raporcie stwierdzono, iż PoC zostały ukończone i osiągnięto pożądane cele. Następny etap pilotażu projektu cyfrowego jena zostanie uruchomiony zgodnie z harmonogramem w kwietniu. Zbadane zostaną potencjalne wyzwania związane z połączeniem z systemami zewnętrznymi.

🇯🇵🚀💰Japan is stepping up its game with a new CBDC pilot program!👀📈 Joining the global momentum in #DigitalCurrency adoption, this is a bold move that will bring exciting opportunities for the future of #Finance 💸🌏

🔗Click the link to find out morehttps://t.co/0KsmQjohXU

— ByTrade Exchange (@bytradeio) May 30, 2023

Pierwsze wnioski z pilotażu

Bank Japonii przedstawił pierwsze wnioski z zakończonego etapu pilotażu CBDC. W eksperymencie wzięło udział 100 000 użytkowników, a liczbę pośredników ustalono na 5. Natomiast obciążenie dla podstawowej funkcji dyspozycji transakcyjnych ustalono na 500 TPS (transactions per second) dla scenariusza bazowego. Dla kontrastu, dla scenariusza z dużym obciążeniem, TPS został ustawiony na 3000. Testowano także takie aspekty jak prywatność i płatności offline to inne aspekty. Na ten moment Japończycy są zadowoleniu z wyników, ale planują dodatkowe działania, mające ułatwić pozyskanie możliwie najlepszej informacji zwrotnej. Bank Japonii poinformował, iż planuje stworzyć specjalne forum: Forum CBDC zostanie utworzone w celu odpowiedniego postępowania w sprawie uzgodnień instytucjonalnych dotyczących CBDC, a pomysły i spostrzeżenia przedstawione przez prywatne firmy związane z płatnościami detalicznymi zostaną wykorzystane w celu pogłębienia badania. Dyrektor wykonawczy BOJ, Shinichi Uchida stwierdził, iż badanie CBDC i angażowanie w nie sektora prywatnego są niezbędnymi krokami do upowszechnienia tego rozwiązania w społeczeństwie.

Idź do oryginalnego materiału