Banki z sercem – pierwszy ogólnopolski raport o zaangażowaniu lokalnym banków spółdzielczych

1 tydzień temu

Banki spółdzielcze to banki z misją, które swoją działalność budują na wartościach wspólnoty, odpowiedzialności i partnerstwa. Właśnie dlatego społeczne zaangażowanie leży u podstaw ich funkcjonowania, tworząc unikalny model bankowości bliskiej ludziom. Skalę ich społecznego zaangażowania przestawia raport pt. „Banki z sercem”. To pierwszy tego typu dokument opracowany przez Krajowy Związek Banków Spółdzielczych (KZBS).

Celem raportu było zidentyfikowanie i promocja działań na rzecz lokalnych społeczności w latach 2022–2023. Opracowano go na podstawie badania przeprowadzonego w 2024 roku. W projekcie wzięło udział 87 banków – 44 banki spółdzielcze zrzeszone w BPS, 42 – SGB i 1 bank samodzielny. Ogółem, biorąc pod uwagę wysokość sumy bilansowej banków, badaniem objęto banki reprezentujące 29% aktywów sektora banków spółdzielczych.

Raport powstał na bazie ankiety przeprowadzonej wśród banków spółdzielczych od 9 września do 23 października 2024 roku, obejmującej dane za lata 2022–2023. W zbieraniu danych KZBS wspierał Bank Polskiej Spółdzielczości oraz Spółdzielcza Grupa Bankowa.

Zebrane informacje podkreślają najważniejsze trendy, w tym wzrost środków przeznaczanych na inicjatywy społeczne i rozwój projektów ekologicznych. W raporcie znalazły się również przykłady dobrych praktyk i szczegółowe analizy.

„Bankowość spółdzielcza w Polsce to znacznie więcej niż usługi finansowe. To partnerstwo, które buduje mosty pomiędzy lokalnym biznesem, organizacjami społecznymi i obywatelami. Wyniki raportu „Banki z sercem” pokazują, iż banki spółdzielcze realnie wspierają rozwój społeczności, inwestując w edukację, zrównoważony rozwój, w tym ekologię i działania prospołeczne. To dowód na to, iż siła wspólnoty przynosi długofalowe korzyści” – prof. Małgorzata Iwanicz-Drozdowska, Prezes Zarządu KZBS.

Z raportu „Banki z sercem” wynika m.in., iż w 2023 roku banki spółdzielcze finansowały więcej lokalnych inicjatyw społecznych niż w 2022 roku, przeznaczając wyższe kwoty na pojedyncze projekty. Decyzje o wsparciu wynikały głównie z poczucia misji i odpowiedzialności za rozwój regionów, a mniej z potrzeby poprawy wizerunku. Coraz więcej banków wdrażało również ekologiczne rozwiązania i wspierało zielone inicjatywy, oferując produkty finansowe na realizację projektów proekologicznych. Zróżnicowanie praktyk informacyjnych wskazuje na potrzebę propagowania dobrych praktyk w zakresie raportowania działań na rzecz społeczności lokalnych.

Raport „Banki z sercem” jest dostępny na stronie internetowej KZBS www.kzbs.pl. Zapraszamy do zapoznania się z jego treścią i wspólnego promowania wartości, które bankowość spółdzielcza wnosi do życia lokalnych społeczności.

Źródło: KZBS.

Idź do oryginalnego materiału