Bankowcy się boją a Bitcoin robi swoje

1 rok temu

Fed może wpakować do gospodarki do 2 bilionów dolarów dzięki nowemu programowi pożyczek bankowych, mówi JPMorgan

Bankowy program finansowania terminowego Fed

Czy nowy program ochronny Rezerwy Federalnej może odwrócić część ubiegłorocznego zacieśnienia polityki pieniężnej?

JPMorgan Chase & Co. szacuje, iż dodatkowe finansowanie z nowego programu ochronnego banku centralnego USA może dać maksymalnie 2 biliony dolarów dodatkowej płynności.

„Wykorzystanie Bankowego Programu Finansowania Terminowego Fed prawdopodobnie będzie duże” – napisali stratedzy JP Morgan w środowej notatce cytowanej przez Bloomberga.

Maksymalna kwota przewidywana przez JPMorgan to 2 biliony dolarów, przy czym mniejsze banki prawdopodobnie będą głównymi użytkownikami programu, czytamy w notatce. Kolejna wymieniona liczba to 460 miliardów dolarów. A to było oparte na kwocie nieubezpieczonych depozytów w sześciu amerykańskich bankach o najwyższym stosunku nieubezpieczonych depozytów do depozytów ogółem.

Nowy program Fed został ustanowiony w weekend po upadku Silicon Valley Bank (SVB).

„Program Bank Term Funding Program (BTFP) został stworzony, aby wspierać amerykańskie przedsiębiorstwa i gospodarstwa domowe poprzez udostępnienie dodatkowych funduszy kwalifikującym się instytucjom depozytowym, aby pomóc zapewnić bankom możliwość zaspokojenia potrzeb wszystkich ich deponentów” – powiedział Fed w komunikacie prasowym .

Według Fed, numery pożyczek będą publikowane co tydzień i publikowane w „wydaniu statystycznym H.4.1 zatytułowanym„ Czynniki wpływające na salda rezerw instytucji depozytowych i oświadczenie o stanie banków Rezerwy Federalnej ”.

JPMorgan dodał, iż w amerykańskim systemie bankowym przez cały czas znajdują się rezerwy o wartości 3 bilionów dolarów, ale większe banki posiadają większość.

Nowy program Fed ma wystarczającą moc, aby zmniejszyć palące problemy z rezerwami bankowymi, ale może również odwrócić część zacieśnienia wprowadzonego przez Fed w celu walki z wysoką inflacją, powiedział JPMorgan.

W innej nocie opublikowanej w tym tygodniu strateg banku Marko Kolanovic ostrzegł, iż na rynku akcji przez cały czas istnieje ryzyko związane z rosnącymi obawami przed recesją.

„Podążając za najnowszymi nagłówkami w amerykańskiej bankowości, uważamy, iż zmierzamy do środowiska handlowego, w którym„ złe wieści to złe wieści ”, z rynkami bardziej wrażliwymi na ryzyko recesji” – napisał strateg.

„Podczas gdy działania Fed zmniejszają ryzyko… uważamy, iż istnieje wiele transakcji typu carry trade, które będą pod presją i nie będzie możliwe zabezpieczenie wszystkich z nich”.

Bitcoin robi to do czego został powołany

Podczas gdy bankierzy przeżywają stresy związane z niewystarczająco zabezpieczonym systemem bankowym posiadacze Bitcoinów przeżywają swoje dobre chwile. Następuje bowiem widoczny rozjazd pomiędzy systemem finansów tradycyjnych a systemem przyszłości, który reprezentuje właśnie król Bitcoin.

Za nietrafione decyzje polityków i wszelkiej maści urzędników w starym systemie płacą obywatele, rzadko decydenci. W nowym systemie nikt nie jest totalnym właścicielem nowego pieniądza. I nikt nie może dokonywać dodruków. Nie może wywołać inflacji i powiedzieć, iż jest to w interesie społeczeństwa. Nikt nie może zabronić przeprowadzenia transakcji.

Właśnie dlatego, iż politycy powodują kryzysy razem z chciwymi bankierami, ludzkość, która zawsze jak niewolnik musi za to płacić swoją mocą nabywczą, szuka rozwiązania zerwania kajdanów.

Prawdopodobnie dzieje się historia na naszych oczach, powoli ale systematycznie zrywamy się z niewoli. To będzie bolało i będzie trwała walka. Ale nie ma innego wyjścia. Nieprawidłowa redystrybucja dóbr i brak globalnego zrozumienia problemów ludzkości powoduje powstawanie idei, ruchów i inicjatyw, które czynią prawdziwą rewolucję.

Żeby się gwałtownie odnaleźć w nowym świecie należy zaakceptować zachodzące zmiany, przyłączyć się i zacząć go współtworzyć.

Zresztą czytelnikom BitHub.pl nie trzeba tego przypominać 😊

Może Cię zainteresuje :

Idź do oryginalnego materiału