Rozmawiamy z dr inż. Andrzejem Skrobiszewskim, prezesem R&D HUB, ekspertem w zakresie consultingu oraz realizacji projektów innowacyjnych oraz rozwojowych w biznesie.
Jak ocenia pan współpracę nauki z biznesem w Polsce?
Niestety negatywnie, ponieważ Polska niezmiennie znajduje się w trzeciej grupie państw pod względem innowacyjności – umiarkowanych innowatorów. Podstawowymi barierami wprowadzania innowacji są wysokie koszty ich opracowania i wdrażania, niewystarczający dostęp do zewnętrznych źródeł finansowania, brak dedykowanych ofert ze strony uczelni oraz wysokie ryzyko prawne i finansowe.
Współczesne uwarunkowania rynkowe obligują przedsiębiorców do wykorzystywania nowoczesnych rozwiązań i wiedzy eksperckiej. Dostęp do aparatury pomiarowej i wiedzy specjalistycznej z zakresu B+R jest jednak utrudniony. Brak dedykowanej oferty uczelni dla przedsiębiorców w formie konsultacji przy planowaniu B+R powoduje, iż przedsiębiorcy często spotykają się z nieprzekraczalną barierą w postaci braku możliwości dialogu oraz dostępu do wiedzy. Utrudnia to ich działalność, blokuje dalszy rozwój i naraża na straty finansowe. Doprowadza to również do utrwalenia stanu braku kultury innowacyjności wśród polskich przedsiębiorstw, które zamiast innowacji wybierają bardziej sprawdzone działania rozwojowe.
Co jest największym wyzwaniem przy komercjalizacji nowych technologii?
Brak wykwalikowanej kadry do wdrażania efektów prac B+R na rynek. Realizacja innowacji wymaga wdrożenia w danej organizacji procesu ich zarządzania. Implikuje to duże zmiany w obrębie mentalności w przedsiębiorstwie, przy jednoczesnym zaangażowaniu kapitału ludzkiego ze wszystkich szczebli organizacyjnych. Niemniej samo ukierunkowanie firmy na innowacyjność, z jednoczesną zmianą strategii, polegającą na odnowie modelu biznesowego w obecnych realiach rynkowych, jest niewystarczające. Ze względów kosztowych potrzebna jest realizacja innowacji otwartych, polegających na zakupie nowych technologii, patentów, licencji oraz nowatorskich rozwiązań. Powoduje to konieczność posiadania w swoich szeregach wykwalifikowanej kadry o specyficznych cechach, która będzie w stanie skutecznie współpracować ze światem nauki oraz wiedzieć, jak wdrożyć na rynek nowy produkt.