Bartłomiej Solik: „.KTW udowadnia, iż lokalizacja nie jest żadną przeszkodą do wdrożenia zrównoważonych technologii"

6 godzin temu
Zdjęcie: /materiały promocyjne


„Naszym celem było stworzenie budynku, który nie tylko wpisze się w miejską tkankę Katowic, ale też będzie wyznaczał standardy budownictwa biurowego, a przez to będzie atrakcyjny dla użytkowników nie tylko dziś, ale również w nadchodzących latach” – mówi Bartłomiej Solik, Wiceprezes Zarządu TDJ Estate. Czy ta lokalizacja była pomocna w realizacji inwestycji w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju? Jakie wartości stoją za tą strategią?


Kompleks biurowy .KTW znajduje się w samym centrum Katowic - w sąsiedztwie Spodka, MCK i NOSPR-u. Czy ta lokalizacja była pomocna czy raczej stanowiła wyzwanie dla firmy inwestycyjnej, która podjęła się realizacji w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju?
Bartłomiej Solik, Wiceprezes Zarządu TDJ Estate: Faktycznie, lokalizacja biurowca .KTW jest wyjątkowa. Znajdujemy się w samym sercu miasta, w tzw. Strefie Kultury, w bezpośrednim sąsiedztwie budynków o charakterze symbolicznym dla Katowic, jak chociażby Spodek. To lokalizacja, z której jesteśmy dumni, ale też która zobowiązuje do tworzenia przestrzeni najwyższej jakości. .KTW udowadnia, iż lokalizacja nie jest żadną przeszkodą do wdrożenia zrównoważonych technologii. Co więcej, lokalizacja w ścisłym centrum to ogromny atut z punktu widzenia zielonych biur. Dzięki niej do .KTW można łatwo dojechać z innych części Katowic, pozostałych miast Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, czy choćby całego kraju, dbając równocześnie o ślad węglowy podróży.
Biurowiec .KTW II uzyskał certyfikat BREEAM - międzynarodowego systemu oceny budynków pod kątem zasad zrównoważonego rozwoju - na poziomie "Excellent". Skąd ta wysoka ocena?
Certyfikatem BREEAM na poziomie "Excellent" mogą się pochwalić zarówno .KTW I, jak i .KTW II. W procesie certyfikacji brany jest pod uwagę cały szereg czynników, takich jak efektywność energetyczna, zrównoważona gospodarka wodą, jakość środowiska wewnętrznego, dostępność za pośrednictwem zrównoważonych środków transportu czy w końcu wykorzystane materiały. Na etapie projektowania .KTW najważniejsze było dla nas, żeby wziąć pod uwagę wszystkie te aspekty. Jak pokazuje finalna certyfikacja - udało nam się to. Zarówno .KTW I, jak i .KTW II uzyskało końcową ocenę na poziomie 80,6 proc., czyli wyższą niż na etapie projektu, co bardzo nas cieszy. Dodatkowo, w przypadku .KTW II zdobyliśmy maksymalne noty w kategoriach "transport" oraz "woda".


Ta inwestycja musiała być sporym wyzwaniem. Co was skłoniło do tego, żeby mimo wszystko działać w duchu zrównoważonego rozwoju?
Naszym celem było stworzenie budynku, który nie tylko wpisze się w miejską tkankę Katowic, ale też będzie wyznaczał standardy budownictwa biurowego, a przez to będzie atrakcyjny dla użytkowników nie tylko dziś, ale również w nadchodzących latach. Katowicka Strefa Kultury, w której znajduje się .KTW to obszar rewitalizacji. Chcieliśmy aby nasza inwestycja wspierała ten istotny dla miasta proces. Idea zrównoważonego rozwoju jest częścią naszej strategii, nie wyobrażaliśmy sobie nie uwzględnić go w tej inwestycji.
Zrównoważony rozwój to dziś modne hasło, ale u was to coś więcej niż trend. Jakie wartości stoją za tą strategią?
Faktycznie, zrównoważony rozwój to najważniejszy element naszych działań. Drogowskazem dla inwestycji TDJ Estate jest hasło "We are the space makers". Oznacza to dla nas m.in. odpowiedzialność, za kształtowanie przestrzeni, w których znajdują się nasze inwestycje. Bierzemy pod uwagę ich długofalowy wpływ na okolicę i przebywających w niej ludzi.
Wasz budynek czerpie energię z farm fotowoltaicznych - jak działa to w praktyce? Jak wpływa na funkcjonowanie budynku?
Zgadza się, w tej chwili energia elektryczna dla kompleksu .KTW pochodzi głównie z farm fotowoltaicznych. Znacząco redukuje to ślad węglowy budynków. W ramach działań proekologicznych obiekt wdrożył strategię zakupu zielonej energii poprzez długoterminowy kontrakt, który zapewnia dostawy energii elektrycznej pochodzącej z odnawialnych źródeł.
Czy bazowanie na energii słonecznej w tak dużym budynku nie bywa kłopotliwe?
Nie, współczesna technologia sprawia, iż możemy efektywnie wykorzystywać bardziej zrównoważone źródła energii, również w przypadku tak dużych i złożonych inwestycji. My zdecydowaliśmy się na optymalny z naszego punktu widzenia model współpracy, tj. zawarcie umowy z doświadczonym podmiotem na dostawę energii bezpośrednio z farm fotowoltaicznych. Oczywiście, w naszej szerokości geograficznej nie można opierać się wyłącznie na słońcu. Jednak naszym celem jest optymalizacja zużycia i realne ograniczanie emisji i fotowoltaika nam to umożliwia.
Wspominacie o planach włączenia energii z farm wiatrowych - brzmi ambitnie! Jakie macie na to pomysły?
Analizujemy możliwość rozszerzenia miksu energetycznego o źródła wiatrowe. Dzięki współpracy z doświadczonym dostawcą mamy możliwość korzystania z wiedzy ekspertów, co pozwala podejmować ambitne, ale bezpieczne dla ciągłości biznesu decyzje. Tego typu rozwiązania stają się coraz bardziej popularne w Europie, także wśród firm stawiających na neutralność klimatyczną. Dla nas to kolejny krok ku obiektowi zeroemisyjnemu.
A co z wykończeniem budynków? Czy najemcy mogą w jakiś sposób odczuć to proekologiczne podejście?
Zdecydowanie. W .KTW postawiliśmy na rozwiązania, które optymalizują zużycie zasobów, m.in. energooszczędne systemy ogrzewania i wentylacji, oświetlenie LED czy zaawansowany system zarządzania energią w czasie rzeczywistym. To technologie, które nie tylko redukują ślad węglowy, ale jednocześnie tworzą komfortowe miejsce pracy. Poziom hałasu w biurach został ograniczony do 40 decybeli, systemy wentylacyjne wyposażone zostały w wysokiej klasy filtry antysmogowe, a centralne nawilżanie powietrza zapewnia min. 40 proc. wilgotności. W budynku wykorzystano jedynie materiały o niskiej zawartości substancji lotnych. Co więcej rozwiązania wspierające zrównoważony transport to także duże udogodnienie dla użytkowników budynku. Należą do nich m.in. stacje ładowania samochodów elektrycznych, stojaki rowerowe, natryski, szafki dla rowerzystów i stacja naprawy rowerów.
Jakie są najbardziej widoczne efekty "zielonego podejścia"? Można już mówić o konkretnych liczbach?
Tak, jak najbardziej. Efekty zrównoważonego budownictwa są mierzalne. W przypadku .KTW II, możemy powiedzieć, iż budynek cechuje o 50 proc. mniejsza emisja CO2, w porównaniu do referencyjnego biurowca, w którym nie zastosowano zielonych rozwiązań.
Bez wątpienia w tej chwili stanowicie inspirację dla innych inwestorów. Co powiedzielibyście tym, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z zielonym budownictwem?
Przede wszystkim, iż nie należy się zielonych rozwiązań obawiać. To inwestycja, która zwraca się już na etapie budowy i przez cały cykl życia budynku. Zrównoważonego budownictwa oczekują dziś najemcy, użytkownicy końcowi i pozostali interesariusze. To przyszłość naszej branży.


płatna współpraca
Idź do oryginalnego materiału