Urządzanie pierwszego mieszkania jest wyprawą w nieznane. Przez cały proces młode właścicielki przeprowadziła projektantka Patrycja Dorczak. Projekt w całości został zaprojektowany dla dwóch sióstr, które cenią kolor we wnętrzu.
Apartament został zakupiony w stanie deweloperskim. „Po moim pierwszym spotkaniu z inwestorami na inwestycji, wiedziałam, iż należy przeprojektować układ funkcji pod preferencje i styl życia inwestorek. Wyburzyliśmy ścianę dzielącą kuchnię od salonu, tak aby powiększyć strefę dzienną i wyeksponować kuchnię, która od początku w wizji inwestorki miała mieć kolor niebieski”. Dębowy ciepły fornir jako tło dla pastelowego błękitu.
„Kuchnia serce domu” – nie inaczej było tutaj, marzeniem inwestorki była błękitna kuchnia, co bardzo mnie ucieszyło, ponieważ w swoich projektach bardzo lubię bawić się kolorem, zależało mi na wydobyciu z projektowanej przestrzeni maksymalnego miejsca na przechowywanie.
Po wyburzeniu ścianki dzielącą kuchnię, a salon udało się wkomponować wyspę, która subtelnie łączy dwie strefy pomieszczenia, nad wyspą znajduję się delikatna, ale figularna lampa od firmy AQFORM.
Wyspa kuchenna jako praktyczny element wnętrza, ale także miejsce do spotkań i wspólnych rozmów. Biżuterią w kuchni okazały się delikatne złote uchwyty od marki HVYT, które swoim minimalizmem dodają eleganci.
Warta uwagi jest też biżuteryjna bateria kuchenna marki Omnires z kolekcji SWITCH, która została uhonorowana tegorocznymi prestiżowymi nagrodami. Projektanta przeprojektowała również układ funkcji łazienki, zmieniając sprytnie położenie pralki i suszarki, które znalazły swoje miejsce w korytarzu za zgrabną zabudową meblową. Łazienki zostały zaprojektowane w ciemniejszej granatowej tonacji.
Wybrane przez projektantkę Patrycję Dorczak armatury w miedzianej kolorystyce wyostrzają subtelne żyły ze spieku. Ciekawym zabiegiem okazało się zestawienie wielkoformatowego spieku z drobnymi płytkami w odcieniu szarości, które nadają ciekawej kompozycji. Całość dopełniona z szafką podwieszaną wykonaną z frontów z forniru naturalnego z złotymi geometrycznymii uchwytami.
Ulubionym miejscem w apartamencie młodej inwestorki jest strefa dzienna w której centralne miejsce to sofa, stworzona na specjalne zamówienie, odpowiadając preferencji właścicielce.
Na uwagę zasługuję „jadalnia”, która komponuje się z całością strefy dziennej, stół, zakupiony z Westwing z dębowymi nogami i ciężkim blatem z konglomeratu, który subtelnie łączy się z blatem w kuchni, nad stołem znajduje się lampa z tej samej kolekcji z różniącą się figlarnością, co nad wyspą, dopełnieniem jest lustro, które zaprasza do środka dzienne światło z balkonowych okien.
Witrynka/Regał to autorski projekt młodej projektantki, pełni on rolę domowej biblioteczki, w której znalazła się kolekcja książek inwestorki, wraz z drobnymi dekoracjami, które za rozproszonym światłem szkła ryflowanego, tworzy ciekawą zabawę wrażeniem i formą, dając złudzenie niedomówienia, tego co znajduję się za nim – dodaje projektantka W sypialni wyjściowe było wybranie odpowiedniej tapety, takiej która będzie robiła wrażenie na samym wejściu, jak i doda harmonię tej małej przestrzeni, tutaj wyjściowe okazały się granaty w tapecie, które wybraliśmy na otapicerownaie łóżka. Projektanta chciała wydobyć we wnętrzu barwny i kobiecy charakter inwestorki, proponując kolor kawo- różowy na szafę.
Projektantka, starannie zaprojektowała fronty na zabudowę szafy, która posiada jeden front wypełniony lustrem, tak aby tapeta odbijała się w szafie i tworzyło to swoistą klamrę kompozycyjną do całości pomieszczenia. Nad nakastlikami wyłaniają się lampy, które są światłem dekoracyjnym, mającym na celu wyostrzenie wyjątkowej struktury w tapecie.
Kropką nad i jest biurko z delikatnym światłem z kinkietu, które zostało skomponowane w prostokątnej sztukaterii, które nadaje spójności z szafą obok.
Druga sypialnia, została zdominowana przez zielony kolor, który jest otulony w złotych kinkietach i uchwytach, w sypialni również znajduje się szafa w całości zaprojektowana przez projektantkę, tutaj w górnej części szafy widnieje ryflowany front, który nadaje świeżości szafy. Podobnie jak w pierwszej sypialni, wyjściowe było wybranie odpowiedniej tapety, która została zamówiona w firmie Wallcraft, umożliwiając zmianę kolorystyczną tapety, tak aby sprostać wyobrażeniom kolorystycznym projektantki.
Ciekawym rozwiązaniem, które zasługuje na uwagę jest wykończenie ściany wejściowa do apartamentu, chciałam aby wejście było klamrą do strefy dziennej, delikatnie wprowadzając gościa do dalszej części apartamentu.
Zaproponowałam zamontowanie drzwi ukrytych do toalety, które zostały wykończone od strony korytarza tapetą, a od strony toalety spiekiem. Dzięki temu zabiegowi wejście stało się wrażeniowe i delikatne. Wraz z tapetą projektantka zaprojektowała siedzisko wykonane z paneli tapicerowanych, które za swoimi plecami subtelnie przysłania zabudowę w której mieści się pralka i suszarka.
Patrząc na realizację jestem zadowolona z zróżnicowania struktur z wyborem dobrej jakości materiałów, do tego przeplata się to z zabawą kolorem.
Harmonia i spójność to są moje odczucia widząc ten projekt.
W moich projektach istotny jest każdy detal wykończenia, ponieważ on nadaje całokształt odbioru danego wnętrza.
Patrycja Dorczak to młoda projektantka, która pracuje przy realizacjach autorskich projektów. Jej projekty wyróżniają się ciekawymi zestawieniami kolorystycznymi. Specjalizuje się w kompleksowym projektowaniu wnętrz, najczęstszym tematem młodej projektantki są modernizacje domów z lat 60-tych, które wymagają nie tylko elastycznego podejścia projektowego, jak i znajomości technicznej.
Do stylistyki wnętrz, staram się podchodzić elastycznie, najczęściej jednak projektuje wnętrza eklektyczne, które dają mi możliwość tworzenia indywidualnych projektów pod moich inwestorów.
„Praca przy projektowaniu wnętrz daje mi ogrom satysfakcji zawodowej, zależy mi na pracy z klientem „na żywo”. Projektowanie mieszkań/ domów to proces, który potrafi trwać parę miesięcy/ lat, na przestrzeni tego czasu zmienia się też wyczucie klienta i często pierwsze wersje projektów akceptowane na początku realizacji zmieniają się, co uważam jest piękne i dodaję tym wnętrzom autentyczności.”
Projektantka ma na swoim koncie liczne publikacje w znanych czasopismach, jak i współprace z markami, dodatkowo jest Laureatką konkursu „Wnętrze Roku w kategorii Young Designer”.
Galeria zdjęć






















Fot. Kaja Osikowska – Tasz – Pietruszka Fotografia
oprac. na podst.: mat. prasowe Patrycja Dorczak