Będę rozmawiał z KE po eurowyborach, by Polska nie traciła środków przez opóźnienia

2 tygodni temu

Premier Donald Tusk zadeklarował gotowość do rozmów z nową Komisją Europejską, która ukształtuje się po czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego, by zapewnić, iż Polska nie straci przyznanych środków unijnych ze względu na dotychczasowe dwa lata opóźnień w ich wykorzystywaniu. Dodał, iż w grę może wchodzić inna formuła lub „trochę więcej czasu”.

„Będę robił wszystko [w rozmowach] z nową Komisją [Europejską], żeby jeżeli nie uda się – ze względu na ten czas, jaki PiS nam 'ukradł’ – tych wszystkich środków na czas wydać, to żeby one nie przepadły. Bo to są nasze polskie środki w tej chwili” – powiedział Tusk podczas konferencji prasowej.

„Polska być może będzie potrzebowała innej formuły albo trochę więcej czasu, żeby te pieniądze skonsumować. I mam pomysły, mam pewien dyskretny na razie plan, ale na razie nie chcę korzystać z tych pomysłów, bo zrobimy wszystko, żeby zmieścić się w tym okrutnie skróconym przez PiS czasie” – dodał premier.

Ocenił, iż rząd czeka „bardzo karkołomne” zadanie ze względu na dwa lata opóźnień w wykorzystywaniu środków z UE.

„Wydać 50-100 mld euro – bo jest też ciągle kwestia funduszy spójności; tych pieniędzy europejskich jest dużo większa rzeka niż tylko KPO. Więc te obawy doskonale rozumiem, bo jedna rzecz to jest odblokować i zdobyć te środki – to się udało. A druga rzecz to wydać je mądrze w czasie trzykrotnie krótszym niż inne państwa mają do dyspozycji” – stwierdził Tusk.

Polska uzyskała w tym tygodniu 27 mld zł (w przeliczeniu z euro) w ramach płatności za pierwszy wniosek o środki z Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Do końca roku planuje złożyć kolejne cztery wnioski i uzyskać wpływy w wysokości max. 10 mld euro.

Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności dla Polski to 56 inwestycji i 55 reform. Otrzymamy z KPO 59,8 mld euro (268 mld zł), w tym 25,27 mld euro (113,28 mld zł) w postaci dotacji i 34,54 mld euro (154,81 mld zł) w formie preferencyjnych pożyczek.

Źródło: ISBnews

Idź do oryginalnego materiału