Zanikają przejściowe pory roku i uprawa wielu roślin na naszych polach i plantacjach może być w 2025 roku zagrożona. Trzeba wprowadzać do upraw nowe gatunki roślin, odporne na zmiany klimatu.
Jak wynika z eksperymentalnej prognozy pogody na nowy rok, temperatura w pierwszych miesiącach 2025 roku będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej. Eksperci z zakładu prognoz długoterminowych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przewidują, iż z powodu coraz wyższej temperatury powietrza, okres zimowy będzie krótszy, także w dalszej perspektywie
Jest to spowodowane trendem w klimacie polegającym na zanikaniu przejściowych pór roku, tj. przedwiośnia i przedzimia. Według ekspertów IMGW, te pory roku zanikają się głównie ze względu na wzrost temperatury, który jest najsilniejszy w Europie.
Zmiany w pogodzie mogą stworzyć zagrożenie dla wielu roślin uprawnych. Gwałtowne ocieplenie sprawi, iż rośliny będą po zimie wcześniej budziły się do życia, przez co będą dużo bardziej narażone na mogące pojawić się wiosenne przymrozki i w efekcie słabiej plonować.
Eksperci radzą więc, aby skupić na dostosowywaniu upraw do zmiany klimatu, w taki sposób, aby chronić rośliny przed przymrozkami. Jednym z tych sposobów jest wprowadzanie do upraw nowych gatunków roślin, które łatwiej sobie poradzą w nowych warunkach.
Jak wynika z prognozy, miesięczna suma opadów powinna przekroczyć normę wieloletnią tylko w styczniu na północy kraju i w lutym. Mogą to być opady deszczu lub śniegu.