Będzie zwrot części podatku rolnego za 2024

5 miesięcy temu

Projekt ustawy dotyczący zwrotu części podatku rolnego za 2024 r. trafił już do wykazu prac programowych Rady Ministrów. Na jakich warunkach ma nastąpić ten zwrot?

Trwają prace nad zwrotem części podatku rolnego za 2024 r.

Podatek rolny 2024 — stawki

Sam podatek rolny 2024 został obliczony na podstawie średniej ceny skupu żyta za okres 11 kwartałów, która wyniosła 89,63zł za 1 dt (q-kwintal). Ogłoszony został on komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego 19 października 2023 r. Dobrą wiadomością jest to, iż według projektu pozostaje on na tym samym poziomie co w 2023 r. Przemawia za tym wyższa o 21% cena żyta w porównaniu do poprzedniego roku. Zatem w tej kwocie został uwzględniony wzrost kosztów produkcji. Sama wysokość podatku zależy od rodzaju gruntu, jego powierzchni, lokalizacji. Jednak stawka podstawowa wynosi 224,075 zł za 1 ha przeliczeniowy gruntu gospodarstwa rolnego (2,5 q). Dla pozostałych gruntów wyliczono ją na równowartość 5 kwintali, czyli 448,15 zł.

Ile będzie wynosił zwrot podatku rolnego?

Według projektu ustawy zwrot części podatku rolnego ma wynosić kwotę stanowiącą iloczyn liczby ha przeliczeniowych i różnicy w cenie przyjętej do naliczania podatku rolnego w 2023 i 2024 r. Pod uwagę brane są hektary przeliczeniowe określone w deklaracji podatkowej lub w nakazie podatkowym.

W jakiej formie ma nastąpić zwrot podatku rolnego?

Projekt ustawy zakłada zwrot podatku rolnego w formie kompensaty jego części. Ma to nastąpić przy czwartej racie płatnej do 15 listopada 2024 r. Zwrotu można także dokonać przy całościowym opłaceniu podatku do dnia złożenia wniosku. W takim przypadku ma to nastąpić bezzwłocznie.

Kiedy nastąpi przyjęcie projektu?

Prawdopodobnie projekt ustawy dotyczący zwrotu części podatku rolnego za 2024 r. zostanie przyjęty przez Radę Ministrów w drugim kwartale 2024 r.

Jak zapłacić podatek rolny?

Pierwszym krokiem jest wypełnienie druku IR-1. Warto dołączyć do niego odpowiednie załączniki w celu podania informacji na temat gruntu i działalności. Są to załączniki ZIR-1, ZIR-2 lub ZIR-3. Następnie należy je złożyć we adekwatnym urzędzie gminy. Można tego dokonać elektronicznie przez ePUAP, osobiście lub też wysłać pocztą. Teraz oczekujesz na decyzję o wysokości podatku. Po otrzymaniu tej decyzji wiesz, ile dokładnie należy zapłacić i w jakich terminach. Opłatę należy wnieść w kasie gminy lub przelewem na konto gminy. Gmina może także wyznaczyć osobę do pobierania podatku.

Zatem zwrot części podatku rolnego za 2024 może okazać się fikcyjną transakcją, jeżeli kwota podatku pozostanie na tym samym poziomie co w zeszłym roku. Czy o to chodziło projektodawcom, by nie wydawać pieniędzy z budżetu?

Źródło: INFOR

Idź do oryginalnego materiału