Opublikowane w minionym tygodniu dane potwierdziły względną stabilność amerykańskiej gospodarki. Pomimo wyższej inflacji PCE, inwestorzy przez cały czas dość wysoko wyceniają grudniową obniżkę stóp procentowych Fed. Co taki scenariusz może oznaczać dla dolara i amerykańskiego rynku akcji?
Dolar wyraźnie zyskuje
Wzrost gospodarczy w Stanach Zjednoczonych utrzymuje się w okolicach średniej sprzed pandemii Covid-19, a obawy o możliwe spowolnienie gospodarcze w USA nie znajdują odzwierciedlenia w raporcie. Silniejszy raport PKB wspierany jest przez poprawę sentymentu wśród konsumentów. W drugim i trzecim kwartale poprawa jest zauważalna i może pozytywnie wpłynąć na kolejne kwartały.
Mimo to, prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych Fed w grudniu wzrosło do 66%, choć jeszcze niedawno rynek wyceniał taki scenariusz na około 50%. Na koniec bieżącego cyklu obniżek, rynek wycenia stopy na poziomie 3,75% co oznacza jeszcze 4 obniżki o 25 pb. To znaczne spowolnienie w porównaniu do tego, czego rynek oczekiwał jeszcze dwa miesiące temu.
W odpowiedzi na oczekiwania wolniejszych obniżek Fed, dolar wyraźnie zyskuje. Już teraz amerykańska waluta może wydawać się droga. Patrząc na historyczne standardy oraz odchylenia standardowe od średniej – rzeczywiście tak jest. Niemniej jednak, euro na ten moment nie stanowi żadnej alternatywy dla dolara – podobnie jak inne waluty. Czy w realiach silnego dolara oraz dalszych – choć już nie tak agresywnych – obniżek stóp procentowych Fed, złoto może powrócić na swoje historyczne szczyty?
W dzisiejszym webinarze ekonomista XTB Michał Stajniak poruszy tematy:
- Co nam mówią ostatnie dane makroekonomiczne?
- Czy czeka nas wstrzymanie obniżek Fed?
- Czy złoto powróci na historyczne szczyty?
Ponadto, w związku z bardzo dynamiczną sytuacją na świecie, udostępnione zostaną dodatkowe raporty wideo dotyczące wpływu koronawirusa na globalną gospodarkę, analizę sytuacji na rynku metali szlachetnych.
O prowadzącym
Michał Stajniak
Michał Stajniak – Analityk Rynków Surowcowych w XTB. Szczególny nacisk kładzie na powiązania pomiędzy zachowaniem cen surowców a walutami gospodarek silnie uzależnionych od eksportów towarów takich jak ropa, rudy żelaza, złoto, czy mleko w proszku. Jest autorem częstych komentarzy zestawiających indeksy cen surowców wraz z parami walutowymi, takimi jak AUDUSD, NZDUSD, USDCAD, USDNOK, czy EURNOK. Reprezentuje XTB w mediach (m.in. TVN24 BIS, Polsat News, TVP Info, Bankier TV, czy Onet TV) oraz jest autorem artykułów w prasie finansowej takiej jak Parkiet, Puls Biznesu oraz Dziennik Gazeta Prawna. Jest praktykiem rynku akcyjnego oraz rynku pochodnego. W swoim podejściu ceni przede wszystkim analizę fundamentalną, ale często posługuje się poziomami Fibonacciego w celu wyznaczenia stref popytu i podaży potrzebnych w strategii Price Action. Absolwent kierunku Metody Ilościowe w Ekonomii i Systemy Informacyjne w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.