Bezpieczeństwo i trwałość hal namiotowych – jak długo mogą służyć?

9 godzin temu

Budowa tradycyjnych obiektów murowanych może trwać choćby kilka miesięcy. Gdy zależy Ci na czasie, znacznie szybszym rozwiązaniem jest postawienie na halę namiotową. Czy taka konstrukcja jest trwała? Ile lat można z niej korzystać bez konieczności przeprowadzania poważnych napraw?

Konstrukcja hali namiotowej

Hala namiotowa składa się ze stelaża aluminiowego lub stalowego, pokrytego specjalnymi panelami prefabrykowanymi. To bardzo prosta, a zarazem uniwersalna konstrukcja, w której można stworzyć magazyn, sezonowy sklep czy garaż. Mimo iż na pierwszy rzut oka może wyglądać na mniej stabilną niż obiekt murowany, zapewnia długą żywotność.

Na rynku są dostępne hale namiotowe sezonowe oraz hale namiotowe całoroczne. Ten drugi typ konstrukcji jest znacznie trwalszy i odporny m.in. na ciężar śniegu zalegającego na dachu. Wyposaża się go też w specjalne termodachy – plandeki w systemie nadmuchowym. Ich zadaniem jest zwiększanie izolacyjności cieplnej i ochrona przedmiotów znajdujących się w hali przed mrozem. Obiektów całorocznych nie trzeba składać po kilku miesiącach użytkowania. Można korzystać z nich przez lata.

Co decyduje o wytrzymałości hali namiotowej?

W przypadku hal przeznaczonych do ciągłego użytku (a nie jedynie tymczasowego, tylko w okresie letnim) szczególnie istotna jest jakość zastosowanych komponentów. Muszą być one odporne na nasłonecznienie, wysokie i niskie temperatury (w tym ujemne), ciężar zalegającego śniegu, grad i deszcz. Co więcej, konstrukcja powinna być na tyle stabilna, by nie traciła swoich adekwatności wraz z upływem czasu.

Oprócz jakości materiałów, która jest zdecydowanie najważniejsza, na żywotność hali namiotowej wpływają też:

  • standard montażu – hale namiotowe kotwi się do podłoża, aby mieć pewność, iż zachowają one stabilność również w obliczu silnego wiatru. Proces ten musi być realizowany z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu, przez doświadczonych wykonawców. Jakiekolwiek błędy na tym etapie mogą mieć poważne konsekwencje;
  • technologie zastosowane na etapie projektowania i produkcji – warto wybierać hale od producentów, którzy podążają za najnowszymi trendami i wdrażają innowacyjne (ale dobrze sprawdzone) rozwiązania w swoich konstrukcjach. Takie są m.in. hale namiotowe fourtech.pl.

Warto wybierać konstrukcje, które spełniają międzynarodowe normy – i potwierdzają to wydane certyfikaty. Szansa na to, iż taka hala będzie trwalsza niż ta bez stosownych potwierdzeń, jest znacznie wyższa.

O tym, jakie materiały i technologie zostaną wykorzystane podczas produkcji, decyduje producent. Nie są to jednak jedyne czynniki wpływające na żywotność hali. Istnieją też takie, na które najważniejszy wpływ ma sam użytkownik konstrukcji.

Jak długo można korzystać z hali namiotowej i czy masz na to wpływ?

Z jednej hali namiotowej można korzystać choćby przez kilkadziesiąt lat. Zależy to jednak od wielu czynników (na niektóre z nich masz wpływ), takich jak:

  • standard wykonania – i wszystkie wymienione wyżej aspekty. Dobrej jakości hala będzie pełnić swoją funkcję dłużej. Warto o tym pamiętać, decydując się na zakup konstrukcji;
  • warunki atmosferyczne panujące na danym terenie – jeżeli na konkretnym obszarze opady i podmuchy wiatru są większe, hala będzie bardziej narażona na degradację;
  • sposób eksploatacji hali – tam, gdzie przez cały czas występują drgania czy podwyższona wilgotność, żywotność hali może być mniejsza. Znaczenie ma to, by dobrać odpowiedni typ konstrukcji do jej przeznaczenia;
  • regularność przeglądów – choćby najwyższej jakości hala może ulec przedwczesnemu zniszczeniu, jeżeli nie będzie regularnie serwisowana. Raz na jakiś czas warto wezwać fachowców, którzy ocenią stan konstrukcji i zalecą ewentualne naprawy. Takie osoby są w stanie zauważyć symptomy zużycia, które nie są widoczne na pierwszy rzut oka, a w przyszłości mogą spowodować poważniejsze usterki;
  • użytkowanie hali zgodnie z przeznaczeniem – wszystkich informacji na ten temat udzieli Ci producent danej konstrukcji. Dla przykładu, z prostych hal sezonowych nie można korzystać w trudnych, zimowych warunkach.

Najważniejsze jest przeprowadzanie przeglądów i kosmetycznych napraw. Wpływa to nie tylko na bezpieczeństwo pracowników i towaru, ale także ponoszone koszty. Usunięcie poważniejszych usterek, którym można było zapobiec, będzie kosztować zdecydowanie więcej niż prosta naprawa w ramach przeglądu. Może też okazać się, iż w wyniku zaniedbań już po kilkunastu latach hala nie będzie nadawać się do dalszego użytkowania.

Hale namiotowe powstają znacznie szybciej niż konstrukcje murowane. Nie oznacza to jednak, iż są dużo mniej trwałe. Z powodzeniem przetrwają choćby kilkadziesiąt lat intensywnego użytkowania. Po tym czasie można wymienić je na nową konstrukcję – która i tak będzie tańsza i znacznie bardziej uniwersalna niż obiekt tradycyjny.

Artykuł sponsorowany

Idź do oryginalnego materiału