Główny Urząd Statystyczny podał kolejne najważniejsze informacje, które dużo mówią o aktualnym stanie gospodarki. Tym razem instytucja podała dane dotyczące zatrudnienia. Czy bezrobocie w Polsce lutym wzrosło?
Bezrobocie w Polsce. Jak było w lutym?
W ostatnich dniach otrzymaliśmy garść niezbyt optymistycznych danych ściśle związanych z kondycją naszej gospodarki. Wbrew optymistycznym przewidywaniom polityków inflacja wzrosła do 18,4%. Poważnie zmalała siła nabywcza naszych pensji. To z kolei przełożyło się na ogromne spadki konsumpcji w kluczowych obszarach i zmiany nastrojów. Sprzedaż artykułów spożywczych spadła o blisko 5%. Najgorzej jest w branży sprzętu elektronicznego, gdzie odnotowano spadek aż o 10,3%. Jak wygląda sytuacja z zatrudnieniem w Polsce? Zgodnie z danymi udostępnionymi przez Główny Urząd Statystyczny stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w lutym 2023 roku 5,5% i była taka sama jak w styczniu 2023 roku. Liczba osób zarejestrowanych jak bezrobotne w urzędach pracy wniosła dokładnie 864,8 tys. W poprzednim miesiącu bezrobotnych rejestrowanych było 857,6%. Nie ma spadku, ale nie ma też powodów do radości. Nastroje wśród wielu pracowników nie są najlepsze. Wielu ludzi obawia się widma redukcji etatów w ich miejscach pracy.
Zobacz też: Gospodarka ugrzęzła. Kolejne dane nie napawają optymizmem
Pracownicy obawiają się o jutro
Z jednej strony można odebrać utrzymanie się stopy bezrobocia na tym samym poziomie za stabilizację. Nic bardziej mylnego. Trzeba wziąć pod uwagę wiele innych czynników, o których ten wskaźnik, choć istotny, to jednak nam nie mówi. Przede wszystkim Polacy obawiają się utraty pracy. Media co chwila informują o cięciach etatów w dużych korporacjach. Do tego nasze pensje nie nadążają za szalejącą inflacją. To zmusza wiele z nas do poszukiwania dodatkowych zajęć, by jakoś związać koniec z końcem. Rosnące koszty życia dają się we znaki nie tylko przeciętnemu Kowalskiemu. Obciążenia odczuwająrónież przedsiębiorcy. Według ekspertów, jeżeli obecny kryzys będzie się rozwijać, możemy zaobserwować szybki rozrost tzw. szarej strefy.