BGK ma list intencyjny dot. powołania Europejskiego Funduszu Flagowego na rzecz Odbudowy Ukrainy

1 dzień temu

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) podpisał podczas Ukraine Recovery Conference w Rzymie dwa listy intencyjne. Pierwszy z nich dotyczy zamiaru podpisania umowy z Komisją Europejską na kwotę 184,1 mln euro z programu Ukraine Facility. Drugi list intencyjny, podpisany pomiędzy partnerami z kilku europejskich krajów, obejmuje utworzenie Europejskiego Funduszu Flagowego na rzecz Odbudowy Ukrainy z docelową kwotą 500 mln euro, podał bank.

List intencyjny dotyczący inwestycji w energetykę, transport i produkcję. Dokument zapowiada zawarcie umowy na kwotę 184,1 mln euro (z możliwością zwiększenia tej kwoty). Środki te umożliwią BGK udzielanie polskim przedsiębiorcom kredytów na inwestycje związane z odbudową Ukrainy w sektorach: energetycznym, produkcyjnym i w transporcie, podano.

„Liczymy, iż oprócz wsparcia samego procesu odbudowy i modernizacji naszego południowo-wschodniego sąsiada, efektem wykorzystania instrumentu będzie także wzrost inwestycji na terytorium naszego kraju i silniejsza pozycja eksportowa naszych producentów i usługodawców” – powiedział prezes BGK Mirosław Czekaj, cytowany w komunikacie.

Drugi list intencyjny dotyczy utworzenia Europejskiego Funduszu Flagowego na rzecz Odbudowy Ukrainy zakładający wspólne zainwestowanie kwoty 220 mln euro przez sygnatariuszy, którymi obok polskiego banku rozwoju BGK są analogiczne banki z Niemiec, Francji i Włoch. Inicjatywę wspierają rządy tych państw, a także Komisja Europejska.

„W pierwszej fazie fundusz planuje zebrać 500 mln euro, a przy sprzyjających warunkach zwiększyć zaangażowanie do 1 mld euro. Fundusz ten pozwoli efektywnie połączyć środki publiczne i prywatne na rzecz odbudowy Ukrainy” – czytamy w komunikacie.

„Szacowane koszty odbudowy Ukrainy już teraz sięgają miliardów euro. Programy typu Ukraine Facility nie są wstanie pokryć tego zapotrzebowania. Z kolei przedsiębiorcy, którzy widzą możliwość uczestniczenia w procesie odbudowy, mają często gotowe projekty i oczekują na propozycje wsparcia, zwłaszcza w zakresie ograniczenia ryzyka związanego z inwestycjami na terenie kraju doświadczonego wojną. Powstający fundusz ma na celu wypełnienie tej luki i zwiększenie dostępności środków. Będzie to największy fundusz kapitałowy na świecie wspierający odbudowę Ukrainy” – skomentowała pierwsza wiceprezes BGK Marta Postuła.

Podkreśliła, iż zaangażowanie polskiego banku rozwoju ma na celu umożliwienie dostępu do jak najszerszego finansowania dla polskich firm zainteresowanych udziałem w odbudowie naszego sąsiada. Przypomniała też, iż od maja br. mogą one wnioskować o preferencyjne pożyczki na ten cel.

Jednocześnie ruszył proces wyboru zarządzającego nowym europejskim funduszem. Jego celem będzie wspieranie odbudowy Ukrainy w obszarach takich jak: energia odnawialna, przemysł, logistyka, infrastruktura transportowa i cyfrowa, podał również bank.

BGK to państwowy bank rozwoju, który inicjuje i realizuje programy służące wzrostowi ekonomicznemu Polski, współpracując ze wszystkimi instytucjami rozwoju, jak PFR, KUKE, PAIH, PARP i ARP. BGK realizując strategiczne projekty rozwojowe, finansuje m.in. największe inwestycje infrastrukturalne, zwiększa dostęp Polaków do mieszkań oraz pobudza przedsiębiorczość polskich firm w kraju i za granicą. Jest inwestorem w funduszach, których aktywami zarządza Polski Fundusz Rozwoju. W 2018 r. rozpoczął ekspansję, otwierając przedstawicielstwa zagraniczne.

Źródło: ISBnews

Idź do oryginalnego materiału