Warszawa, 18.11.2024 (ISBnews) – Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) podpisał 100. umowę na pożyczkę wspierającą zieloną transformację małych i średnich miast poniżej 100 tys. mieszkańców, podał bank. Umowa została podpisana z miastem Nowy Wiśnicz.
“Z przyznanych środków Nowy Wiśnicz zrefinansuje modernizację i rozbudowę infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, która znacząco wpłynie na ograniczenie poziomu zanieczyszczeń wody i gleby na terenie miasta i gminy. Ponadto wykonana zostanie rewitalizacja otoczenia szkoły podstawowej, dzięki której powstanie teren zielony wraz z placem zabaw dla dzieci” – czytamy w komunikacie.
Zagospodarowanie terenu wpłynie również pozytywnie na rozwój społeczny i integrację lokalnej społeczności, szczególnie dzieci i ich rodziców, podkreślono.
“Setna umowa podpisana w miejscowości liczącej 2750 mieszkańców pokazuje, iż wielkość miasta nie ma znaczenia, jeżeli inwestycje realizowane z pożyczek przyczyniają się do redukcji negatywnego oddziaływania ludzi na środowisko przyrodnicze, prowadzą do neutralności klimatycznej i poprawiają jakość życia lokalnej społeczności. Jest to niewątpliwie dowód na wysoki poziom organizacji i zaangażowania lokalnych samorządów, a także potwierdzenie słuszności decyzji BGK, aby skoncentrować działania w zakresie tego instrumentu właśnie na Polsce lokalnej, na poziomie powiatowym” – powiedziała pierwsza wiceprezes BGK Marta Postuła, cytowana w komunikacie.
Łącznie BGK udzielił 128 pożyczek, z czego 28 w dużych miastach. W pożyczce wspierającej zieloną transformację miast do BGK wpłynęły już wnioski na blisko 800 projektów od ponad 140 różnych podmiotów, o łącznej wartości przekraczającej 3,3 mld zł.
“Liczba wniosków wskazuje, iż założenia kamienia milowego na 2024 rok, który obejmuje podpisanie 201 umów przez BGK, są na dobrej drodze do realizacji” – wskazano w komunikacie.
Pożyczka wspierająca zieloną transformację miast to instrument, z którego skorzystają m.in. jednostki samorządu terytorialnego (JST) i spółki komunalne. Środki można przeznaczyć na przykład na inwestycje w tereny zielone czy termomodernizację i odnawialne źródła energii (OZE). Budżet instrumentu to około 40 mld zł.
BGK to państwowy bank rozwoju, który inicjuje i realizuje programy służące wzrostowi ekonomicznemu Polski, współpracując ze wszystkimi instytucjami rozwoju, jak PFR, KUKE, PAIH, PARP i ARP. BGK realizując strategiczne projekty rozwojowe, finansuje m.in. największe inwestycje infrastrukturalne, zwiększa dostęp Polaków do mieszkań oraz pobudza przedsiębiorczość polskich firm w kraju i za granicą. Jest inwestorem w funduszach, których aktywami zarządza Polski Fundusz Rozwoju. W 2018 r. rozpoczął ekspansję, otwierając przedstawicielstwa zagraniczne.
(ISBnews)