BGK: Wystartowały pożyczki unijne na OZE dla firm z Wielkopolski; budżet: 100 mln zł

2 dni temu

Warszawa, 09.07.2025 (ISBnews) – Przedsiębiorcy z województwa wielopolskiego mogą ubiegać się atrakcyjne pożyczki na inwestycje w OZE. Można nimi sfinansować m.in. zakup paneli fotowoltaicznych, kotłów na biomasę, pomp ciepła czy biogazowni. W pierwszej puli środków przeznaczonych na pożyczki jest 100 mln zł, podał Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK).

“Środki na pożyczki są dostępne dzięki wsparciu Unii Europejskiej z programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027. Są to pieniądze w dyspozycji Zarządu Województwa Wielkopolskiego. Warunki przyznania pożyczek są bardzo korzystne dla przedsiębiorców. Standardowo oprocentowanie wynosi 1% w skali roku, które w określonych przypadkach może zostać obniżone do 0,5%. Ponadto długi, 10-letni okres spłaty i karencja choćby do 12 miesięcy znacząco ograniczy obciążenia po stronie inwestorów w okresie realizacji inwestycji” – powiedziała dyrektor Departamentu Instrumentów Finansowych w BGK Anna Gajewska, cytowana w komunikacie.

O środki mogą ubiegać się firmy z sektora MŚP, duże przedsiębiorstwa, spółdzielnie energetyczne czy klastry energii.

“Wsparcie można przeznaczyć na budowę lub rozbudowę instalacji do produkcji energii elektrycznej, ciepła i/lub chłodu z odnawialnych źródeł. Dodatkowo można pokryć koszt sfinansowania zakupu magazynów energii i / ciepła, czy przyłącza do sieci. Środki mogą być udzielone na instalacje na potrzeby własne lub na sprzedaż” – czytamy w komunikacie.

Podstawowe parametry pożyczki to:

* maksymalna wartość pożyczki – 5 mln zł;

* oprocentowanie od 1 do 0,5% w skali roku;

* 10-letni okres spłaty;

* od 8 do 12 miesięcy karencja spłaty kapitału;

* brak wymaganego wkładu własnego, wymieniono w materiale.

BGK to państwowy bank rozwoju, który inicjuje i realizuje programy służące wzrostowi ekonomicznemu Polski, współpracując ze wszystkimi instytucjami rozwoju, jak PFR, KUKE, PAIH, PARP i ARP. BGK realizując strategiczne projekty rozwojowe, finansuje m.in. największe inwestycje infrastrukturalne, zwiększa dostęp Polaków do mieszkań oraz pobudza przedsiębiorczość polskich firm w kraju i za granicą. Jest inwestorem w funduszach, których aktywami zarządza Polski Fundusz Rozwoju. W 2018 r. rozpoczął ekspansję, otwierając przedstawicielstwa zagraniczne.

(ISBnews)

Idź do oryginalnego materiału