O 47,1% r/r wzrosła wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe w czerwcu 2025 r. – informuje BIK Indeks Popytu na Kredyty Mieszkaniowe. Wartość Indeksu oznacza, iż w czerwcu 2025 r., w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę wyższą o 47,1% w porównaniu do czerwca 2024 r.
BIK Indeks Popytu na kredyty mieszkaniowe to wskaźnik, który mierzy zainteresowanie kredytami mieszkaniowymi w Polsce. Indeks ten pokazuje, jak zmienia się wartość wniosków o kredyty mieszkaniowe składanych przez klientów indywidualnych w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. Wskaźnik ten jest użyteczny dla analityków i instytucji finansowych, ponieważ pomaga ocenić trendy na rynku kredytów mieszkaniowych i pozwala prognozować poziom akcji kredytowej w kolejnych miesiącach.
W czerwcu 2025 r. o kredyt mieszkaniowy wnioskowało łącznie 37,47 tys. osób w porównaniu do 27,44 tys. rok wcześniej, co przekłada się na wzrost o 36,6% r/r. W czerwcu w porównaniu do maja br. liczba osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy spadła o 3,0%.
Średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego wyniosła w czerwcu 2025 r. 477,01 tys. zł i była wyższa o 7,7% niż w czerwcu 2024 r. W porównaniu do maja br. była wyższa o 2,0%.
– W czerwcu w porównaniu do maja br. nieznacznie spadła liczba osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy, ale w ujęciu rocznym wzrosła o ponad 1/3. Pomimo wciąż wysokich stóp procentowych, wiele osób przez cały czas wnioskuje o kredyt mieszkaniowy – zauważa dr hab. Waldemar Rogowski, główny analityk Grupy BIK.
– Popyt na kredyt mieszkaniowy rośnie w wyniku pierwszej obniżki stóp procentowych i oczekiwaniu na kolejne. Spadek stóp procentowych, a wraz z nim rosnąca dostępność kredytu mieszkaniowego stały się punktem zwrotnym mobilizującym kredytobiorców do większej aktywności na rynku.
Drugim czynnikiem wpływającym na wysokość wartości BIK Indeksu Popytu jest średnia kwota wnioskowanego kredytu mieszkaniowego. W czerwcu br. średnia kwota wyniosła 477,01 tys. zł i jest najwyższa w historii. W mojej opinii, w kolejnych miesiącach rekord średniej wnioskowanej kwoty kredytu zostanie pobity – dodaje prof. Rogowski.
Źródło: BIK