BIS i BoE testują system Meridian – blockchain w płatnościach międzybankowych z przekazaniem właśności
Integracja technologii blockchain z systemem finansowym postępuje. Centrum Innowacji Banku Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) Centrum Londyńskie ogłosiło zakończenie testu pilotażowego przeprowadzonego we współpracy z Bankiem Anglii. Badał on technologię rozproszonej księgi rachunkowej (DLT) w rozliczeniach płatniczych.
Projekt Meridian
Projekt Meridian został zaprojektowany w celu zbadania, w jaki sposób szybki postęp w technologii finansowej może zapewnić innowacje w systemach rozliczeń brutto w czasie rzeczywistym (RTGS). Gdyż stanowią one podstawę nowoczesnych systemów płatności elektronicznych.
Według raportu opublikowanego w środę przez BIS wspólny projekt pilotażowy z powodzeniem zakończył zakup domów w Walii i Anglii.
„Zsynchronizowane rozliczenie to warunkowe przeniesienie środków w systemie RTGS oraz aktywów lub środków w innej księdze” – czytamy w raporcie.
„Ma on potencjał ograniczenia czasu, kosztów i ryzyka związanego z rozliczaniem transakcji dla szerokiej gamy aktywów. Eliminuje ryzyko, iż kontrahent nie przekaże własności składnika aktywów („ryzyko rozliczeniowe”).”
Zsynchronizowane rozliczenia można również wykorzystać do obniżenia kosztów płynności. Można tego dokonać „poprzez skrócenie czasu, przez jaki aktywa muszą być zarezerwowane dla określonej transakcji”.
Na razie prototyp ale obiecujący
Projekt Meridian obejmował prototyp, który rozwija sieć synchronizacji dzięki DLT.
„Prototyp demonstruje, w jaki sposób sieć DLT może łączyć się z odpornymi i bezpiecznymi scentralizowanymi systemami uczestników transakcji. W tym operatora RTGS – przy użyciu otwartych standardowych interfejsów programowania aplikacji (API)” – czytamy w raporcie.
W programie pilotażowym prototyp Meridian był wykorzystywany do przeprowadzania transakcji na rynku mieszkaniowym w Anglii i w Walii.
Aby zdigitalizować proces, utworzono „akt cyfrowy” reprezentujący przedmiotowe adekwatności. Prototyp Meridian z powodzeniem rozliczył wiele transakcji jednocześnie. Dokonał tego poprzez wprowadzenie wspólnego „identyfikatora łańcucha” w wiadomościach wysyłanych do systemu RTGS, czytamy w raporcie.
„Prototyp Meridian pokazuje, iż korzyści płynące z synchronizacji można osiągnąć poprzez cyfrową formę rozliczeń” – napisał BIS.
„Cyfryzacja zmniejsza niepewność, zapewniając większą przejrzystość wszystkim uczestnikom transakcji”.
Poniższa grafika przedstawia najważniejsze spostrzeżenia zebrane w Projekcie Meridian.
Kolejne aktywa niedługo
Idąc dalej, BIS i BOE planują przetestować synchronizację i system Meridian na wielu rynkach aktywów. Będą to transakcje na rynku nieruchomości, działania korporacyjne, rozliczeniach papierów wartościowych, płatności transgraniczne i transakcje zagraniczne.
Kwestie wymagające jeszcze uwagi to mechanika weryfikacji tożsamości i ograniczenia w usługach synchronizacji ze względu na godziny pracy RTGS.
„Projekt Meridian wykazał, iż można uzyskać zsynchronizowane rozliczenie w przypadku zakupu domu w Anglii i Walii” – napisał BIS.
„W wyniku projektu stwierdzono, iż synchronizacja jest stosunkowo prostym sposobem na skrócenie czasu, kosztów i ryzyka transakcji. Banki centralne i operatorzy RTGS mogą rozważyć korzyści płynące z tego podejścia wraz z innymi, które poprawiają infrastrukturę płatniczą. Synchronizacja może stanowić katalizator innowacji w płatnościach hurtowych. A także wspierać powstawanie nowych infrastruktur płatniczych, które rozliczają się dzięki pieniądza banku centralnego”.