Rok 2024 zbliża się do końca i zdecydowanie możemy uznać go za bardzo udany okres dla ekosystemu Bitcoina. Co przyniesie więc kolejny rok i czy inwestorzy cyfrowego złota również będą mogli cieszyć się realizacją zysków? Analitycy prognozują, iż następne 12 miesięcy przyniesie kolejne wzrosty na wykresie cenowym największej z kryptowalut i to mimo kilku paradoksalnych zjawisk na globalnych rynkach.
- Listopad okazał się jednym z lepszych miesięcy w historii bitcoina. W jego trakcie cyfrowe złoto odnotowało znacznie lepsze wyniki niż inne topowe rynki, jak chociażby ropa czy S&P500.
- Początek grudnia przyniósł natomiast przekroczenie długo wyczekiwanej bariery 100 tys. dolarów za jednego bitcoina. Analitycy twierdzą, iż to nie koniec rajdu cenowego tego aktywa.
- Większość wskaźników wskazuje na to, iż hossa na BTC będzie trwała jeszcze do końca 2025 roku.
Kiedy bitcoin przestanie rosnąć? Analitycy wskazują na te wskaźniki
W tym roku wydarzyło się wiele rzeczy dot. ekosystemu Bitcoina, które wcale nie były 100-procentowym “pewniakiem”.
W drugim tygodniu stycznia po wielu latach starań zatwierdzono oraz uruchomiono w USA fundusze giełdowe (ETF-y) dla rynku spot BTC, które okazały się ogromnym sukcesem.
Przed weekendem informowaliśmy, iż łączna liczba bitcoinów kupionych przez emitentów tego typu instrumentów finansowych z tego kraju przekroczyła poziom znajdujący się na adresie przypisanym do Satoshiego Nakamoto.
Wall Street dosłownie rzuciło się do kupowania króla kryptowalut poprzez ETF-y.
W kwietniu natomiast miejsce miał kolejny, czwarty już, halving bitcoina. I tutaj warto wskazać na bardzo interesujące zjawisko odbiegające od norm związanych z cyklicznością bitcoina.
Chodzi bowiem o nowe ATH, które cyfrowe złoto wyrysowało na swoim wykresie cenowym jeszcze przed tym wydarzeniem. Już w marcu kurs BTC przebił rekord z poprzedniego cyklu wzrastając do poziomu 73,7 tys. dolarów.
Przeskoczmy już kilka miesięcy dalej, do dnia 5 grudnia, gdy otrzymujemy przebicie poziomu 100 tys. dolarów przez BTC.
Historyczny moment, na który branża czekała od ponad dekady. Wielu analityków twierdziło, iż ten jednak może nadejść dopiero w 2025 roku.
Czy wszystko powyższe oznacza, iż obecna hossa na bitcoina potrwa krócej i zbliżamy się do końca? A skądże!
Spójrzmy na kolejne dane pokazujące obecną kondycję rynku bitcoina.
Bitcoin świetnie sobie radzi i to mimo słabszej wydajności dostrzeganej w przypadku innych głównych globalnych aktywów.
W ciągu ostatniego miesiąca kurs bitcoina wzrósł o około 50%, podczas gdy ropa odnotowała spadek o 6,3%, indeks S&P500 spadł o 1%, a złoto zaliczyło korektę wynoszącą 1% w skali miesiąca.
Taka sytuacja stanowi bardzo byczy sygnał dla inwestorów bitcoina, co tylko utwierdza analityków w przekonaniu, iż obecna hossa potrwa jeszcze do końca 2025 roku.
Jeżeli zwróci się uwagę na wskaźnik wskazujący na poziom niezrealizowanego zysku/straty netto (NUPL) u długoterminowych HODLerów, to zdecydowanie widać, że rynek znajduje się w “fazie euforii” i oczekuje na dalsze wzrosty.
$BTC is entering the euphoria stage
You have maximum 12 months before the cycle top pic.twitter.com/984OYpbaRH
— Quinten | 048.eth (@QuintenFrancois) December 7, 2024
Quintena François, współzałożyciel WeRate, twierdzi, iż mamy przed sobą jeszcze około 12 miesięcy przed nadejściem szczytu cyklu byka.
Przyjrzyjmy się jeszcze innej kwestii. Chodzi dokładnie o stosunek globalnej płynności pieniądza (M2) do osiąganych rekordów wszech czasów przez bitcoina.
Bitcoin osiągnął nowe ATH w obliczu pogarszającej się płynności. jeżeli warunki się pogorszą, rajd, choć euforyczny, może trwać tylko przez ograniczony czas. jeżeli warunki się poprawią, wówczas uzasadnione jest wycofanie, ale wtedy znów ruszamy
– napisał James Coutts, główny analityk kryptowalut w Real Vision.
Global M2 appears to be bottoming. This is primarily a function of the pullback in the dollar. pic.twitter.com/15zm0Dfv5x
— Jamie Coutts CMT (@Jamie1Coutts) December 5, 2024