Bitcoin (BTC) osiąga krytyczny opór po rocznym szczycie. Co dalej?

1 rok temu

Bitcoin (BTC) osiągnął nowy roczny szczyt na poziomie 44 700 USD w dniu 9 grudnia, ale później spadł.

Najwyższy poziom został osiągnięty powyżej krytycznego długoterminowego obszaru oporu. Jednak późniejszy spadek spowodował ruch ceny poniżej tego poziomu.

Bitcoin odchyla się powyżej długoterminowego oporu

Wykres tygodniowy Bitcoina pokazuje szybki wzrost ceny od połowy października, oznaczony ośmioma kolejnymi byczymi tygodniowymi świecami. W ubiegłym tygodniu Bitcoin osiągnął nowy roczny szczyt na poziomie 44 700 USD. Szczyt ten pojawił się powyżej krytycznego poziomu oporu horyzontalnego i Fibonacciego.

Pomimo tygodniowego zamknięcia powyżej tego obszaru, cena BTC znacznie spadła w tym tygodniu, ryzykując, iż poprzednie wybicie stanie się odchyleniem.

Wykres tygodniowy BTC/USD. Źródło: TradingView

Traderzy powszechnie wykorzystują Relative Strength Index (RSI) jako wskaźnik dynamiki do identyfikacji warunków wykupienia lub wyprzedania. Ponadto podejmują decyzję o akumulacji lub sprzedaży aktywów.

Odczyty powyżej 50 i trend wzrostowy wskazują na przewagę byków. Natomiast odczyty poniżej 50 sugerują coś przeciwnego. Tygodniowy RSI znajduje się powyżej 50 i w obszarze wykupienia. Chociaż wskaźnik spadł nieco poniżej w tym tygodniu, przez cały czas znajduje się powyżej poziomu 70, progu dla odczytu wykupienia.

Co mówią traderzy?

Traderzy kryptowalut i analitycy na X są byczo nastawieni do krótkoterminowego trendu BTC.

Credible Crypto jest byczy, ponieważ otwarte pozycje zostały usunięte w wyniku zauważalnego zdarzenia delewarowania. Napisał na Twitterze:

“Po raz pierwszy od dłuższego czasu zauważalne kupowanie na rynku spot, podczas gdy rynki futures są stosunkowo płaskie. Premia na futures również została całkowicie zniwelowana. Wygląda na to, iż kupujący na rynku spot wykorzystują spadek i agresywnie pochłaniają spadki.”

IncomeSharks uważa, iż cena utworzyła teraz krótkoterminowy zakres. Po odchyleniu poniżej dołka zakresu sugeruje, iż Bitcoin rozpocznie ruch w górę w kierunku nowych szczytów.

Wykres godzinowy BTC/USDT. Źródło: X

CryptoChase ma niemal identyczną prognozę, sugerując, iż ruch w górę będzie kontynuowany po tym, jak cena wyczyści dołki na poziomie 40 000 USD.

Prognoza ceny BTC: Czy to początek korekty?

Analitycy techniczni wykorzystują teorię fal Elliotta (EW) do identyfikacji powtarzających się długoterminowych wzorców cenowych i zrozumienia psychologii inwestorów. Pomaga im to w określeniu kierunku trendu.

Najbardziej prawdopodobna liczba fal Elliotta sugeruje, iż cena Bitcoina zbliża się do szczytu fali trzeciej w ramach pięciofalowego ruchu w górę (kolor biały). Warto zauważyć, iż fala trzecia rozszerzyła się, a podfale widać na czarno.

Przewidywany cel dla szczytu fali trzeciej wynosi 47 600 USD, co stanowi wzrost o 15% w stosunku do obecnej ceny. Docelowa długość podfali piątej wynika z połączenia podfali pierwszej i trzeciej,

Następnie cena Bitcoina może zainicjować korekcyjną falę czwartą. Niedźwiedzia dywergencja (zielona) w RSI wskazuje, iż ruch w górę zbliża się do szczytu.

Wykres dzienny BTC/USDT. Źródło: TradingView

Pomimo byczej prognozy ceny BTC, zamknięcie poniżej obszaru wybicia (czerwona linia) na poziomie 38 000 USD będzie oznaczać, iż fala czwarta już się rozpoczęła. W takim przypadku cena BTC może spaść o prawie 20% do najbliższego wsparcia na poziomie 33 000 USD.

Aby zapoznać się z najnowszą analizą rynku kryptowalut BeInCrypto, kliknij tutaj.

Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIKZbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK

Najlepsze platformy dla krypto inwestoró | Grudzień 2023

Odkryj więcej

BeInCrypto Polska - Bitcoin (BTC) osiąga krytyczny opór po rocznym szczycie. Co dalej?

Idź do oryginalnego materiału