Pierwszy raz w historii spot Bitcoin (BTC) exchange-traded funds (ETFs) przekroczyły roczne napływy netto w wysokości 16 miliardów dolarów. Informację tę podał analityk ETF Bloomberg, Eric Balchunas. Określił ten ruch jako „dwa kroki naprzód, jeden krok wstecz”, odnosząc się do słabszych wyników w czerwcu.
Historyczny przełom w Bitcoin ETF. Roczne napływy przekroczyły 16 miliardów USD
Analitycy Eric Balchunas i James Seyffart, prognozowali, iż spot Bitcoin ETF-y osiągną od 12 miliardów do 15 miliardów dolarów napływów netto w ciągu roku. Ta prognoza spełniła się jednak w ciągu zaledwie sześciu miesięcy.
„Bitcoin ETF-y są w trybie 'dwa kroki naprzód’ po jednym kroku wstecz w czerwcu, z kolejnym +300 mln USD wczoraj i 1 mld USD w tygodniu. Całkowite roczne napływy netto (najważniejsza liczba w tym wszystkim) przekroczyły +16 mld USD po raz pierwszy. Nasza prognoza na pierwsze 12 miesięcy wynosiła 12-15 mld USD, więc już ją przekroczyliśmy, mając jeszcze 6 miesięcy zapasu.” – podzielił się Balchunas na X.
Według Lookonchain, użytkownika X, dziewięć ETF-ów na BTC dodało do swoich zasobów 5,383 BTC, co stanowi ponad 340 milionów dolarów. BlackRock przewodził, dorzucając 1,844 BTC i w tej chwili posiada łącznie 318,120 BTC. Jedynym ETF-em, który nie dodał żadnych BTC, był Valkyrie Bitcoin Fund.
Ponadto, według firmy zarządzającej aktywami CoinShares, Bitcoin ETF-y w ubiegłym tygodniu odnotowały piąty największy tygodniowy napływ, wynoszący 1.35 miliarda dolarów. W połączeniu z netto odpływami z funduszy indeksowanych na krótkie pozycje BTC sygnalizuje to ogólnie pozytywne nastawienie inwestorów.
Czerwcowe trendy pod znakiem potencjalnych ETF-ów
W czerwcu Ether i Solana wykazywały znaczący impuls, przyciągając między 1 miliard a 3 miliardy dolarów napływów netto. Wszystko z powodu rosnącego zainteresowania ETF-ami.
Na początku tego miesiąca Bitcoin ETF-y odnotowały napływy netto w wysokości 790 milionów dolarów. I to pomimo 7-procentowgo spadku ceny samej kryptowaluty. W tym tygodniu zanotowały ponad 300 milionów dolarów napływów netto. To najwięcej od początku czerwca.