Analitycy Bloomberga ds. sektora ETF-ów, Eric Balchunas i James Seyffart, przedstawili kilka ostatnich spostrzeżeń na temat aktualnego stanu spotowych funduszy giełdowych z Bitcoinem jako aktywem bazowym, zwracając zarówno uwagę na „dobre” jak i „złe” wiadomości. Oto jak przedstawia się sytuacja 9 dni po historycznym zatwierdzeniu przez komisję SEC pierwszych BTC ETF.
Bitcoin ETF odbił się Grayscale i rynkowi kryptowalutową czkawką
Dobre wiadomości:
Spadek odpływów z Grayscale Bitcoin Trust (GBTC): Odnotowujemy trend malejących odpływów z Grayscale Bitcoin Trust, co może być postrzegane jako pozytywny znak dla stabilności inwestycji w Bitcoin w średnim terminie.
Łączne przepływy netto pozostają dodatnie: Pomimo pewnych niepowodzeń, łączne przepływy netto do funduszy ETF Bitcoin Spot są przez cały czas dodatnie i wynoszą 824 mln USD.
Bardzo dobre wyniki niektórych funduszy ETF: Zarówno ARK Blockchain & Innovation ETF (ARKB), jak i Bitwise 10 Crypto Index Fund (BITB) przekroczyły pół miliarda dolarów w inwestycjach. Osiągnięcie to, zwłaszcza w ciągu pierwszego miesiąca od ich uruchomienia, jest odbierane jako zaskakująco dobre.
Złe wiadomości:
Niski napływ do nowych funduszy ETF: Wpływy do dziewięciu nowych ETF-ów Bitcoina wykazują tendencję spadkową, co budzi obawy o ich długoterminową atrakcyjność dla inwestorów.
Rekordowy odpływ z sektora Bitcoin ETF-ów dziewiątego dnia: Grupa ETF-ów z Bitcoinem jako aktywem bazowym doświadczyła jednodniowego odpływu netto w wysokości 158 mln USD, największego w (krótkiej) historii, a BlackRock zebrał tylko 66 mln USD w dziewiątym dniu działalności.
JPMorgan wtóruje ekspertom Bloomberga
Analitycy jednego z największych holdingów finansowych na świecie, JPMorgan Chase, zauważyli, iż presja na sprzedaż Bitcoina zmniejszyła się. Zwracają uwagę, iż fundusz GBTC odnotował odpływy w wysokości 4,3 miliarda dolarów od czasu konwersji na spot ETF, a najgorsze ze scenariuszy realizacji zysków mogą niedługo się nie zmaterializować. Ostrzegają jednak, iż jeżeli GBTC nie obniży swoich opłat, może stracić udział w rynku na rzecz konkurentów o niższych opłatach, takich jak BlackRock i Fidelity.
Oczekuje się, iż wprowadzenie funduszy ETF typu spot Bitcoin w Stanach Zjednoczonych ściślej dostosuje klimat inwestycyjny wokół Bitcoina do tradycyjnych rynków. Uruchomienie tych funduszy jest postrzegane jako potencjalnie zwiększające głębokość i płynność rynku, dzięki czemu proces odkrywania cen Bitcoina będzie bardziej wydajny, a długoterminowa trajektoria cenowa skierowana wyraźnie na północ.