Bitcoin i kryptowaluty ani drgną: czy to koniec hossy? Analizujemy najważniejsze wskaźniki

5 miesięcy temu

Rynki kryptowalut doświadczają ostatnimi tygodniami dużych spadków, co budzi u wielu osób obawy, iż obecna hossa może już przedwcześnie dobiegać końca. Postanowiliśmy przeanalizować najważniejsze kryptowaluty jak Bitcoin, Ethereum, Solana oraz fundamentalne parametry rynku z pomocą Gracy Chen, dyrektorki zarządzającej giełdą kryptowalut Bitget.

Czerwony horyzont, zielone drzewa

Zacznijmy od fundamentów: główne amerykańskie indeksy giełdowe, które stanowią swoisty kompas dla kryptowalut, takie jak S&P 500, NASDAQ i Dow Jones Industrial Average, przez cały czas utrzymują trend wzrostowy, regularnie wyznaczając nowe historyczne maksima.

Z jednej strony inflacja pozostaje uporczywie wysoka, z drugiej zarazem Europejski Bank Centralny i Kanada pokusiły się niedawno o obniżenie stóp procentowych, co naturalnie zwiększyło oczekiwania inflacyjne. Gracy Chen przywołuje słowa Jerome Powella, prezesa amerykańskiej Rezerwy Federalnej (Fedu), który stwierdził, iż „rynek pracy jest silny, ale nie przegrzany”, i iż „obniżka stóp procentowych nie jest na razie adekwatna, dopóki inflacja nie zmierza w kierunku 2%”.

CEO Bitget zauważa również, iż ostatnie wydarzenia, takie jak sprzedaż BTC przez niemiecki rząd, spłacanie wierzycieli przez upadłą giełdę Mt. Gox oraz wyprzedaż BTC przez ledwo wiążących koniec z końcem cyfrowych górników znacznie zwiększyły awersję inwestorów do ryzyka. W rezultacie cena BTC spadła o ponad 20%, a ceny altcoinów jeszcze mocniej.

Wykres kryptowaluty Bitcoin, para BTC/USD. Źródło: Coingecko

Mimo to Gracy Chen podsumowuje: „Chwilowo nastroje na rynku kryptowalut są pesymistyczne, ale niekoniecznie oznacza to koniec hossy.”

Kryptowaluty jak Bitcoin, Ethereum, Solana przegrają bitwę, ale wygrają wojnę

Historia pokazuje, iż znaczące spadki cen aktywów często wynikały z czynników takich jak polityka regulacyjna, warunki makroekonomiczne czy nastroje rynkowe. Gracy Chen przypomina, iż „koniec hossy zwykle ma miejsce w kontekście zauważalnego spowolnienia wzrostu gospodarczego, podwyżek stóp procentowych i redukcji zestawienia bilansowego”. Z makroekonomicznego punktu widzenia, choć nie ma wyraźnych wskazań odnośnie terminu obniżek stóp procentowych, w tej chwili nie oczekuje się również ich podwyżek. Utrzymująca się siła głównych indeksów giełdowych odzwierciedla mocne zaufanie tradycyjnych inwestorów.

Pomimo ostatnich niepowodzeń, Gracy Chen jest optymistycznie nastawiona do przyszłości rynku kryptowalut. Wskazuje na pozytywne perspektywy po luzowaniu ilościowym i potencjał dalszego wzrostu. Chen przewiduje: „Oczekuje się, iż całkowita kapitalizacja rynku kryptowalut będzie wahać się między 2,5 a 3,5 bln USD do końca roku, a Bitcoin (BTC) może potencjalnie osiągnąć poziom 100 000 USD. Przewiduje się również, iż udział Ethereum (ETH) w rynku wzrośnie do 25% ze względu na uruchomienie funduszu ETF na ETH, potencjalnie podnosząc cenę aktywa do poziomu między 5000 a 8000 USD.”

Chen podkreśla także, iż rynek altcoinów znajduje się na długoterminowej trajektorii wzrostowej, a popularne tokeny związane ze sztuczną inteligencją i ekosystemami Solany mają potencjał do osiągnięcia nowych szczytów.

Wykres kryptowaluty Solana, para SOL/USD. Źródło: Coingecko

Jednocześnie ostrzega: „Inwestorzy powinni jednak zachować czujność. Ścisłe monitorowanie fundamentów rynku i opracowywanie solidnych strategii inwestycyjnych będzie miało najważniejsze znaczenie w radzeniu sobie z potencjalną przyszłą zmiennością.”

Idź do oryginalnego materiału