Bitcoin już jest 15. najcenniejszą walutą świata. Złotówka i rubel daleko w tyle!

1 miesiąc temu

Po niedawnym wzroście powyżej 60 000 dolarów, kapitalizacja rynkowa Bitcoina przekroczyła wartość rosyjskiego rubla. Bitcoin zajął miejsce 15. najcenniejszej waluty na świecie. Polski złoty z kolei plasuje się na odległej 22. pozycji.

Rubel już ogląda plecy Bitcoina

Według fiatmarketcap.com wartość wszystkich obiegowych rosyjskich rubli równa się 17,545366 miliona tokenów BTC, czyli 1,075 biliona dolarów. Cena Bitcoina ostatnio konsolidowała się w okolicach 61 000 dolarów, osiągając wzrost blisko 20% w tym tygodniu dzięki rosnącemu popytowi na ETF.

Wolumen handlu ETF Bitcoin na rynku spot skoczyły do ponad 7,5 miliarda dolarów w środę, jak podaje The Block. Tego samego dnia odnotowano również netto przepływy do ETF w wysokości ponad 11 000 BTC.

Ogromny popyt na Bitcoin ze strony inwestorów ETF na rynku spot następuje przed kwietniowym halvingiem. Wówczas tempo, w jakim BTC jest wydawany górnikom, spadnie o połowę, zmniejszając presję sprzedaży w długim terminie. W obliczu wzrostu popytu i nadchodzącego szoku podażowego nie ma się co dziwić, iż jego wartość rynkowa rośnie.

Zobacz także: Bitcoin znalazł się w pułapce centralizacji? Kontrowersje wokół ETF-ów rosną

ETFy mogą jeszcze przyspieszyć

W wywiadzie dla CNBC w czwartek Matt Hougan, CIO Bitwise, wyjaśnił, iż dotychczasowy popyt na ETF Bitcoin pochodził głównie od inwestorów detalicznych, funduszy hedgingowych i niezależnych doradców finansowych. „Myślę, iż za kilka miesięcy nadciągnie jeszcze większa fala, gdy główne domy maklerskie wejdą do gry”, przewiduje.

Domy maklerskie, takie jak te oferowane przez główne amerykańskie banki, na przykład Goldman Sachs i Bank of America. Większość z nich jeszcze nie oferuje dostępu do ETF Bitcoin dla swoich ogromnych baz klientów. Jednak, jak przewidział Hougan, to się już zmienia.

Bloomberg doniósł w czwartek, iż Wells Fargo i Bank of America zaczną oferować klientom ETFy Bitcoin na rynku spot. W mediach kryptowalutowych pojawiły się również doniesienia, iż Morgan Stanley planuje ten sam krok.

Bitcoin w TOP 10 światowych walut?

Jeśli wartość rynkowa Bitcoina przekroczy 100 000 dolarów w tym lub przyszłym roku, zbliży się do wejścia w top 10 najcenniejszych walut. Brazylijski real w tej chwili zajmuje 10. miejsce z około 2,175 biliona dolarów w obiegu. Aby przewyższyć reala i osiągnąć wartość rynkową na poziomie 2,2 biliona dolarów, BTC musiałby osiągnąć około 110 000 dolarów.

Może Cię również zainteresować:

Idź do oryginalnego materiału