Bitcoin może notować dobre wyniki w kolejnych miesiącach. Jest jeden haczyk

cryps.pl 3 dni temu
Zdjęcie: bitcoin


Znana ekspertka ds. makroekonomii – Lyn Alden – prognozuje dobre wyniki dla bitcoina (BTC) w najbliższym czasie, ale ostrzega przed niespodziewanym zagrożeniem, które może zatrzymać hossę.


  • Lyn Alden prognozuje kontynuację wzrostów bitcoina przez rok lub dłużej – o ile nie wystąpi niespodziewany krach rynkowy,
  • Wspomniana ekspertka uważa, iż w tej chwili większy wpływ na BTC ma globalna płynność niż tradycyjne cykle związane z halvingiem.

Bitcoin w dobrej kondycji, ale zagrożony przez „Czarnego Łabędzia”

Lyn Alden w rozmowie z Natalie Brunell wyraziła umiarkowany optymizm względem przyszłości bitcoina. Jej zdaniem fundamenty czołowej kryptowaluty wyglądają w tej chwili bardzo solidnie, a ogólne warunki rynkowe sprzyjają dalszym wzrostom.

Alden prognozuje, że BTC może osiągać „całkiem dobre wyniki” przez kolejnych 12 do 24 miesięcy.

Jednak nie obyło się bez zastrzeżeń. Ekspertka ta zwróciła uwagę na możliwość wystąpienia tzw. „Czarnego Łabędzia” – nieprzewidywalnego wydarzenia, które może wstrząsnąć rynkiem finansowym i doprowadzić do gwałtownego spadku cen, w tym kursu bitcoina.

Jeśli nie dojdzie do 30-procentowego krachu lub podobnej sytuacji, która tymczasowo zepchnie nas niżej, spodziewam się bardzo przyzwoitych wyników.

– podkreśla Alden.

Tego typu ostrzeżenia warto traktować poważnie, szczególnie w obliczu rosnącej niepewności geopolitycznej i napięć gospodarczych na świecie.

Halving schodzi na drugi plan – liczy się płynność

Ciekawym spostrzeżeniem Alden jest przesunięcie punktu ciężkości z tradycyjnych cykli halvingowych na globalną płynność finansową. Choć halvingi – czyli zmniejszanie o połowę nagrody za wydobycie bloku – w przeszłości napędzały hossy na rynku BTC, Alden uważa, iż dziś mają one mniejsze znaczenie niż wcześniej.

Myślę, iż Bitcoinerzy są bardzo przywiązani do cykli. Ale w miarę jak aktywa rosną, te cykle stają się coraz mniej wyraźne.

– tłumaczy Alden.

Jej zdaniem najważniejszy wpływ na kurs BTC ma w tej chwili ogólnorynkowa płynność, czyli ilość dostępnego kapitału w obiegu. To, jak banki centralne prowadzą politykę monetarną – zwłaszcza w zakresie stóp procentowych i programów luzowania ilościowego – ma bezpośrednie przełożenie na zachowanie kryptowalut.

Rzeczywiście, ostatnie miesiące pokazują, iż bitcoin reaguje znacznie silniej na decyzje Rezerwy Federalnej (Fed) czy Europejskiego Banku Centralnego (EBC) niż na wewnętrzne wydarzenia świata kryptowalut.

W chwili pisania tego artykułu kurs bitcoina wynosi około 84 400 USD, co oznacza brak większych zmian w ujęciu dziennym. Choć cena pozostaje na wysokim poziomie, wielu inwestorów i analityków zadaje sobie pytanie: co dalej?

Kurs BTC/USDT. Źródło: tradingview.com

Biorąc pod uwagę analizę Lyn Alden, można przypuszczać, iż jeżeli globalna sytuacja gospodarcza pozostanie stabilna i nie pojawią się nieprzewidziane kryzysy, BTC może dalej rosnąć – choć niekoniecznie w sposób spektakularny.

Idź do oryginalnego materiału