Bitcoin poniżej 60 000 dolarów! „Cena kryptowaluty może spaść jeszcze o połowę”. Panika na rynku

1 miesiąc temu

Bitcoin, najstarsza i największa kryptowaluta na rynku, znalazła się w niewesołym położeniu. W ciągu ostatnich 24 godzin jej cena spadła poniżej psychologicznego poziomu 60 000 dolarów, co wywołało falę niepokoju wśród inwestorów i analityków. Indeks Chciwości (ang. Fear and Greed Index) sektora krypto zbliża się gwałtownie do poziomu paniki, spekulanci zamykają pozycje lub grają na spadki. Czy czeka nas kolejna lawina wyprzedaży? Wiele znaków na niebie i ziemi wskazuje na to, iż niestety odpowiedź na to pytanie będzie twierdząca. Cena Bitcoina, zdaniem niektórych, może jeszcze skurczyć się prawie o połowę.

Fear and Greed Index, źródło: CoinStats

Cena Bitcoina może zjechać dużo niżej niż obecnie

Znany w społeczności platformy TradingView analityk kryptowalutowy Alan Santana w jednym ze swoich najnowszych postów zauważył na Bitcoinie wykazuje szereg niepokojących sygnałów technicznych, które mogą sugerować kontynuację spadków. Kluczowym sygnałem, na który wskazuje jest tzw. „niedźwiedzia dywergencja” na tygodniowym indeksie siły względnej (ang. Relative Strength Index (RSI)). Od 2021 roku wskaźnik RSI systematycznie notuje coraz to niższe szczyty, podczas gdy cena Bitcoina osiągała nowe maksima. Taka rozbieżność jest klasycznym sygnałem osłabienia siły rynku i zapowiedzią możliwej kontynuacji bardzo negatywnego trendu.

Dodatkowym sygnałem ostrzegawczym jest formowanie się zdaniem Santany na wykresie kursu BTC formacji tzw. trójkąta zniżkującego. Jest to struktura techniczna, która często poprzedza dalsze spadki cen. W kontekście obecnej sytuacji na rynku analityk wskazuje na najważniejsze poziomy wsparcia, które mogą być testowane w najbliższym czasie. Należą do nich m.in. „złote” zniesienie Fibonacciego na poziomie 0,618 które odpowiada cenie ok. 37 795 dolarów oraz 200-tygodniowa średnia krocząca.

Podobnego zdania jest inny znany trader w środowisku krypto o pseudonimie Rekt Capital. Jego zdaniem kurs BTC ma jeszcze dość miejsca na spadki, aby przetestować linię trendu na wykresie RSI Bitcoina. Innym niepokojącym sygnałem, który działa na korzyść niedźwiedzi jest malejący wolumen podczas wzrostów ceny Bitcoina, co sugeruje osłabienie ze strony detalicznego i instytucjonalnego popytu.

#BTC

Bitcoin is getting really close to this RSI Higher Low trendline (orange)

It will dictate the extent of additional downside$BTC #Crypto #Bitcoin https://t.co/q0dYIyzpk4 pic.twitter.com/i7ryIKhjam

— Rekt Capital (@rektcapital) August 3, 2024

Kurs BTC w cieniu problemów makroekonomicznych

Ogromny niepokój w sektorze kryptowalut spowodowany jest nie tylko malejącym popytem, ale w zasadzie przede wszystkim przez strukturalne problemy gospodarcze w Stanach Zjednoczonych i na amerykańskich parkietach. Potężne spadki cen akcji Intela i fatalne dane makro które zaskoczyły inwestorów sprawiły, iż wrześniowe posiedzenie Fedu prawie na pewno poskutkuje obniżeniem stóp procentowych o 25 lub choćby 50 punktów bazowych. o ile kredyt potanieje prawdopodobnie odbije się to pozytywnie na kondycji aktywów ryzykownych, do których należą Bitcoin i kryptowaluty.

Na moment powstawania tego artykułu cena Bitcoina wynosi poniżej 59 000 dolarów, co oznacza spadek aż o 13% w przeciągu ostatniego tygodnia. Przebicie psychologicznej bariery 60k oznacza, iż droga w kierunku południowym dla szerokiego rynku aktywów cyfrowych pozostaje otwarta.

Idź do oryginalnego materiału