Gigant z rynku finansów, BlackRock, twierdzi, iż adopcja bitcoina zachodzi szybciej niż Internetu czy telefonów komórkowych. Skąd takie wnioski?
- Zdaniem BlackRock adopcja BTC zachodzi szybciej niż poprzednich rewolucyjnych technologii: internetu czy telefonów komórkowych.
- W swoim nowym raporcie firma wymienia czynniki, które napędzają adopcję cyfrowego złota.
- Czytając całość nie sposób jednak nie uznać dokumentu za reklamę ETF-a BTC BlackRocka.
BlackRock: bitcoin jest lepszy choćby od Internetu!
Z raportu BlackRock dowiadujemy się, iż od momentu wprowadzenia go na na rynek w 2009 r. bitcoin gwałtownie ewoluował i z niszowej innowacji stał się czymś globalnym i mainstreamowym.
A wszystko to dzięki trendom demograficznym, ekonomicznym i trwającej od lat cyfrowej transformacji.
Chodzi o to, iż młodsze pokolenia są znacznie bardziej skłonne do przyjęcia bitcoina w porównaniu z pokoleniem X i pokoleniem wyżu demograficznego. Te ostatnie były bardziej sceptyczne w kwestii nowinek technologicznych.
Do tego dochodzi inflacja, będąca znów jest realnym problemem, który wymusza na niemal wszystkich inwestowanie, a przynajmniej poszukiwanie safe haven.
W tle majaczą też niepokoje geopolityczne, które sprawiają, iż szukamy aktywów, które łatwo przenieść przez granice.
Kolejnym czynnikiem jest dojrzewanie infrastruktury cyfrowych aktywów, co obniżyło bariery wejścia ludzi do świata bitcoina.
ETF BlackRock
Z informacjami z raportu trudno się nie zgodzić, choć, co też trzeba uczciwie dodać, dokument jest też trochę… reklamą ETF-a firmy.
Analitycy BlackRock sugerują wykorzystanie funduszu giełdowego (ETF) bitcoina ich firmy w celu uzyskania ekspozycji na kryptowalutę. Argumentują to tym, iż samodzielne inwestowanie w BTC jest trudne, więc lepiej użyć jednostek ETF-ów.
IBIT BlackRock jest największym spotowym ETF-em bitcoina, który może pochwalić się już prawie kilkudziesięcioma miliardami USD, jakie do niego wpłacono.
BlackRock zadomowił się już zresztą na rynku bitcoinowych ETF-ów i uruchomił nowy ETF BTC w Kanadzie – stało się to 13 stycznia.
Produkt jest denominowany w dolarach kanadyjskich i przedmiotem obrotu pod tym samym tickerem co jego amerykański brat – IBIT.