Bitcoin silny jak nigdy wcześniej. Co napędza króla kryptowalut i na jak długo starczy paliwa?

9 miesięcy temu

W ostatnich dniach Bitcoin przebił istotną barierę 50 tys. USD, czym rozbudził apetyty inwestorów na jeszcze więcej. Według „Cointelegraph” król wciąż jest silny i wygląda lepiej, niż w przeszłości po osiągnięciu tego poziomu. Co jest przyczyną tego umocnienia i na jak długo wystarczy tej energii, która wynosi BTC na kolejne poziomy?

Bitcoin wrócił do świetnej formie. Co jest tego przyczyną?

Jak ocenia Coinbase Price Premium, wzrost ceny Bitcoina wynika głównie z silnego popytu w USA. Widoczny jest też duży napływ inwestorów zainteresowanych funduszami spotowymi Bitcoin ETF. Jak wynika z danych CryptoQuant, wzrost cen Bitcoina na Coinbase osiągnął najwyższy poziom od 9 miesięcy. Generalnie widoczny jest duży popyt na BTC wśród amerykańskich inwestorów.

Dane CryptoQuant pokazują, iż wskaźnik „Coinbase Premium Index”, który mierzy różnicę cen Bitcoinów na Coinbase i Binance, wzrósł w czwartek do 0,12, co stanowi najwyższy odczyt od maja 2023 r. CryptoQuant stwierdził, iż Wysokie wartości premii mogą wskazywać na silną presję zakupową amerykańskich inwestorów na Coinbase.

Markus Thielen, założyciel 10x Research, zauważył, iż największe wzrosty Bitcoin odnotował w godzinach, w których handlowali inwestorzy w USA. Thielen we wczorajszym raporcie napisał: W ciągu ostatnich 30 dni cena BTC wzrosła o +17%, przy czym 11% z tych 17% miało miejsce w godzinach handlu w USA. Analityk dodając, iż zarówno godziny azjatyckie, jak i europejskie przyczyniły się do zaledwie 3% wzrostów.

Jak długo może potrwać trend zwyżkowy?

Funduszy ETF na Bitcoin w ciągu ostatnich 7 dni spowodowały napływ 2,4 miliarda dolarów. Według ekspertów można to częściowo powiązać z pewnymi oznakami spowolnienia w amerykańskiej gospodarce, szczególnie w sektorze konsumenckim. Według Census Bureau sprzedaż detaliczna w USA spadła w styczniu o 0,8% w porównaniu z poprzednim miesiącem. Po dwóch kolejnych kwartałach spadku produktu krajowego brutto (PKB) z recesją techniczną zmagają się Japonia i Wielka Brytania.

Według „Cointelegraph” traderzy nie są przekonani co do tego, iż popyt instytucjonalny na Bitcoin będzie się utrzymywał. Wątpliwości te są związane z danymi ekonomicznymi, które mogą nie być korzystne dla rynków obciążonych ryzykiem. W czasach niepewności inwestorzy często szukają ochrony w aktywach o stałym dochodzie.

Idź do oryginalnego materiału