Bitcoin to paradoks współczesnego sukcesu zdaniem Petera Schiffa

6 dni temu

Peter Schiff, znany krytyk kryptowalut wskazuje na paradoks, jaki reprezentuje Bitcoin. Zamiast być symbolem wolności od państwa, sukces kryptowaluty, zdaniem Schiffa jest uzależniony od rządowej interwencji.

Pogląd Schiffa, według którego Bitcoin nie spełnia swoich założeń decentralizacji. Wskazuje, iż kryptowaluta osiągnęła sukces dzięki wsparciu rządów i politykom.

Paradoks Bitcoina: Wolność czy wsparcie państwa?

Peter Schiff to znany inwestor i zwolennik tradycyjnych aktywów jak złoto, który od lat krytykuje kryptowaluty. W swoim ostatnim komentarzu podkreślił, iż Bitcoin osiągnął cenę 100 000 USD nie dzięki wolnemu rynkowi, ale dzięki współpracy rządów. Krytyk Bitcoina wskazuje, iż spodziewana interwencja państwa była kluczowym czynnikiem w osiągnięciu tego kamienia milowego. Schiff w komentarzu na platformie X napisał:

„To ironia losu, iż Bitcoin osiągnął jedynie 100 000 USD, wykupując polityków i wchodząc do łóżka z rządem. Bez oczekiwanej interwencji rządu ten kamień milowy nigdy nie zostałby osiągnięty.”

Co więcej, mocne słowa inwestora podkreślają paradoks Bitcoina, który polega na tym, iż kryptowaluta, która miała działać w opozycji do tradycyjnego systemu finansowego, korzysta z jego wsparcia. Schiff uważa, iż Bitcoin zamiast decentralizacji wspiera centralne struktury władzy poprzez regulacje i podatki.

Wpis Petera Schiffa na platformie X

Ponadto krytyk kryptowaluty uważa, iż w pełni wolnorynkowe środowisko nie pozwoliłoby Bitcoinowi osiągnąć takiego sukcesu. Kluczową rolę w tym procesie odegrały regulacje rządowe oraz rosnące uznanie kryptowalut na arenie międzynarodowej. Schiff ironicznie zauważa, iż “spójna siła państwa” była czynnikiem napędzającym wzrost ceny Bitcoina, co stoi w sprzeczności z pierwotnymi założeniami tej technologii. Na koniec swojej wypowiedzi globalny strateg dodał:

„To, czego nie udało się osiągnąć na wolnym rynku, udało się osiągnąć dzięki spójnej sile państwa.”

Niemniej jednak, nie brakuje zwolenników Bitcoina, którzy odrzucają tezy Schiffa. Według nich, akceptacja kryptowalut przez rządy nie podważa idei decentralizacji, ale wzmacnia ich pozycję na rynku. Pomimo tego Schiff pozostaje nieugięty i przez cały czas promuje złoto jako jedyny magazyn wartości niezależny od politycznych układów.

Wykres ceny Bitcoina. Źródło: BeInCrypto

Ponadto, krytyka Petera Schiffa skłania do refleksji nad rzeczywistą rolą Bitcoina w globalnej gospodarce. Czy Bitcoin to paradoks współczesnego sukcesu czy jednak rzeczywiście jest symbolem decentralizacji?

Aby zapoznać się z najnowszą analizą rynku kryptowalut przez BeInCrypto, kliknij tutaj.

Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIKZbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK

BeInCrypto Polska - Bitcoin to paradoks współczesnego sukcesu zdaniem Petera Schiffa

Idź do oryginalnego materiału