Bitcoin vs Nvidia: 'Powtarza się rok 2017′. Fizyk prognozuje ramy hossy BTC

4 tygodni temu

W dekadzie 2010 – 2020 inwestycyjnym 'hitem’ okazał się Bitcoin, który stworzył inwestorom bezprecedensową okazję, do pomnożenia majątku. W ostatniej dekadzie przyćmila go jednak Nvidia. To skłania rynek do refleksji – błyszcząca od 2023 roku gwiazda Wall Street zostawi Bitcoina w tyle? Choć w ciągu ostatnich 10 lat, akcje Nvidia okazały się jednymi z nielicznych, które pobiły zwroty z inwestycji w Bitcoina, CEO 'Swan Bitcoin’ , Cory Klippsten jest sceptyczny odnośnie tego, czy okres ten to odpowiedni wskaźnik dla kolejnych 10 lat.

  • Przypomnijmy. Nvidia jest spółką dostarczającą rozwiązania skalujące moc sztucznej inteligencji. Oraz infrastrukturę i usługi z nią związane. Bitcoin jest największą kryptowalutą i zdecentralizowanym systemem transakcyjnym. Uznany za aktywo 'antysystemowe’, mogące stanowić alternatywę w przypadku kryzysu bankowego.
  • Prawdą jest, iż kryptowaluty niejednokrotnie podążają śladami amerykańskich indeksów, ale Bitcoinwoi maksymaliści mają swoją teorię. Uważają, iż Bitcoin jest w stanie 'generować alfę’ dla wszystkich, którzy cierpliwie zniosą 'kaprysy zmienności’ i szalone fluktuacje cen.
  • Oznacza to w skrócie, iż cena Bitcoina może rosnąć choćby w czasie, gdy koniunktura na globalnym rynku słabnie. Jak dotąd teoria ta nie znajduje wystarczającego potwierdzenia, choć faktem jest, iż BTC radził sobie okresowo nadwyraz dobrze, w czasie gdy indeksy gieldowe słabły.

Ryzyko się opłaciło?

Od 23 maja 2014 r. do 23 maja 2024 r. Nvidia zwróciła 21 558%, a Bitcoin zwrócił 13 048%, zgodnie z danymi Statmuse. Daniel Sempere Pico, cytowany przez Cointelegraph słusznie zauważył, iż Nvidia mogła zostać uznana za jeszcze „bardziej ryzykowną” inwestycję w 2014 roku. Wówczas zarówno Bitcoin, jak i sztuczna inteligencja były zdecydowanie mniej popularne.

Błyskoliwie Pico zauważył:„Nie wiem, czy ktokolwiek mógł przewidzieć całą sztuczną inteligencję w 2014 roku, ale byli ludzie, którzy już widzieli potencjał Bitcoina (…) Gdybyśmy mieli wrócić do 2014 roku, zastanawiam się, który z nich uważalibyśmy za bardziej ryzykowny i mniej oczywisty, aby osiągnąć tak niesamowite zyski”. Niektórzy są mniej optymistyczni. Były profesor fizyki Giovanni Santostasi, wykorzystał swój model „Power Law”. Przewiduje teraz, iż Bitcoin może osiągnąć szczyt w wysokości 210 000 USD w styczniu 2026 r. Później spadnie do choćby do 60 000 USD.

The Kobeissi Letter wskazał, iż inwestycja w akcje Nvidii w wysokości 10 000 USD w 1999 r. jest dziś „warta 25,3 mln USD” , zgodnie z danymi cenowymi z 24 maja. Źródło: Ycharts

Traderzy wierni analizie technicznej wskazują, iż RSI Bitcoina dosłownie kopiuje hossę z 2017 r. najważniejszy opór znajduje się w okolicy 75 tys. dolarów. Cena BTC może przygotowywać się do „głównego wybicia”, jeżeli wskaźniki będą podążać za trende wzrostowym z 2017 roku. Wtedy Bitcoin wspiął się do lokalnych maksimów, w okolicach 20 000 USD. W ostatnim czasie Bitcoin znów zbliżył się do 70,000 USD żegnając najgłębszą korektę, od 2022 roku.

Idź do oryginalnego materiału