Bitcoin w kryzysie? Pod tym względem BTC zbliżył się do swoich rekordów

5 miesięcy temu

Emocje po weekendowym kryzysie jeszcze nie opadły. Chwilowa ucieczka BTC z obszaru w okolicach 50 tys. dolarów nikogo jeszcze nie uspokaja. Najbliższe dni pokażą, czy Bitcoin się ustabilizował, czy dalej będzie niczym rollercoaster dla inwestorów. Gwałtowne spadki, jakie obserwowaliśmy w ostatnich dniach, to dla większości synonim kryzysu. Jednak szersze spojrzenie na to zjawisko pozwala dostrzec, iż jest to znacznie bardziej złożona kwestia, która ma też pewne pozytywne strony.

Bitcoin blisko rekordów z marca

Dominująca narracja, która dotyczy weekendowego kryzysu na rynku kryptowalut, skupia się głównie na gwałtownym spadku wartości kryptowalut. Można jednak wskazać na pewne wskaźniki, które sugerują, iż Bitcoin wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem, a obecny kryzys, to tylko chwilowe załamanie.

Według danych czołowych platform analizujących rynek kryptowalut wolumen handlu Bitcoinami w ostatnich dniach zbliżył się do rekordowych poziomów. Ostatnio takie wyniki notowano w okresie między ATH z marca a halvingiem z kwietnia.

W poniedziałek 5 sierpnia wielu traderów poniosło ogromne straty po likwidacji swoich pozycji z powodu spadających cen Bitcoina. W panice wielu z nich zaczęło wyprzedawać swoje aktywa, aby zminimalizować straty. Wielu z nich do tego ruchu skłoniła informacja o tym, iż Bitcoin kosztował chwilę mniej niż 50 tys. dolarów. Według danych Blockchain.com, 6 sierpnia całkowita wartość obrotów w dolarach amerykańskich na głównych giełdach Bitcoin przekroczyła 1,14 miliarda dolarów.

Poprzednio podobną wartość transakcji odnotowano w marcu, na długo przed zakończeniem czwartego halvingu Bitcoina, który odbył się 20 kwietnia. Po halvingu dzienny wolumen handlu walutowego na giełdach Bitcoin utrzymywał się średnio na poziomie 30 milionów dolarów.

Co ciekawe, analitycy zauważają, iż de facto obecne wyniki mogą być jeszcze lepsze, ponieważ dane Blockchain.com uwzględniają transakcji tylko z głównych giełd. Sporo transakcji odbywa się poza giełdami. Dlatego rzeczywisty wolumen handlu był prawdopodobnie znacznie wyższy, niż raportowano.

Fundusze spotowe BTC ETF również w formie

Dobre wyniki pod względem wolumenu obrotu w ostatnich dniach zanotował również rynek kryptowalutowych funduszy spotowych ETF. W wyniku gwałtownych wahań rynkowych 6 sierpnia wolumen obrotu amerykańskimi funduszami Bitcoin ETF i Ethereum ETF osiągnął prawie 6 miliardów. Wartość transakcji przy użyciu funduszy Bitcoin ETF osiągnęła 5,70 miliarda dolarów. Ponad połowa pochodziła z funduszu iShares Bitcoin Trust (IBIT) należącego do BlackRock.

Eric Balchunas, analityk Bloomberg, napisał na X, iż szalony wolumen w trakcie dekoniunktury na rynku jest zwykle kojarzony ze strachem. Ekspert dostrzegł jednak, iż wysoka płynność w trudne dni jest korzystna dla traderów i instytucji. Według Balchunasa to sygnał, iż przyszłość kryptowalutowych funduszy ETF jest obiecująca.

Źródło: https://x.com/EricBalchunas/status/1820472388372373563

Analitycy oceniają również, iż duże wolumeny obrotu amerykańskimi funduszami ETF na Bitcoin i Ethereum w dniu 5 sierpnia wynikają z dużej zmienności, która zapanowała w weekend na rynkach. Ponadto eksperci sądzą, iż dane te pokazują, szczególnie w przypadku wyróżniających się BlackRock i Grayscale, iż instytucjonalne zapotrzebowanie na tego typu produkty jest duże.

Idź do oryginalnego materiału