Cena Bitcoina spadła na moment do 64 tys. dolarów. To najniższy zanotowany poziom od 15 maja. Kurs kryptowaluty utknął w martwym punkcie, ale nie dla wszystkich jest to zła wiadomość. Inwestorzy, którzy wyczekują spadków, prawdopodobnie rozważają, czy nie jest to dobry moment na zakup. Najgorsze już za nami, czy kolejne korekty to tylko kwestia czasu?
Bitcoin ciągnie rynek w dół
Największa kryptowaluta na świecie spadła we wtorek we wczesnych godzinach porannych aż do 64 600 dolarów. W tym momencie odnotowano likwidację pozycji lewarowanych na poziomie 480 milionów dolarów. Według danych Coinglass w ciągu ostatnich 24 godzin mechanizm likwidacji objął 190 144 traderów. Łączna kwota likwidacji wyniosła 480,93 miliona dolarów, z czego 420 milionów dolarów to pozycje długie.
Około 372 milionów dolarów w pozycjach długich zostało zlikwidowanych na Binance, OKX i HTX. W momencie pisania tego tekstu Bitcoin nieznacznie odrobił straty i dobił do niespełna 65 700 dolarów.
Nie jest zaskoczeniem, iż słaby Bitcoin to słaby rynek. W ślad za największą kryptowalutą poszły altcoiny. Ethereum spadło o prawie 4% w ciągu 24 godzin, a w tej chwili jego cena, w momencie pisania tekstu, wynosi 3444 dolary. Popularne altcoiny Solana (SOL), Toncoin (TON) i Cardano (ADA) spadły odpowiednio o 8%, 6% i 8%.W ciągu ostatnich 24 godzin ceny najpopularniejszych memów spadły jeszcze bardziej. Dogecoin (DOGE) notowany po cenie 0,1221 USD spadł o prawie 10% w ciągu ostatnich 24 godzin. Inne monety memowe, w tym Shiba Inu, PEPE, Dogwifhat i Floki, spadły znacznie o ponad 10%.
Posiedzenie FOMC wywołało lawinę
Eksperci oceniają, iż lawinę spadków na rynku kryptowalut wywołało zeszłotygodniowe posiedzenie Federalnego Komitetu do spraw Operacji Otwartego Rynku. Po decyzji FOMC, która utrzymała stopy procentowe w USA na niezmienionym poziomi, zaobserwowano największy odpływ kapitału z rynku krpypto od marca. Produkty inwestycyjne skupiające się na aktywach cyfrowych odnotowały znaczny odpływ 600 milionów dolarów. To najwięcej od 22 marca 2024 r.
Rynek odnotował wielomilionowe straty, a inwestorzy wycofali inwestycje. W wyniku niedawnych odpływów środków i wyprzedaży cen wartość zarządzanych aktywów ogółem (AUM) spadła z ponad 100 miliardów dolarów do 94 miliardów dolarów w ciągu zaledwie jednego tygodnia.
Z Bitcoina (BTC) została wycofana znaczna kwota pieniędzy, w sumie 621 milionów dolarów. Inwestorzy wykazują niedźwiedzie nastroje, w wyniku czego 1,8 miliona dolarów napływa do produktów z krótką pozycją. Sugeruje to, iż część inwestorów spodziewa się dalszych spadków cen.
Wolumeny obrotu w tym tygodniu wynoszą w tej chwili 11 miliardów dolarów, czyli mniej w porównaniu ze średnią tygodniową wynoszącą 22 miliardy dolarów w tym roku. Jest to jednak znacznie więcej niż notowane w ubiegłym roku 2 miliardy dolarów tygodniowo.
Największy odpływ środków odnotowały Stany Zjednoczone – 565 mln dolarów. Negatywne nastroje nie dotyczyły wyłącznie Stanów Zjednoczonych. W Kanadzie, Szwajcarii i Szwecji odpływ środków wyniósł odpowiednio 15 mln dolarów, 24 mln dolarów i 15 mln dolarów.
Zastrzeżenie: Niniejszy artykuł nie stanowi porady inwestycyjnej i ma charakter wyłącznie informacyjny.