Bitomaty doskonale sobie radzą. Ich liczba znów wzrosła – i to znacząco

5 miesięcy temu

Podczas gdy wiele firm z branży kryptowalutowej nie ustaje w boju w nierówniej walce z organami regulacyjnymi, jest jeden funkcjonujący w niej obszar, który radzi sobie znakomicie – i są to bitomaty.

Bitomaty są niszową, ale wciąż rozwijającą się strefą. Dzieje się tak pomimo usilnych starań organów państwowych dążących do ich zamknięcia – podnoszony jest tu argument, iż są one idealnym sposobem na pranie pieniędzy. Operatorzy tego typu urządzeń twierdzą zaś, iż pomagają zwykłym ludziom konwertować fiat (prawdziwe) pieniądze do i z ich portfeli kryptowalutowych, podobnie jak zwykły bankomat robi to z normalnym kontem bankowym.

Ponad 32 tys. urządzeń

Nie jest żadną tajemnicą, iż bitomaty od dawna przyciągają uwagę organów regulacyjnych w USA i Wielkiej Brytanii, w tym Financial Conduct Authority, który na początku bieżącego roku kontynuował – jak to nazwał: „ciągłą walkę z tym nielegalnym sektorem” – zamykając kilka z nich.

Chociaż od 2022 roku liczba bitomatów spadła, wciąż instalowane są nowe urządzenia. Z danych firmy AltIndex wynika, iż w październiku br, na całym świecie funkcjonowało 32 521 bankomatów kryptowalutowych.

Cofnijmy się więc na chwilę w czasie i spróbujmy sobie przypomnieć początki funkcjonowania kryptowalut. Traderzy postrzegali wówczas blockchain jako rewolucję i sposób na ucieczkę od uścisku stosowanego przez wiodące banki. Czy uciec się udało? Nie do końca. Z drugiej strony musimy przyznać, iż udało się coś innego – przekonać całkiem sporą rzeszę ludzi do nowego podejścia do zarządzania swoimi finansami.

Zapytany o to, co ma miejsce w sytuacji, gdy gotówka zamieniana na kryptowaluty pochodzi z handlu narkotykami, przemytu ludzi lub handlu bronią, Gabriel Weber, dyrektor ds. komunikacji w firmie Bitgamo odpowiada: – Nie jesteśmy tutaj, aby prowadzić dochodzenie, to nie nasza praca, naszym zadaniem jest wymiana. Dopóki nie ma nakazu sądowego, nie możemy współpracować z żadnymi władzami – zaznacza. – To, co Satoshi (Nakamoto myślał – przyp. red.), kiedy stworzył Bitcoina, nie jest już tym, co dzieje się dzisiaj. W kryptowalutach chodzi o prywatność, wspieramy ideę Satoshiego. Skupiamy się na wspieraniu prywatności – dodaje.

Bitomaty w Polsce – gdzie ich szukać?

Naszych Czytelników, którym zależy na szybkiej i bezpiecznej transakcji kupna lub sprzedaży kryptowalut zachęcamy do skorzystania z sieci kantorów Bitcoin, bitomatów lub online należących do powiążanej z nami firmy FlyingAtom. Jesteśmy przekonani, iż będą Państwo zadowoleni z oferowanych przez nas cen i dokonywanych u nas transakcji. Dodatkowe informacje znajdziecie pod tym adresem.

Idź do oryginalnego materiału