Bitwise chce utworzyć ETF oparty na Dogecoinie

3 miesięcy temu

Firma Bitwise złożyła właśnie dokument S-1 do Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Ubiega się o zatwierdzenie funduszu giełdowego (ETF) powiązanego z ceną memowej kryptowaluty Dogecoin (DOGE). Ten krok nastąpił około tydzień po zarejestrowaniu przez Bitwise trustu Dogecoin ETF w stanie Delaware.

Czego brakuje do uruchomienia ETF opartego o DOGE?

Aby ETF mógł być notowany na publicznych giełdach, SEC musi zatwierdzić dwa formularze: S-1 i 19b-4. Formularze S-1 są składane przez emitenta i zawierają szczegóły produktu, podczas gdy formularze 19b-4, składane przez giełdę notującą, określają warunki i zmieniają zasady notowania nowego produktu. Po ich zatwierdzeniu ETF może trafić do oficjalnego handlu.

ETF na DOGE – chętnych jest więcej

Bitwise nie jest jednak pierwszą firmą ubiegającą się o zatwierdzenie ETF-u opartego na Dogecoinie. Wcześniej Rex Shares i Osprey Funds starały się o zatwierdzenie kilku kryptowalutowych ETF-ów, w tym właśnie na Dogecoina.

Jednak wnioski tych firm różnią się od wniosku Bitwise. Bitwise ubiega się o ETF DOGE na podstawie Ustawy o Papierach Wartościowych z 1933 roku (33 Act), podczas gdy Rex i Osprey złożyły wnioski na podstawie Ustawy o Spółkach Inwestycyjnych z 1940 roku (40 Act).

Formularze S-1 składane na podstawie 33 Act są zwykle używane dla wyspecjalizowanych ETF-ów opartych na towarach, podczas gdy 40 Act oferuje silniejszą ochronę inwestorów, nakładając dodatkowe wymagania SEC, takie jak ograniczenia dotyczące dźwigni finansowej i sprzedaży krótkiej oraz egzekwowanie surowszego nadzoru powierniczego i ładu korporacyjnego.

ETF-y na kryptowaluty już są, ale tylko na największe

Firmy kryptowalutowe od lat próbują wprowadzać ETF-y na publiczne giełdy. W styczniu 2024 roku SEC zatwierdziła jednoczesne notowanie i handel aż jedenastoma ETF-ami opartymi na Bitcoinie na amerykańskich giełdach. Później zatwierdzono również ETF oparty na Ethereum.

Nie tylko DOGE, jeszcze Solana i XRP

Bitwise jest już jednym z emitentów ETF-ów opartych na Bitcoinie i Ethereum. Oprócz Dogecoina, menedżer aktywów złożył wnioski o zatwierdzenie ETF-ów opartych na XRP i Solanie.

Warto zauważyć, iż były przewodniczący SEC, Gary Gensler, był krytyczny wobec kryptowalut. Jednak po objęciu prezydentury przez Donalda Trumpa, przyjazny kryptowalutom Mark Uyeda został mianowany pełniącym obowiązki przewodniczącego SEC do czasu zatwierdzenia nominacji Paula Atkinsa przez Senat. Nowe kierownictwo SEC na razie stara się nie wypowiadać jednoznacznie w kwestii kryptowalut, by nie narazić się politykom.

Prezydent Trump niedawno powołał grupę roboczą do zbadania potencjalnych zarobków, jakie USA mogą wyciągnąć z kryptowalut. Na wnioski jednak jeszcze stanowczo za wcześnie, choć w ostatnich tygodniach bez wątpienia klimat polityczny w USA wokół tego rynku znacznie się ocieplił.

Ostatnie wydarzenia na rynku kryptowalut

W ostatnich tygodniach rynek kryptowalut doświadcza znaczących zmian. Bitcoin ponownie przekroczył poziom 100 000 USD, co wywołało spekulacje na temat nowej fazy hossy.

Inne kryptowaluty również odnotowują znaczące ruchy cenowe, choć oczekiwany sezon na altcoiny wciąż nie nadchodzi. Niektórzy obserwatorzy rynku spekulują nawet, iż w tej fazie hossy wcale nie musi się pojawić.

Rosnące zainteresowanie kryptowalutami obserwujemy za to na poziomie instytucjonalnym. Prezes Narodowego Banku Czech, Aleš Michl, ogłosił plan przeznaczenia 1 mld euro z rezerw publicznych kraju na zakup Bitcoina, co może być przełomowym posunięciem dla adopcji kryptowalut przez banki centralne.

Dodatkowo, administracja prezydenta Trumpa rozważa utworzenie narodowej Strategicznej Rezerwy Bitcoina (SRB), co wywołało przewidywania globalnego „wyścigu zbrojeń kryptowalutowych” przez inne kraje.

Idź do oryginalnego materiału