BlackRock jest dziś największą firmą inwestycyjną na świecie, która zarządzają aktywami o wartości ponad 9 bilionów dolarów. Blackrock ma udziały w większości największych mediów świata oraz spółek. Jego wpłwy polityczne są tak duże, iż z powodzeniem może ingerować w treść legislacji USA. W jaki sposób niewielka firma inwestycyjna założona przez grupkę 8 osób stała się najpotężniejszą firmą świata?
Największe firmy inwestycyjne według posiadanych aktywów pod swoim zarządzaniem – stan na koniec 2022 roku
Początki Blackrock były spokojne
Początki sięgają roku 1988, kiedy 8 przyjaciół: Larry Fink, Susan Wagner, Barbara Novick, Robert S. Kapito, Ralph Sclosstein, Hugh R. Frater, Keith Anderson i Ben Golub, założyło fundusz, mający pomagać dużym klientom instytucjonalnym w zarządzaniu ich inwestycjami. Blackrock miał zostać firmą, która zarządzałaby ryzykiem inwestycji swoich klientów w najlepszy z możliwy sposób.
Wkrótce spółka zaczęła gromadzić naprawdę pokaźny kapitał, a jej aktywa pod zarządzaniem rosły bardzo dynamicznie. Pierwszym większym klientem został Pete Peterson z Blackstone Group. W zamian za połowę udziałów w Blackrock, Pete Peterson dał niezbędny do dalszego rozwoju kapitał. Między rokiem 1988, a 1989 wartość aktywów pod zarządzaniem Blackrock wzrosła czterokrotnie do 2,7 miliardów dolarów.
Spółka stawała się coraz większą firmą inwestycyjną i zyskiwała uznanie coraz poważniejszych graczy na rynku. W 1991 roku, według Fortune, firma zarządzała aktywami o wartości 9 miliardów dolarów. Jej klientami byli tacy giganci jak Chrysler czy General Electric. W roku 1994 ich kapitał znowu rozrósł się, tym razem do 53 miliardów dolarów.
Larry Fink, jeden z założycieli Blackrock jest dzisiaj główną twarzą całej firmy. W młodości marzył, żeby być politykiem, chciał mieć wpływ na losy świata i zawsze chciał władzy. Po latach przyznał, iż cieszy się z tego, iż nie został politykiem, bo prawdziwą władzę dają pieniądze.
Larry Fink – CEO Blackrock i jeden z najpotężniejszych ludzi na świecie
Przejęcie przez PNC Financial
PNC Financial Services Group, imperium bankowe z siedzibą w Pittsburghu, przejęło Blackrock za 240 milionów dolarów w 1995 roku. Po przejęciu PNC wyłożył potężne pieniądze, aby przekonać zarządzających funduszami do pozostania w zespole. W 2001 roku, kiedy wygasły ich kontrakty, PNC zaoferowało kolejne 200 milionów dolarów jako zachętę, pod warunkiem, iż BlackRock utrzyma 15-procentowy lub wyższy roczny wskaźnik wzrostu. Utrzymał i to przez kolejne kilkanaście lat. BlackRock dodał fundusze hedgingowe do swoich produktów w 1996 r. Przejęcie przez PNC było ważnym wydarzeniem w historii firmy, ponieważ dało możliwość otwarcia się z ofertą na klientów detalicznych, którzy dzisiaj stanowią bardzo istotną część jej biznesu.
Debiut giełdowy Blackrock w roku 1999
PNC sprzedało publicznie 14 procent akcji zwykłych BlackRock w ramach pierwszej oferty publicznej (IPO) 1 października 1999 r. Wyceniono je na 14 dolarów za akcję, IPO zebrało 126 milionów dolarów. Fink i inni partnerzy posiadali kolejne 16 procent, pozostawiając PNC z 70 procentami udziałów. W tamtym czasie firma była piątą co do wielkości notowaną na giełdzie firmą zarządzającą aktywami w kraju. Zatrudniała wówczas 650 pracowników. Dzisiaj akcje notowane są już po 650 dolarów, a spółka zatrudnia 20 tys. pracowników.
Dzisiaj Blackrock jest głównym dostawcą funduszy ETF
Dzisiaj spółka jest głównie znana ze swoich funduszy pasywnych, czyli funduszy ETF. Jednak w roku 2000 tak nie było. Firma była aktywnym graczem na rynku. Nie obyło się bez wpadek. Ominęła ich w całości hossa technologiczna z 2000 roku. Blackrock koncentrował się wtedy na obligacjach, które przynosiły zaledwie 6 procent rocznie.
Dopiero po roku 2010 liczba klientów korzystających z oferty funduszy pasywnych, przekroczyła liczbę tych inwestujących aktywnie. Poniższy wykres dobrze pokazuje, iż Blackrock prześcignął już cały rynek funduszy hedgingowych, private equity i venture capital. Ludzie coraz częściej decydują się na inwestycje w fundusze pasywne. Nic dziwnego, skoro oferują one statystycznie znacznie lepsze stopy zwrotu, a do tego ich koszty zarządzania są minimalne. Więcej o wadach funduszy aktywnych pisaliśmy we wpisie „Dlaczego aktywne fundusze przegrywają z indeksami giełdowymi?”.
Blackrock na tle innych rodzajów funduszy – aktywa pod zarządzaniem w bilionach
Znajdziesz tam więcej wartościowych treści o inwestowani, giełdzie i rynkach.
Światowe wpływy
Obecnie Blackrock jest jedną z najpotężniejszych firm świata również ze względu na posiadanie udziałów w masie największych spółek z realnym wpływem na ich decyzje biznesowe. Jest też wpływowym lobbystą w Kongresie USA. Od 2004 roku firma zatrudniła co najmniej 84 byłych urzędników państwowych, regulatorów i bankierów centralnych. Wpływy rozciągają się daleko poza Stany Zjednoczone.
Były kanclerz skarbu Wielkiej Brytanii George Osborne otrzymuje 850 000 dolarów rocznie za pracę jeden dzień w tygodniu. Do firmy dołączyli także inni urzędnicy z całego świata. Śledztwa dziennikarskie ujawniły prawie 400 rozmów między dyrektorami Blackrock a wyższymi urzędnikami w Białym Domu, Skarbu Państwa i Rezerwy Federalnej od czasu kryzysu finansowego. Nic nie wskazuje na to, żeby znaczenie Blackrock miało maleć. Aktywów pod zarządzaniem wciąż przybywa, a ludzie wyraźnie przekonali się do inwestowania pasywnego.
Do zarobienia,
Karol Badowski