BlackRock wsysa 'każdą ilość’ Bitcoina. Rajdu byków w funduszach ETF kontra 10x Research

2 miesięcy temu

We wtorek amerykańskie fundusze spotowe ETF odnotowały blisko 300 milionów dolarów nowych napływów. Była to najwyższa aktywność zakupowa od początku czerwca, gdy Bitcoin był notowany powyżej 70 000 USD. Inwestorzy mają jasność; fundusze giełdowe nie sprzedają Bitcoina i wykorzystują spadek cen do wznowienia zakupów. Przypomnijmy, w tym tygodniu zaczyna się sezon wyników za oceanem. Historycznie sugeruje to wyższą zmienność rynku akcji.

Dla wielu to pozytywne zaskoczenie. Wygląda na to, iż w długim terminie fundusze jednoznacznie dołożą się do ograniczania i tak już bardzo ograniczonej podaży Bitcoin… jeżeli utrzymają zakupowy trend. Średnio w lipcu Bitcoin zyskiwał około 9%, choć trzeci kwartał historycznie oferuje najsłabsze zwroty. W ostatnich tygodniach znaczące odpływy z funduszy prognozował m.in. Rafał Zaorski. Okazało się to nieprawdą; z funduszy ubyły śladowe ilości BTC mimo prawie 30% korekty od ostatniego ATH, w marcu.

Prezentowane niżej dane SoSoValue pokazują, iż fundusz IBIT (BlackRock) przewodził aktywności zakupowej z prawie 180 milionami dolarów napływu netto. choćby fundusz Grayscale – znany z wysokich kosztów i odpływów odnotował ponad 25 milionów dolarów zakupów. Nieco droższe od BlackRock i Fidelity fundusze ETF od Invesco, Franklin Templeton, Valkyrie, WisdomTree i Hashdex nie wykazały istotnych aktywności.

Spłata ponad 140 tys. BTC związana z nieistniejącą już giełdą kryptowalut Mt. Gox i niemiecki portfel rządowy przenoszący setki milionów BTC na giełdy nie przestraszyły Wall Street. Według Coinshares niektórzy mogą odczytać ten sygnał jako okazję. W raporcie czytamy: „Produkty inwestycyjne w aktywa cyfrowe odnotowały napływy o łącznej wartości 441 mln USD, a ostatnie osłabienie cen wywołane przez Mt Gox i presję sprzedażową rządu niemieckiego prawdopodobnie było postrzegane jako okazja do zakupu (…) Jednak wolumeny produktów będących przedmiotem obrotu giełdowego (ETP) pozostały na stosunkowo niskim poziomie 7,9 mld USD w ciągu tygodnia. To typowy sezonowy wzorzec niższych wolumenów w miesiącach letnich”.

10x Research studzi rosnący optymizm

Bitcoin odbija w kierunku 60 tys. dolarów, ale K33 uważa, iż negatywna zmienność raczej się utrzyma. Powód? Rynek Bitcoina będzie musiał poradzić sobie z 4 do 7 miliardów dolarów presji sprzedażowej BTC w połowie roku, co będzie miało wpływ na ceny. Ostatnio Markus Thielen z 10x Research wskazał, iż rajd do 60 tys. USD będzie raczej krótkotrwały. Thielen przekazał, iż „Zakres 55 000-56 000 USD tworzy pewną bazę z punktu widzenia analizy technicznej. Jednak biorąc pod uwagę średnioterminowe szkody techniczne, przewidujemy nie więcej niż krótkoterminowy taktyczny wzrost w trendzie kontrariańskim (…) Szacujemy, iż Bitcoin może wzrosnąć z powrotem do prawie 60 000 USD, zanim doświadczy kolejnego tąpnięcia do niskiego zakresu 50 000 USD, komplikując środowisko handlowe”.

Idź do oryginalnego materiału