Blockchain to “maszyna prawdy”. W czym Ethereum jest lepsze od Bitcoina? Komentuje Vitalik Buterin

cryps.pl 2 miesięcy temu
Zdjęcie: vitalik buterin


Vitalik Buterin, współzałożyciel Ethereum, opisał blockchaina jako „maszynę prawdy”. Porównał też Bitcoina z Ethereum.


  • Buterin uważa, iż blockchain to “maszyna prawdy”. Sugeruje jednak też jego rozbudowę o dodatkowe mechanizmy.
  • W czasie swojej niedawnej przemowy porównał też sieci Ethereum i Bitcoin. Chodziło o decentralizację.

Blockchain prawdę ci powie!

Blockchain nie pozwala na manipulacje danymi. Do tego zawiera znaczniki czasu, które dodatkowo uniemożliwiają manipulacje.

To jednak mało. Buterin uważa, że ​​należy opracować system, który będzie służył jako struktura wsparcia dla blockchainów. Ta może pomóc w weryfikacji faktów wykraczających poza samo przechowywanie danych. Oznaczałoby to projektowanie modeli „znajdowania prawdy”.

Nie opisał szczegółowo, jak całość miałaby działać. Przypominałoby to chyba coś na kształt super-komputera.

Właściwie idea wydaje się ciekawa. Może dałoby się ją rozbudować o sztuczną inteligencję?

A blockchain is a "truth machine" in the specific sense that it provides consensus approximate-truth over when messages were sent. It doesn't tell you "was the moon landing real?".

This reduces the blockchain's attack surface by a lot, but it does mean we need other tools to…

— vitalik.eth (@VitalikButerin) July 20, 2024

Co jest lepsze: Bitcoin czy Ethereum?

Buterin przeprowadził również szczegółową analizę decentralizacji w kontekście Ethereum i sieci Bitcoin.

Podkreślił, iż Ethereum jest w tej chwili w lepszej sytuacji niż Bitcoin pod względem solidności i decentralizacji. Przemawiając na ETHCC w Brukseli, zauważył, iż dwa poole górników odpowiadają za 50% mocy obliczeniowej sieci Bitcoin, podczas gdy cztery stoją już za aż 75%. W przypadku Ethereum nie ma takiego problemu – emisja jest bardziej zdecentralizowana.

To ostatnie jest owocem tego, iż Ethereum przeszło w 2022 r. na model konsensusu Proof-of-Stake. Górników zastąpiły osoby stake’ujące. To przekłada się na mniejsze zużycie energii.

Jednocześnie, by samodzielnie stake’ować ETH trzeba “postawić” 32 ETH. To dużo. Dziś 1 ETH kosztuje 3 500 USD. Vitalik Buterin wskazał, iż próg ten był potrzebny i przełożył się na niższe opłaty.

Obecnie sieć ma około 1 miliona walidatorów, a jeżeli minimalny próg zostałby obniżony do 4 ETH, sieć będzie miała około 8 milionów walidatorów.

To jest więc kompromis. Ethereum historycznie próbowało znaleźć się w środku tego kompromisu. Ale jeżeli znajdziemy sposób na jego ulepszenie, będziemy mieć dodatkowe punkty statystyk, które możemy wydać na obniżenie minimalnych wymagań lub ułatwienie obsługi węzła

– dodał.

Idź do oryginalnego materiału