BlockFi stoi w obliczu bankructwa – fala zwolnień pracowników nie tylko w branży krypto

2 lat temu

BlockFi stoi w obliczu bankructwa – fala zwolnień pracowników branży w 2022
Następna firma ucierpiała upadkiem giełdy kryptowalutowej FTX.
Pożyczkodawca kryptowalut BlockFi przygotowuje wniosek o ogłoszenie upadłości po zatrzymaniu wypłat klientów w zeszłym tygodniu. Potwierdza tym samym „znaczną ekspozycję” na FTX, zgodnie z raportem z Wall Street Journal we wtorek po południu.

W czwartek wieczorem BlockFi ogłosiło, iż niepewność związana z FTX zmusiła ich do zawieszenia wypłat na platformie.

„Jesteśmy zszokowani i przerażeni wiadomościami dotyczącymi FTX i Alamedy” – napisali w poście na Twitterze.

„Biorąc pod uwagę brak jasności co do statusu FTX.com, FTX US i Alameda, nie jesteśmy w stanie prowadzić działalności w normalny sposób”.

BlockFi również rzucił cień na działania FTX, mówiąc:

„My, podobnie jak reszta świata, dowiedzieliśmy się o tej sytuacji za pośrednictwem Twittera”.

Jest to zaskakujące, biorąc pod uwagę, iż FTX ostatnio odegrała rolę ich „zbawiciela”, przedłużając w lipcu nękanemu kredytodawcy kredyt w wysokości 400 milionów dolarów, aby pomóc powstrzymać bankructwo rywali Celsiusa i Voyagera.

Ostatecznie ratunek ten mógł jeszcze bardziej osłabić FTX, pogrążając obie firmy w kryzysie zaledwie kilka miesięcy później.

FTX, FTX.US i Alameda Research złożyły w piątek wniosek o ogłoszenie bankructwa, nie ujawniając, które inne udziały firm kryptograficznych zostały zablokowane na ich giełdzie. W piątek pojawiły się doniesienia, iż ​​BlockFi również zatrudniło doradcę upadłościowego.

Dzisiaj źródła powiedziały WSJ, iż BlockFi planuje zwolnić pracowników, podczas gdy przygotowuje się do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości.

W poniedziałkowym poście na blogu BlockFi napisał, iż „pogłoski, iż większość aktywów BlockFi jest przetrzymywana w FTX, są fałszywe”, ale przyznali, iż przez cały czas były bardzo narażone, w tym „zobowiązania Alamedy do nas”, aktywa przechowywane w FTX. com i niewykorzystane kwoty z naszej linii kredytowej z FTX.US.” Firma poprosiła klientów o dalsze powstrzymywanie się od dokonywania wpłat na Portfel lub Rachunki Odsetkowe BlockFi do odwołania.

BlockFi powiedział, iż kontynuuje prace nad odzyskaniem środków, ale spodziewają się, iż „odzyskanie należnych nam zobowiązań przez FTX będzie opóźnione, ponieważ FTX przechodzi przez proces upadłości”.

W poście napisano, iż istnieje dla nich „kilka scenariuszy” i przez cały czas pracują nad określeniem „najlepszej ścieżki na przyszłość”.

Fala zwolnień na rynku Tech

Afery i upadki gigantów branży kryptograficznej w 2022 są dodatkowym powodem serii zwolnień pracowników na rynku.

Począwszy od Twittera, który po wejściu Elona Muska zwolnił natychmiast 3700 pracowników do firm satelitów obsługujących gigantów, większość firm znacznie ucierpiała w 2022 roku co najwyraźniej widać na rynku pracowników najemnych, którzy muszą szukać sobie nowego pracodawcy.

Zwolnienia w 2022 roku w branży technologicznej:

Meta – 11 000 osób
Amazon – 10 000
Twitter – 3 700
Salesforce – 2000
Snapchat – 1280
Netflix – 450
Robinhood – 600
Stripe, Lyft – 1700

Z 789 firm zwolnionych zostało 121 413 osób (licznik i firmy tutaj: https://t.co/Laz2dh35wp) pic.twitter.com/gTJlt41EyO

— Wojtek Kardys (@WojtekKardys) November 15, 2022

Poniższe zestawienia pokazują, iż choćby Covid 19 nie uczynił takiego spustoszenia jak afery roku 2022.

Zwolnienia jednak obejmują wszystkie branże a sektor kryptograficzny wcale nie jest największym przegranym.

Wydaje się w roku 2022 jedynie branża zbrojeniowa mogła utrzymać a choćby zwiększyć zatrudnienie. Z uwagi na wojnę na Ukrainie wiele państw drastycznie zwiększyło środki na zakupy produktów przemysłu obronnego.

Idź do oryginalnego materiału