Brad Garlinghouse: „Władze USA wezmą się teraz za Tether”

8 miesięcy temu

Dyrektor generalny Ripple, Brad Garlinghouse, twierdzi, iż oczywiste jest, iż rząd Stanów Zjednoczonych zamierza „wziąć na celownik” emitenta stablecoinów Tether, co może mieć nieprzewidywalny wpływ na rynki kryptowalut.

W piątek Garlinghouse był gościem podcastu „World Class”, który poprowadził Chris Vasquez. Powiedział wówczas, iż z pewnością dojdzie do kolejnego związanego z kryptowalutami „czarnego łabędzia”. Chodziło mu o przypadek podobny do afery związanej z ogłoszeniem upadłości przez firmę FTX.

Ważne ogniwo branży krypto

– Rząd USA zamierza ścigać Tether, to dla mnie oczywiste – powiedział Garlinghouse przyznając, iż całe to zjawisko będzie czymś, czemu warto przyjrzeć się bliżej. – Postrzegam Tether jako bardzo istotną część ekosystemu – dodał. Zaznaczył też, iż nie wie, w jaki sposób można przewidzieć wpływ potencjalnych działań regulacyjnych poszczególnych organów Stanów Zjednoczonych podejmowanych przeciwko Tether na ekosystem kryptowalut.

Warto w tym miejscu przypomnieć, iż w październiku ubiegłego roku amerykańska senator Cynthia Lummis i przedstawiciel French Hill wezwali Departament Sprawiedliwości do dokładnej oceny zakresu, w jakim Binance i Tether zapewniają materialne wsparcie i zasoby w celu wspierania terroryzmu. Tether odpowiedziało na ten dokument, twierdząc, iż „zawsze pomagał organom ścigania”, gdy był o to proszony i był „w pełni zaangażowany” w kontynuowanie współpracy z władzami na całym świecie.

Z kolei w listopadzie 2022 r. prokurator Damian Williams przejął dochodzenie Departamentu Sprawiedliwości w sprawie rzekomego ukrywania przez Tether funduszy powiązanych z kryptowalutami przed bankami, których używał do przenoszenia gotówki. Firma była również krytykowana za brak przejrzystości w zakresie rezerw zabezpieczających, a w ostatnich latach publikowała kwartalne audyty stron trzecich dotyczące swojego skarbca zabezpieczającego USDT. Rok wcześniej, w październiku 2021 r. firma zapłaciła grzywnę w wysokości 41 mln USD na rzecz Commodity Futures Trading Commission po tym, jak organ regulacyjny stwierdził, iż Tether „błędnie przedstawił klientom” swoje rezerwy i stwierdził, iż posiadał wystarczające rezerwy fiducjarne do wsparcia USDT przez w okresie od 1 czerwca 2016 r. do 25 lutego 2019 r.

Ripple planuje uruchomić stablecoina w dolarach amerykańskich jeszcze w tym roku. Dyrektor ds. technologii firma, David Schwartz, powiedział Cointelegraph w zeszłym miesiącu, iż będzie wspierać swój token depozytami dolarowymi, krótkoterminowymi rządowymi obligacjami skarbowymi i „innymi ekwiwalentami gotówki”.

Zgodnie z prawem

Tymczasem Tether podkreśla swoje zobowiązanie do przestrzegania standardów zgodności i współpracy z organami ścigania w celu zwalczania nielegalnej działalności finansowej. Firma podejmuje także proaktywne kroki, takie jak zamrażanie adresów posiadających znaczną ilość jej tokenów zaangażowanych w nielegalne działania.

USDT przez cały czas utrzymuje pozycję lidera wśród stablecoinów pod względem kapitalizacji rynkowej, z obiegiem wynoszącym około 110 mld USD. Warto zaznaczyć, iż firma odnotowała historyczny zysk netto w wysokości 4,52 mld USD w pierwszym kwartale.

Idź do oryginalnego materiału