Branża kryptowalut nie radzi sobie z phishingiem. W sierpniu hackerzy ukradli ponad 313 mln dolarów

cryps.pl 3 tygodni temu
Zdjęcie: Uwaga na fałszywe airdropy


To lato jest naprawdę gorące w przestrzeni kryptowalut, jeżeli mówimy o działaniach cyberprzestępców. Z miesiąca na miesiąc poziom strat, jakie ponosi ten sektor w przez hackerów ulega powiększeniu. Sierpień został zdominowany przez incydenty, do przeprowadzenia których stosowano technikę phishingu.


  • W sierpniu hackerzy ukradli w 10 przeprowadzonych atakach kryptowaluty o wartości ponad 313 mln dolarów,
  • 93,5% przestępstw zostało dokonanych poprzez phishing, czyli zmylenie ofiar poprzez podesłanie im fałszywych linków.

Sierpień przyniósł kolejne straty dla branży krypto

Za nami trzy bardzo burzliwe miesiące, o ile chodzi o działania hackerów w przestrzeni kryptowalut. Przypomnę, iż lipiec okazał się jeszcze bardziej stratny dla tego sektora niż czerwiec, o czym możecie przeczytać w tym artykule.

Sierpień przebija poziom skradzionych środków, bowiem ten wyniósł około 313,86 miliona dolarów (w lipcu było to 265 milionów).

Jak co miesiąc, platforma do spraw monitorowania podejrzanych sytuacji na blockchainach – PeckShield – opublikowała raport podsumowujący minione 30 dni.

#PeckShieldAlert August 2024 witnessed 10+ hacks in the crypto space, resulting in ~$313.86 million in losses. The 2 largest hacks, both involving unauthorized transfers (#Phishing), accounted for 93.5% of the total stolen funds, amounting to $293.4 million.#Top 5 Hacks in… pic.twitter.com/lIAieHdUqt

— PeckShieldAlert (@PeckShieldAlert) September 1, 2024

Za bardzo niepokojący fakt należy uznać, iż same ataki phishingowe przyczyniły się do straty aż 93,5% wszystkich skradzionych cyfrowych aktywów. Mowa tu o kwocie 293,4 miliona dolarów.

Jeżeli chodzi o największy łupy hackerów, to ukradziono aż 238 milionów dolarów w bitcoinie oraz 55,4 miliona dolarów w stablecoinie DAI.

Głośno było o exploicie na most Ronin Network, w wyniku którego skradziono 12 milionów dolarów. Co prawda, napastnik okazał się gościem w białym kapeluszu (czyli działającym etycznie), który zwrócił te środki, jednakże ktoś inny w między czasie dokonał nieautoryzowanych transakcji o wartości 5,1 miliona dolarów.

Mocno oberwał w sierpniu też zdecentralizowany protokół finansowy – Nexera – który stracił środki o wartości 1,83 miliona dolarów za pośrednictwem wykorzystania inteligentnego kontraktu.

Idź do oryginalnego materiału