Brazylia prezentuje nazwę oraz logo swojej waluty banku centralnego. Agencja Brasil donosi, iż oficjalna nazwa została potwierdzona przez koordynatora inicjatywy Fabio Araujo. Wydarzyło się to podczas transmisji na żywo na YouTube prowadzonej przez władze monetarne.
Dotychczas “brazylijskie CBCD” określało się jako „cyfrowy reala”, ponieważ „real” jest oficjalną walutą Brazylii. Teraz już wiemy, iż nazwa cyfrowej waluty banku centralnego Brazylii będzie brzmiała Drex.
Jest to akronim, a każda litera w słowie DREX odpowiada cechom tego instrumentu.
„D” reprezentuje słowo cyfrowy (digital),
„R” oznacza real (waluta Brazylii),
„E” reprezentuje słowo „elektroniczny”,
“X” natomiast zostało dodane, aby przekazać ideę nowoczesności i łączności. Nawiązuje także do ostatniej litery systemu natychmiastowego przekazu pieniężnego Pix stworzonego w 2020 roku.
Wraz z nazwą marki bank centralny ujawnił wizualną tożsamość Drex. W logo CBDC, dwie strzałki, w tym jedna w dużym D, przedstawiają ewolucję krajowej waluty fiat, realu, do jej wersji cyfrowej. Natomiast przejście od niebieskiego do jasnozielonego koloru symbolizuje komunikat „transakcja zakończona”.
Oczywiście Drex będzie tylko cyfrową wersją reala. Oznacza to, iż nie będzie to nowa waluta, a jedynie nowa wersja istniejącej waluty. O uruchomieniu krajowej cyfrowej waluty banku centralnego w Brazylii mówi się od ubiegłego roku. W zeszłym miesiącu zaczęły wyciekać pierwsze przecieki na ten temat. Jednak ostateczne wprowadzenie na rynek raczej nie wydarzy się przed końcem przyszłego roku. Pierwsze testy operacyjne powinny rozpocząć się we wrześniu.
Zobacz też: Czy blockchain uratuje planetę? Emiraty mają pomysł! Zobacz jak będą działać kredyty emisijne
Czy Brazylia robi mądry krok?
Zgodnie ze stanowiskiem Agencia Brasil, Drex ma po prostu ułatwić życie Brazylijczykom. Zapewniając obywatelom i przedsiębiorcom bezpieczne i regulowane środowisko do zakładania nowych firm. A także bardziej demokratyczny dostęp do korzyści z procesu cyfryzacji gospodarki.
Biorąc pod uwagę, iż w innych krajach podobne inicjatywy nie odniosły żadnego dużego sukcesu, można zastanawiać się dlaczego Brazylia zdecydowała się na taki krok. Uważa się, iż prawdziwą zaletą korzystania z CBDC, zamiast zwykłej waluty fiat, jest głównie umożliwienie bankowi centralnemu lepsze monitorowanie przepływów pieniężnych.
W lipcu Pedro Magalhães, deweloper technologii blockchain i założyciel firmy konsultingowej Iora Labs, miał rzekomo odkryć funkcje w kodzie Drex, które umożliwiałyby władzy centralnej zamrożenie środków lub zmniejszenie sald. Pojawiają się więc mocne wątpliwości co do tego, czy rząd Brazylii będzie chciał nadużywać swojej władzy i możliwości kontroli.