CEO Coinbase Brian Armstrong i miliarder technologiczny Elon Musk oskarżyli prominentnych polityków, w tym senator Elizabeth Warren i przewodniczącego SEC Gary’ego Genslera, o zorganizowanie kampanii “masowego debankingu” wymierzonej w sektor technologiczny i kryptowalutowy podczas administracji Bidena.
Ich uwagi pojawiły się po ujawnieniu tajnych działań, które rzekomo doprowadziły do zamknięcia kont bankowych dziesiątek przedsiębiorców technologicznych bez powiadomienia lub możliwości odwołania.
Silna krytyka administracji Bidena przez liderów kryptowalut
W poście na X Armstrong nazwał incydenty odbankowienia “nieetycznymi i nieamerykańskimi”. Wskazał na Warren i Genslera, oskarżając ich o próbę “bezprawnego zniszczenia” branży kryptowalutowej.
Brian Armstrong argumentował, iż takie działania przyczyniły się do przegranej Partii Demokratycznej w ostatnich wyborach. Dyrektor Coinbase ostrzega partię, aby zdystansowała się od Warren, jeżeli chce odzyskać pozycję polityczną.
Ujawnił również, iż Coinbase korzysta z wniosków o dostęp do informacji publicznej (FOIA), aby odkryć pełny zakres problemu, podnosząc pytania o potencjalne naruszenia prawa. Armstrong stwierdził:
„Wciąż zbieramy dokumenty dzięki wniosków FOIA, więc miejmy nadzieję, iż pełna historia wyjdzie na jaw, kto był zaangażowany i czy złamali jakieś prawa. Warren i Gensler próbowali bezprawnie zniszczyć całą naszą branżę, co było głównym czynnikiem przegranej Demokratów w wyborach.”
Uwagi Armstronga wzmocniły kontrowersję podzielaną przez Elona Muska, znanego z poparcia dla wolności słowa i innowacji. CEO SpaceX odniósł się do wywiadu Joe Rogana z Marcem Andreessenem, współzałożycielem Andreessen Horowitz. Musk zauważył:
„Czy wiedziałeś, iż 30 założycieli firm technologicznych zostało potajemnie pozbawionych dostępu do banków?”
W wywiadzie Andreessen twierdził, iż 30 założycieli firm technologicznych zostało “potajemnie pozbawionych dostępu do banków”, opisując to jako przejaw “cichej władzy rządowej”. To zwraca uwagę na brak przejrzystości i ostrzega przed szerszymi konsekwencjami dla wolności i innowacji.
Caitlin Long z Custodia Bank dołącza do krytyki
Caitlin Long, założycielka i CEO Custodia Bank, również zabrała głos, dzieląc się swoim osobistym doświadczeniem z powtarzającym się “debankingiem”. Custodia, pro-kryptowalutowy bank, napotkał przeszkody regulacyjne, które doprowadziły do zwolnień przypisywanych opóźnieniom Rezerwy Federalnej w przyznaniu instytucji głównego konta. Trwający proces Long przeciwko Fed ma na celu rozwiązanie tych problemów, a ustne argumenty zaplanowano na 21 stycznia 2025 roku. Long skomentowała:
„Tak—wielokrotnie pozbawiani dostępu do banków, w przypadku mojej firmy (Custodia Bank). Śledźcie nasz oczekujący proces przeciwko Fed. Ustne argumenty zaplanowano na 21 stycznia (dzień po Dniu Inauguracji).”
Zarzuty pojawiają się w kontekście szerszych obaw dotyczących nadmiernej regulacji w przestrzeni kryptowalut. Warren i Gensler byli głośnymi krytykami branży, a SEC, pod kierownictwem Genslera, prowadziła liczne działania egzekucyjne przeciwko firmom kryptowalutowym. Krytycy twierdzą, iż te środki tłumią innowacje i nieproporcjonalnie celują w nowe technologie.
Problemy Custodia Bank, wśród innych jak Consensys, odzwierciedlają wyzwania stojące przed przyjaznymi kryptowalutom instytucjami finansowymi. Skutki tych zarzutów mogą przekształcić relacje między sektorem technologicznym a amerykańskimi decydentami.
Twierdzenie Briana Armstronga, iż te działania przyczyniły się do porażki wyborczej Demokratów, podkreśla polityczne ryzyko alienacji społeczności technologicznej i kryptowalutowej. Dodatkowo, proces Long może ustanowić precedens dla sposobu, w jaki sądy rozpatrują roszczenia dotyczące nadmiernej regulacji.
Aby zapoznać się z najnowszą analizą rynku kryptowalut przez BeInCrypto, kliknij tutaj.
BeInCrypto Polska - Brian Armstrong, Elon Musk krytykują administrację Bidena za „masowe zamykanie kont bankowych”