Agencja Informacyjna: W dniach 6-7 lipca 2025 r. w Rio de Janeiro, w Federacyjnej Republice Brazylii odbył się XVII szczyt BRICS+ (aktonim od nazw państw: Brazil, Russia, India, China, South Africa) –międzyrządowej organizacji, do której należą państwa: Federacyjna Republika Brazylii, Federacja Rosyjska, Republika Indii, Chińska Republika Ludowa, Republika Południowej Afryki, Arabska Republika Egiptu, Federalna Demokratyczna Republika Etiopii, Republika Indonezji, Islamska Republika Iranu, Arabska Republika Egiptu i Zjednoczone Emiraty Arabskie.
Spis treści
Co wydarzyło się na XVII szczycie BRICS+?
Przywódcy państw, obecnych na XVII szczyt BRICS+, stwierdzili, iż kraje członkowskie powinny wzmocnić solidarność i współpracę, bronić celów i zasad Karty Narodów Zjednoczonych, podtrzymywać i praktykować multilateralizm oraz wnosić większy wkład w promowanie wspólnego rozwoju, poprawę globalnego zarządzania oraz promowanie trwałego pokoju i dobrobytu na świecie.
Podczas dwudniowych obrad, na XVII szczyt BRICS+ przyjęto aż 126 zobowiązań, które dotyczyły kwestii szeroko pojętych finansów, sztucznej inteligencji, polityki zdrowotnej czy zmian klimatycznych. Temu ostatniemu tematowi poświęcono najwięcej uwagi, w związku z planowanym na listopad 2025 r. szczyt klimatyczny COP30, który również odbędzie się w Federacyjnej Republice Brazylii. Na XVII szczycie BRICS+ pojawiły się również kwestie dotyczące szeroko pojętego bezpieczeństwa. Skrytykowano gwałtowny wzrost globalnych wydatków wojskowych, a Luiz Inácio Lula da Silva Luiz Inácio Lula da Silva- prezydent Federacyjnej Republice Brazylii, krytycznie odniósł się do postanowień ostatniego szczytu NATO w Hadze, gdzie zatwierdzono cel minimum 5 proc. PKB na zbrojenia u państw członkowskich do 2035 roku. Potępiono akcje militarne Izraela w strefie Gazy oraz wojskowy atak Stanów Zjednoczonych na Islamską Republikę Iranu.
Kto nie był obecny na XVII szczyt BRICS+?
Na XVII szczycie zabrakło osobistej obecności ważnych przywódców: Xi Jinpinga – prezydenta Chińskiej Republiki Ludowej, Władimira Putina – Prezydenta Federacji Rosyjskiej, Abdela Fattaha al-Sisiego – prezydenta Arabskiej Republiki Egiptu oraz Masuda Pezeszkiana – prezydenta Islamskiej Republiki Iranu.
Co Li Qiang powiedział na temat pokoju i bezpieczeństwie?
Li Qiang (chiń. 李强) – premier Chińskiej Republiki Ludowej, w pierwszej fazie XVII szczytu BRICS+, w Rio de Janeiro, wygłosił przemówienie na temat „Pokój i bezpieczeństwo oraz reformy globalnego zarządzania”. Spotkaniu przewodniczył Luiz Inacio Lula da Silva – prezydent Federacyjnej Republiki Brazylii, a wzięli w nim udział przywódcy państw członkowskich BRICS+.
Czy świat przechodzi bezprecedensowe zmiany, w przyspieszonym tempie?
Li Qiang (chiń. 李强) – premier Chińskiej Republiki Ludowej powiedział, iż świat przechodzi bezprecedensowe zmiany, w przyspieszonym tempie, międzynarodowe zasady i porządek zostały poważnie naruszone, osłabły autorytet i skuteczność mechanizmów wielostronnych. Państwa należące do BRICS+ mają wspólne interesy, dlatego powinny się jednoczyć i współpracować.
Dodał, iż członkowie organizacji powinni dążyć do tego, aby stać się główną siłą w promowaniu reformy globalnego zarządzania, powinny stać na straży moralności i sprawiedliwości oraz utrzymywać pokój i spokój na świecie; powinny dążyć do rozwiązywania sporów środkami pokojowymi i poszukiwać przyczyn problemów, jako drogi do ich rozwiązywania; powinny koncentrować się na rozwoju i wzmocnieniu dynamiki wzrostu gospodarczego oraz wykorzystywać potencjał wzrostu nowo powstających dziedzin.
Kiedy Chiny otworzą Centrum badań sił wytwórczych nowej jakości?
Chińska Republika Ludowa w 2025 roku otworzy Centrum badań sił wytwórczych nowej jakości Chiny-BRICS+ oraz Stypendium nowego przemysłu dla państw BRICS+, aby pomóc państwom członkowskim, w rozwijaniu talentów w przemyśle, telekomunikacji i innych dziedzinach. Państwo Środka jest gotowe do współpracy z państwami BRICS+, aby uczynić globalne zarządzanie bardziej sprawiedliwym, równym, efektywnym i uporządkowanym oraz współpracować na rzecz budowy lepszego świata.
Czy na XVII szczycie w Rio de Janeiro powstała jakaś Deklaracja?
Uczestnicy XVII szczytu w Rio de Janeiro wydali 6 lipca 2025 roku Deklarację, której tematem przewodnim jest „Wzmocnienie współpracy Globalnego Południa i promowanie bardziej inkluzywnego i zrównoważonego zarządzania globalnego”. W dokumencie stwierdzono, iż państwa BRICS+ potwierdziły swoje zaangażowanie na rzecz idei i celów organziacji i opierając się na wynikach poprzednich szczytów, będą dalej wzmacniać współpracę, w ramach rozszerzonego mechanizmu BRICS+, koncentrując się na 3. filarach: polityce i bezpieczeństwie, gospodarce i finansach oraz kulturze i naukach humanistycznych.
Deklaracja XVII szczytu z Rio de Janeiro stwierdza, iż państwa członkowskie potępiają wszelkie jednostronne środki przymusu sprzeczne z prawem międzynarodowym i sprzeciwiają się wszelkim jednostronnym sankcjom, które nie zostały zatwierdzone przez Radę Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych.
Państwa BRICS+ są głęboko przekonane, iż wzmocnienie dialogu i partnerstwa z rynkami wschodzącymi i krajami rozwijającymi się pomoże w dalszym promowaniu ducha solidarności i rozwijaniu prawdziwej współpracy międzynarodowej z korzyścią dla całej ludzkości. W Deklaracji zapowiedziano też, iż prezydencję BRICS+ w 2026 r. przejmą Indie i będą gospodarzami XVIII szczytu organizacji.
Co to jest BRICS+?
BRICS (to akronim od angielskich nazw państw Brazil, Russia, India, China, South Africa, określenie grupy państw rozwijających się się Federacyjnej Republiki Brazylii, Federacji Rosyjskiej, Republiki Indii, Chińskiej Republiki Ludowej oraz od 2021 roku Republiki Południowej Afryki). Państwa te nie tworzą sojuszu politycznego ani formalnego stowarzyszenia handlu. Współdziałają w celach: stworzenie nowego systemu walutowego, zwiększenie roli państw rozwijających się w światowych instytucjach walutowych oraz zreformowanie Organizacji Narodów Zjednoczonych, zgodnie ze swoimi potrzebami.
Grupa składa się z niejednorodnej grupy państw o charakterystycznych cechach ekonomicznych – Federacja Rosyjska jest gospodarką opartą w dużej mierze na surowcach, a ostatnio przestawiona na gospodarkę wojenną, Chińska Republika Ludowa jest gospodarką opartą na eksporcie (potocznie nazywana „fabryką świata”), Republika Indii to krajowa gospodarka konsumencka, Federacyjna Republiki Brazylii ma bardzo rozwiniętą strukturę gospodarczą, a Republika Południowej Afryki jest najszybciej rozwijającym się regionem kontynentu Afryki.
Jaki jest potencjał grupy BRICS+?
Państwa grupy BRICS+ to około 42 proc. światowej populacji ludzi, 26 proc. światowego produktu krajowego brutto i 18 proc. międzynarodowego popytu. Jim O’Neill -pomysłodawca skrótu BRICS+, który był analitykiem amerykańskiego banku Goldman Sachs, zapytał niedawno, jakie znaczenie miałaby ta grupa BRICS bez jednej z największych gospodarek świata? W 2022 r. Chińska Republika Ludowa odpowiadała za 53 proc. handlu wewnątrz Grupy. Chociaż udział „BRIS” (tj. BRICS z wyłączeniem Chińskiej Republiki Ludowej) w światowym projekcie krajowym brutto wynosi zaledwie 8 proc., a jego udział w światowym popycie tylko 7 proc., bilans handlowy Państwa Środka z BRIS był ujemny o 4.000.000.000 dolarów amerykańskich w 2022 r., co pokazuje, jakie korzyści czerpie z handlu dobrami przemysłowymi ze swoimi partnerami BRIS. W istocie, grupa BRIS jest szczególnie mocna w eksporcie surowców i półproduktów, które są najważniejsze dla chińskiego sektora produkcyjnego.
Czy jakieś państwa są stowarzyszone z BRICS+?
Od 1 stycznia 2025 roku państwami stowarzyszonymi z BRICS są: Republika Białorusi, Wielonarodowe Państwo Boliwia, Republika Kuby, Republika Indonezji, Republika Kazachstanu, Malezja, Królestwo Tajlandii, Republika Ugandy i Republika Uzbekistanu. Status państwa partnerskiego zapewnia stały udział w specjalnych sesjach szczytów BRICS+ i spotkaniach ministrów spraw zagranicznych. Partnerzy mogą być także zapraszani na inne wydarzenia na szczeblu ministerialnym, takie jak wydarzenia związane z handlem, spotkania dotyczące bezpieczeństwa narodowego i fora parlamentarne. Partnerzy mogą również wzmacniać głos BRICS+ w sprawach międzynarodowych.
Dziękujemy za przeczytanie tekstu do końca. Polecamy inne wiadomości zamieszczone na stronie internetowej www.agencja-informacyjna.com. Życzymy ciekawej lektury. Agencja Informacyjna
AI, gospodarka, World, Chiny /Dec/ 12 lipca 2025 zdjęcie Government of India PIB