Brudny sekret Bitcoina i presja zielonego rozwiązania

2 tygodni temu

Dyskusja na temat wpływu kryptowalut na środowisko nasila się, gdy rządy, korporacje i inwestorzy skupiają się na kwestiach środowiskowych, społeczności i zarządzania (ESG). Bitcoin, najbardziej znana kryptowaluta na świecie, przoduje w tej krytyce. Dlaczego? Protokół Bitcoina jest znany ze swojego energochłonnego mechanizmu konsensusu Proof-of-Work (PoW).

Mimo iż w branży krypto pojawiają się innowacje mające na celu rozwiązanie problemów środowiskowych, wkład Bitcoina w globalne emisje dwutlenku węgla pozostaje głównym punktem sporu.

Problem środowiskowy Bitcoina

Mechanizm PoW Bitcoina polega na rozwiązywaniu skomplikowanych problemów kryptograficznych. Wymaga to ogromnych ilości mocy obliczeniowej i energii.

Według szacunków Uniwersytetu w Cambridge, roczne zużycie energii przez Bitcoina jest porównywalne ze zużyciem w wielkich krajach takich jak Argentyna czy Norwegia. Ponadto ślad środowiskowy Bitcoina jest pogłębiony w regionach, gdzie działania wydobywcze są zasilane przez nieodnawialne źródła energii. W raporcie zatytułowanym Revisiting Bitcoin’s Carbon Footprint czytamy:

„Wydobywanie Bitcoina może być odpowiedzialne za 65,4 megaton dwutlenku węgla (MtCO2) rocznie. Jest to porównywalne z emisjami na poziomie krajowym w Grecji (56,6 MtCO2 w 2019 roku) i stanowi 0,19% globalnych emisji.”

Zużycie energii przez Bitcoina. Źródło: Uniwersytet w Cambridge

Krytycy argumentują, iż to zużycie jest nieproporcjonalne i niezrównoważone, zwłaszcza w świetle globalnych zobowiązań klimatycznych. Podczas gdy alternatywne kryptowaluty badają przyjazne dla środowiska mechanizmy, wolna adaptacja Bitcoina do takich technologii budzi obawy. Hanna Halaburda, profesor nadzwyczajny informacji w NYU Stern School of Business, stwierdziła:

„Wszyscy zdają sobie sprawę, iż Bitcoin jest szkodliwy dla środowiska. Jednak wszelkie duże zmiany w protokole Bitcoina były bardzo nieudane, ponieważ trzeba uzyskać zgodę wszystkich górników.”

Jeśli zrównoważony rozwój stanie się kluczowym oczekiwaniem inwestorów i regulatorów, Bitcoin może niedługo stanąć przed rosnącą presją, aby unowocześnić swój protokół.

Zielona zmiana w krypto

W przeciwieństwie do Bitcoina inne platformy blockchain już podjęły kroki w celu zmniejszenia ich wpływu na środowisko. Ethereum, na przykład, zrobiło furorę w 2022 roku, przechodząc z PoW na Proof-of-Stake (PoS) i obniżając swoje zużycie energii o ponad 99%. PoS zastępuje energochłonne wydobycie przez walidatorów, którzy blokują tokeny jako zabezpieczenie sieci.

Ta transformacja ustanowiła precedens dla branży, pokazując, iż przyjazne dla środowiska ulepszenia są możliwe choćby w silnie ugruntowanych sieciach.

Zużycie energii przez Ethereum. Źródło: Digiconomist

Inne platformy, takie jak Hedera, Cardano i Tezos, również korzystają z mechanizmów PoS i coraz bardziej koncentrują się na zrównoważonym rozwoju. Zaangażowanie Hedery w projekty kompensacji emisji dwutlenku węgla oraz kooperacja z Global Blockchain Business Council (GBBC) w celu promowania standardów środowiskowych to kolejne kroki w kierunku zmniejszenia ekologicznego śladu blockchaina.

W wywiadzie dla BeInCrypto, Wes Geisenberger, wiceprezes ds. Zrównoważonego Rozwoju i ESG w HBAR, podkreślił znaczenie Task Force Carbon Emission Token (CET) GBBC InterWork Alliance. Ta grupa robocza została opracowana w celu zajęcia się rachunkowością węglową na poziomie technicznym. Ponadto pomaga firmom radzić sobie z tymi regulacjami. Geisenberger powiedział:

“CET to pozytywny wkład, bardzo mocno napędzany przez zmiany wprowadzane przez rządy i korporacje szukające wiarygodnych rozwiązań na rzecz ograniczenia ich wpływu na środowisko.”

Tego rodzaju rozwój techniczny podkreśla rosnące powiązanie blockchaina z zarządzaniem środowiskowym. Branża krypto coraz częściej współpracuje z organami rządowymi i międzynarodowymi organizacjami. Chce znaleźć rozwiązania spełniające oczekiwania regulacyjne, wykorzystując jednocześnie zdolność blockchaina do wprowadzania innowacji.

Inwestorzy zwracają uwagę na Bitcoina

Sentyment inwestorów coraz bardziej jest zgodny z globalnymi priorytetami ESG. Inwestorzy świadomi klimatu nakłaniają branże, w tym krypto, do przejęcia odpowiedzialności za ich wpływ na środowisko. W odpowiedzi niektóre ekosystemy blockchain prowadzą działania skoncentrowane na klimacie, zarówno poprzez innowacje technologiczne, jak i finansowanie zrównoważonych projektów.

Według Geisenbergera, Fundusz Wpływu Zrównoważonego od HBAR Foundation jest jednym z pierwszych funduszy grantowych mających na celu promowanie roli blockchaina w zrównoważonym rozwoju. Ten fundusz wspiera inicjatywy takie jak Hedera Guardian. Jest to platforma księgi publicznej zaprojektowana do poprawy przejrzystości na rynkach kredytów węglowych.

Umożliwiając instytucjom i startupom śledzenie i weryfikację ich działań kompensacyjnych, Hedera pokazała, jak blockchainy mogą ułatwić odpowiedzialne praktyki środowiskowe. Geisenberger kontynuuje:

“Hedera Guardian już obsłużyła 500 mln metrycznych ton kredytów węglowych. Widzimy, jak te narzędzia pomagają odpowiadać na wyzwania, umożliwiając mierzenie zewnętrznych kosztów naszej planety i dając możliwość osobom uczestniczącym w projektach środowiskowych i skupionych na bioróżnorodności lepsze śledzenie przepływu funduszy z powrotem do społeczności.”

Mimo tych pozytywnych zmian w szerszym ekosystemie blockchain, zależność Bitcoina od PoW pozostaje niezmieniona. Zwolennicy Bitcoina argumentują, iż jego zdecentralizowana natura i funkcje bezpieczeństwa są niezrównane. Natomiast każda zmiana w jego mechanizmie konsensusu mogłaby zagrozić jego integralności. Wskazują na przyjęcie przez górników Bitcoina odnawialnych źródeł energii jako możliwe rozwiązanie jego wyzwań środowiskowych.

Niektóre operacje wydobywcze faktycznie przenoszą się do regionów z obfitością energii wodnej, wiatrowej i słonecznej. Jednak te wysiłki są przez cały czas fragmentaryczne i brakuje im koordynacji na poziomie branży. Halaburda dodaje:

„Wiele firm zajmujących się wydobyciem BTC zawarło umowy z firmami energii odnawialnej. Argumentem jest to, iż posiadanie tych obiektów wydobywczych jako klientów oznacza, iż przy nadmiarze energii może to faktycznie zwiększyć rentowność elektrowni odnawialnych.”

Źródła energii Bitcoin. Źródło: EZ Blockchain

Pytanie zatem brzmi, czy Bitcoin będzie w stanie ewoluować w coraz bardziej zorientowanym na ESG świecie. Skupienie branży na energii odnawialnej i projektach kompensacji emisji CO2 daje pewną nadzieję. Jednak długoterminowo może to nie wystarczyć, jeżeli ramy regulacyjne nałożą surowsze wymogi środowiskowe.

Wyzwania w standaryzacji metryk ESG

Chociaż niektóre platformy kryptowalutowe poczyniły postępy w kierunku zrównoważonego rozwoju, wyzwanie standaryzacji metryk ESG w branży przez cały czas istnieje. Zdecentralizowany i często nieprzejrzysty charakter technologii blockchain komplikuje zadanie spójnego i porównywalnego mierzenia wpływu na środowisko.

Inicjatywy takie jak protokół CET pomagają wypełnić tę lukę. Jednak – aby zmiana była istotna – konieczna jest szersza jej adopcja w całej branży. Bez standaryzacji trudno jest ocenić, które platformy są naprawdę zrównoważone, a które opierają się na powierzchownych zobowiązaniach.

Istnieje również wyzwanie zrównoważenia dla inwestorów, użytkowników i orędowników środowiska. Tutaj każdy ma inne oczekiwania co do przyszłości technologii blockchain.

W miarę zaostrzania regulacji i przyspieszania globalnych działań na rzecz zrównoważonego rozwoju, ślad ekologiczny Bitcoina prawdopodobnie stanie się trudniejszy do zignorowania. Branża krypto wykazała, iż potrafi być innowacyjna i dostosowywać się. Jednak Bitcoin, jako najstarsza i najbardziej wpływowa kryptowaluta, stoi przed trudnym wyzwaniem. Ostatecznie może wymagać albo ulepszenia mechanizmu konsensusu, albo znaczących inwestycji w rozwiązania związane z energią odnawialną.

Aby zapoznać się z najnowszą analizą rynku kryptowalut przez BeInCrypto, kliknij tutaj.

Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIKZbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK

BeInCrypto Polska - Brudny sekret Bitcoina i presja zielonego rozwiązania

Idź do oryginalnego materiału