"Mamy pozytywną ocenę Komisji Europejskiej dla naszego Średniookresowego planu budżetowo-strukturalnego! Komisja wzięła pod uwagę wzrost inwestycji w rozbudowę naszych zdolności obronnych. Stawiamy na wzrost gospodarczy napędzany inwestycjami" - napisał w serwisie X minister finansów Andrzej Domański.
W opublikowanym we wtorek 26 listopada projekcie rekomendacji Rady UE zawarta została pozytywna ocena ścieżki wydatków ze "Średniookresowego planu budżetowo-strukturalnego" Polski.
Ścieżka zaproponowana przez Polskę zostanie również rekomendowana przez Radę UE w związku z procedurą nadmiernego deficytu, którą Polska została objęta w lipcu br. z powodu wysokiego deficytu sektora instytucji rządowych i samorządowych zanotowanego w 2023 r. - wyniósł on 5,1 proc. PKB, przekraczając kryterium fiskalne z Maastricht, którego muszą przestrzegać państwa członkowskie (wynosi ono 3 proc. PKB).Reklama
Deficyt sektora ma spaść w 2025 r. tylko w niewielkim stopniu. Bruksela się zgadza
Polska zobowiązała się redukować swój deficyt - ale w tempie mniejszym niż to, jakie zaleciła Bruksela. W przyszłym roku skala redukcji deficytu ma wynieść 0,25 proc. PKB. Bruksela stała na stanowisku, iż deficyt powinien być redukowany w tempie 0,82 proc. PKB rocznie, przy rozłożeniu wysiłku równomiernie na 4 lata.
Ta zmiana będzie zatem oznaczać większy wysiłek po stronie państwa polskiego w kolejnych trzech latach horyzontu objętego planem (czyli do 2028 r.) - w latach 2026-28 Polska będzie musiała zmniejszać deficyt co roku o nieco więcej niż 1 proc. PKB. Rząd liczył jednak, iż KE odniesie się do tego z wyrozumiałością z uwagi na zwiększone wydatki naszego kraju na obronność. Tak też się stało.
"Projekt rekomendacji Rady UE uwzględnia planowaną niższą od proponowanej przez Komisję Europejską redukcję deficytu w 2025 r., ze względu na jednoczesny wzrost inwestycji obronnych" - czytamy w komunikacie MF.
Andrzej Domański cieszy się z pozytywnej oceny od KE
"Wyznaczony przez nas w Planie wysiłek fiskalny zapewni redukcję nominalnego deficytu do 2,9 proc. PKB w 2028 r. Cieszymy się, iż Komisja dostrzega inwestycje Polski w rozbudowę zdolności obronnych - jest to przecież jeden z priorytetów UE" - powiedział minister Domański, cytowany w komentarzu resortu. "W efekcie tych wydatków redukcja nadmiernego deficytu musi jednak skupić się na kolejnych latach, co Komisja także wzięła pod uwagę. Pierwszy raport z działań służących ograniczeniu nadmiernego deficytu opublikujemy do 30 kwietnia przyszłego roku. Oczekujemy na formalne przyjęcie obu rekomendacji przez Radę UE już podczas polskiej prezydencji".
Kolejne raporty z działań ograniczających nadmierny deficyt powinny być przygotowywane przez Polskę co pół roku.
Rząd w średniookresowym planie budżetowo-strukturalnym na lata 2025-2028 zakłada nie tylko zejście deficytu poniżej 3 proc. PKB w 2028 r., ale też stopniową redukcję długu sektora general government docelowo poniżej 60 proc. PKB w 2030 r. W szczytowym momencie dług w relacji do PKB ma sięgać 61,3 proc. PKB - poziom ten prognozowany jest na 2027 r.