BTC i USD – jakie są różnice?

3 miesięcy temu

W ostatnich latach kryptowaluty zyskują na popularności – niemal każdego miesiąca na rynku debiutują nowe tokeny. Większość z nich nie odnosi jednak sukcesu, a pierwsze miejsce na podium walut wirtualnych przez cały czas niezachwianie zajmuje Bitcoin. Czym jednak adekwatnie jest Bitcoin i na czym polega różnica między Bitcoinem i tradycyjną walutą, taką jak dolar? Dowiedz się, czym BTC różni się od USD.

Czym jest bitcoin, a czym dolar?

Bitcoin (BTC) to kryptowaluta, czyli waluta wirtualna. Co to oznacza? Chociaż korzystając z monet Bitcoin, można płacić za towary lub usługi, to ten środek płatniczy nie ma postaci fizycznego pieniądza. Transakcje realizowane są w ramach sieci blockchain – stanowi ona rozproszony, publiczny rejestr, który przechowuje informacje o przeprowadzanych transakcjach. Użytkownicy Bitcoina w celu przekazania środków udostępniają sobie wzajemnie adresy wirtualnych portfeli, które mają formę komputerowego oprogramowania. Co ważne, tokeny Bitcoin nie są emitowane przez żadną instytucję, a powstają w procesie tzw. kopania – przeczytasz o nim więcej w dalszej części artykułu.

Dolar amerykański jest z kolei walutą obowiązującą w Stanach Zjednoczonych – to fiducjarna waluta, która jest oficjalnym środkiem płatniczym i za emisję której odpowiada amerykański System Rezerwy Federalnej (bank centralny). Dolar (USD) podlega kontroli banku centralnego i to tej walucie obywatele USA regulują swoje zobowiązania podatkowe oraz wykonują codzienne transakcje, np. robią zakupy. Waluta ta ma jednak szczególny status. Ze względu na swoją stabilność i popularność dolar amerykański odgrywa kluczową rolę w rozliczeniach międzynarodowych i jest uznawany za walutę rezerwową oraz środek płatniczy w wielu innych krajach poza Stanami Zjednoczonymi.

Na czym polega różnica między dolarem a Bitcoinem?

Wiesz już, iż Bitcoin jest walutą wirtualną, a dolar walutą fiducjarną. Pomiędzy tymi formami pieniądza występuje jednak więcej różnić. Jedną z nich jest zabezpieczenie przed fałszerstwem. W przypadku dolarów, które mają formę fizycznych monet i banknotów, zastosowanie mają różnego rodzaju rozwiązania – to m.in. specjalne techniki drukarskie, tusze i znaki wodne. Jak jednak zabezpieczyć przed kopiowaniem walutę wirtualną? Odpowiedzią jest kryptografia. Każda transakcja jest podpisywana tzw. kluczem prywatnym należącym do właściciela portfela Bitcoin i weryfikowana poprzez rozproszoną sieć komputerów – zapobiega to oszustwom.

Kolejna istotna różnica dotyczy tego, w jaki sposób dolar i Bitcoin są emitowane. W dużym uproszczeniu emisja dolara odbywa się w ramach tzw. systemu rezerwy cząstkowej. Co to znaczy? Banki pożyczają klientom więcej, niż zgromadziły w ramach depozytów, kreując w ten sposób pieniądz. Nad podażą dolara pieczę trzyma bank centralny, decydując o wysokości stóp procentowych. Dla odmiany emisja Bitcoina polega na jego wydobyciu – transakcje w sieci blockchain muszą zostać zweryfikowane przez rozproszoną sieć komputerów. Gdy jeden z komputerów rozwiąże problem matematyczny związany z tym procesem, jego właściciel otrzyma nagrodę w postaci określonej sumy monet Bitcoin. W ten sposób kolejne Bitcoiny są wprowadzane do obrotu.

Dolary można zarobić, kupić w kantorze lub na międzynarodowym rynku walutowym Forex. Jak natomiast wejść w posiadanie Bitcoina? Najpopularniejszym rozwiązaniem jest zakup waluty wirtualnej na giełdzie kryptowalut. Największą z nich jest Binance – liczba użytkowników tej platformy przekroczyła w 2024 r. 200 mln.

Co jeszcze warto wiedzieć o bitcoinie i dolarze?

W przeciwieństwie do dolara, którego emisja i obrót podlegają ścisłym regulacjom, za Bitcoin nie odpowiada żaden rząd, bank centralny, firma czy instytucja. Jest to prawdziwie niezależna waluta, której wartość zależy w głównej mierze od tego, jak wielką wiarę pokładają w niej jej użytkownicy. Ma to swoje wady i zalety – kurs Bitcoina jest o wiele bardziej zmienny niż kurs tradycyjnych walut. Dlatego właśnie kurs Bitcoina, czy też innych kryptowalut, np. ethereum kurs są istotnymi wskaźnikami obserwowanym przez wielu inwestorów i instytucje finansowe.Warto mieć tę zmienność uwadze, zastanawiając się nad inwestycją w te kryptowaluty. Czym jeszcze Bitcoin różni się od dolara?

Podatki

Zarabianie i wydawanie dolarów (jak i innych tradycyjnych walut) wiąże się z odprowadzaniem podatków. Podatek dochodowy, VAT, podatek od zysków kapitałowych – to tylko kilka z kosztów związanych z obrotem tradycyjnym pieniądzem. I chociaż Bitcoin nie pozostaje pod kontrolą rządu, to z jego wykorzystaniem również wiążą się podatki. Podlega im każda transakcja, a ich odbiorcami są właściciele komputerów, które weryfikują poprawność blockchain. Należy również pamiętać, iż w wielu jurysdykcjach (w tym w Polsce) zarabianie na sprzedaży Bitcoina skutkuje obowiązkiem podatkowym.

Anonimowość

Chociaż mogłoby się wydawać, iż w tym zakresie Bitcoin będzie miał niezaprzeczalną przewagę, to nie jest to do końca prawdą. Transakcje gotówkowe nie zostawiają śladu, łatwo jest je zatem ukryć. Transakcje z wykorzystaniem tokenów Bitcoin wymagają użycia publicznego adresu portfela i zostawiają trwały ślad w sieci blockchain.

Inflacja

Współcześnie niemal każda waluta podlega zjawisku inflacji, czyli procesowi systematycznego spadku siły nabywczej. Niewielka Inflacja jest postrzegana przez ekonomistów za zjawisko pozytywne i celowo utrzymywana przez banki centralne w celu stymulowania wzrostu gospodarczego. Czy z inflacją trzeba się liczyć również w przypadku kryptowaluty Bitcoin? Wręcz przeciwnie – Bitcoin posiada wbudowany mechanizm deflacyjny, ponieważ liczba tokenów, które mogą trafić na rynek, jest ograniczona. Również liczba monet, które stanowią nagrodę za wydobywanie tokenów dla tzw. górników, cyklicznie zmniejsza się o połowę.

Transparentność

Sieć blockchain stanowi publiczny rejestr transakcji, który jest niemożliwy do zmiany i dostępny dla wszystkich użytkowników. Dzięki temu rozwiązaniu obrót Bitcoinem jest transparentny i bezpieczny. W przypadku dolara i innych tradycyjnych walut występuje wiele regulacji i instytucji, które mają za zadanie zapewniać transparentność i bezpieczeństwo obrotu. przez cały czas jednak możliwe jest użycie gotówki, co pozwala stronom transakcji na ukrycie się.

Post BTC i USD – jakie są różnice? pojawił się poraz pierwszy w Przegląd.

Idź do oryginalnego materiału