Budimex spodziewa się stabilnego wzrostu

1 dzień temu

Budimex spodziewa się lepszego dla przychodów Grupy 2025 roku i stabilnego poziomu marż dzięki bezpiecznemu portfelowi zamówień, poinformował ISBnews.tv prezes Artur Popko. Spółka chce poszerzyć backlog m.in. o zamówienia związane z budową elektrowni atomowej w Polsce.

„Nasze przychody w tym roku będą bardzo zbliżone do dynamiki produkcji budowlano-montażowej w kraju, spodziewamy się lekkiego spadku, o ile chodzi nasze przychody na koniec tego roku. Widzimy, iż w przyszłym roku w naszej spółce nastąpi odbicie. A więc na kolejne lata spodziewamy się, jak w poprzednich latach, stabilnego wzrostu na poziomie pomiędzy 6 a 7% rok do roku” – powiedział Popko w rozmowie z ISBnews.tv.

„To, co jest najważniejsze, to nasz portfel, który na koniec czerwca osiągnął wartość ponad 15,3 mld zł. To daje nam stabilną perspektywę na przyszłość. Możemy tu powiedzieć, iż mamy zapewnioną pracę lata 2025-2026, ale pierwszy raz w historii firmy również mamy podpisane długoterminowe kontrakty, ośmioletnie i to też daje nam bardzo dobrą perspektywę na kolejne lata 2026-2027, to są kontrakty, które stanowią w tym portfelu ponad 25%. Wszystkie te kontrakty są podpisane na aktualnych cenach, kontrakty są objęte procesem waloryzacji, a więc spodziewamy się utrzymania poziomu marż, który mieliśmy w poprzednich latach” – dodał.

Podkreślił, iż zapowiedzi nowych inwestycji w Polsce są „bardzo duże” i iż Budimex spodziewa się udziału w rynku ok. 15%.

„Wierzę w to, iż pozyskane kontrakty w przyszłości […] będą podpisane na podobnych, czy też zbliżonych marżach, a więc c o ile chodzi naszą spółkę” – wskazał Popko.

Wśród kontraktów, które spółka chce pozyskać są m.in. prace przy budowie pierwszej polskiej elektrowni jądrowej i inwestycjach jej towarzyszących.

„Prowadzimy rozmowy z obiema spółkami [konsorcjum wykonawczego – Westinghouse i Bechtel], jesteśmy bardzo zainteresowani współpracą. Firma Westinghouse w tej chwili rozmawia z naszą spółką Mostostal Kraków, która została nominowana do krótkiej listy firm współpracujących przy realizacji tej inwestycji. o ile chodzi o współpracę z Bechtel, w tej chwili prowadzimy rozmowy szczególnie jeżeli chodzi o jakość, o zapewnienie potencjału, który jest niezbędny do budowy elektrowni” – powiedział prezes.

„Wierzymy, iż jako spółka z takim dużym doświadczeniem jesteśmy w stanie uczestniczyć nie tylko przy budowie elektrowni atomowej, ale też przy pracach towarzyszących, a więc mam tu na myśli połączenia kolejowe, połączenia drogowe, ale też te prace portowe, które są niezbędne do zrealizowania elektrowni atomowej. W tej chwili analizujemy postępowania przetargowe realizowane przez Polskie Elektrownie Jądrowe i tutaj jesteśmy tym bardzo zainteresowani, jeżeli chodzi o prace przygotowawcze, ale też analizujemy możliwość złożenia oferty, którą przygotowuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad związana z budową drogi, którą połączy elektrownię atomową z Trójmiastem” – wymienił.

Spółka szacuje, iż w przypadku projektu atomowego także chciałaby zakontraktować przynajmniej 15% dostępnego zakresu inwestycji.

„Cały portfel, o ile chodzi elektrownię atomową, który jest w naszym zakresie zainteresowania, szacujemy na ok. 17 mld USD. Sądzimy, iż patrząc na naszą skuteczność, efektywność w pozyskiwaniu kontraktów, naszym oczekiwaniem jest, żeby przynajmniej 15% z tego zakresu realizować jako grupa Budimex, a więc mam tu na myśli spółki Budimex oraz Mostostal Kraków” – zakończył.

Budimex jest notowany na warszawskiej giełdzie od 1995 r.; wchodzi w skład indeksu WIG20. Jego inwestorem strategicznym jest hiszpańska firma Ferrovial. W 2023 r. miał 9,8 mld zł skonsolidowanych przychodów.

Źródło: ISBnews

Idź do oryginalnego materiału