Budowanie innowacji poprzez współpracę nauki, biznesu i JST

6 miesięcy temu

Nowoczesne technologie coraz częściej są obecne w jednostkach samorządu terytorialnego. Dynamiczny rozwój technologii sprawił, iż e-usługi w lokalnych urzędach nie budzą już zdziwienia mieszkańców. Mimo to wciąż stanowią wyzwanie dla urzędników. W jaki sposób nauka i biznes mogą wspierać JST w wykorzystaniu nowoczesnych rozwiązań?

Nad tym oraz pokrewnymi pytaniami pochylili się uczestnicy debaty „Budowanie innowacji poprzez współpracę nauki, biznesu i JST”, która odbyła się w ramach IX Europejskiego Kongresu Samorządów.

Moderator:

Mirosław Łukasiewicz, Senior Research Advisor, JP Weber, Polska

Paneliści:

Konrad Ślusarczyk, Dyrektor ds. Relacji z Sektorem Publicznym CEE, VISA, Polska

Katarzyna Chojecka, Dyrektor ds. Relacji Rządowych, Cisco Systems Poland, Polska

Ewa Kraus, Dziekan Wydziału Nauk Stosowanych, Akademia Humanitas, Polska

Jan Strzeżek, Szef Gabinetu Politycznego, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Polska

Rozpoczynając panel moderator Mirosław Łukasiewicz z firmy JP Weber stwierdził, iż skuteczny rozwój innowacji i transformacji cyfrowej w sektorze publicznym może zajść tylko dzięki współpracy między jednostkami samorządu terytorialnego a prywatnymi firmami.

Katarzyna Chojecka reprezentująca firmę Cisco Systems Poland odnosząc się do współpracy sektora prywatnego z samorządem wskazała, iż firmy pracują nie tylko komercyjnie, ale również pilotażowo.

„Współpracujemy z uniwersytetami, szkołami, tworzymy kursy dla pracowników samorządowych w różnych miastach. Razem z Polską Policją stworzyliśmy też pojazd, który służy jako mobilny komisariat” – wymieniła Chojecka. Dodała jednak, iż takimi rozwiązaniami są zainteresowane głównie duże miasta. W imieniu Cisco Systems stwierdziła, iż firma chciałaby wyjść z nowoczesnymi rozwiązaniami również do mniejszych samorządów.

Ewa Kraus, prodziekan z Akademii Humanitas omówiła problematykę rozwoju innowacji w samorządach z perspektywy świata akademickiego. Podkreśliła, iż Akademia Humanitas od początku swojego istnienia stawiała na innowacyjność w edukacji i tą innowacyjność chce stosować też w lokalnych samorządach.

„W poprzednich latach uczelnia realizowała kilkadziesiąt projektów, które wychodziły do lokalnych samorządów, na przykład Eksperci Programowania” – wspomniała.

Uczelnia, którą reprezentuje prodziekan Ewa Kraus stawia na rozwój nowoczesnych technologii i umiejętności także wśród kadry akademickiej.

„3 lutego otworzyliśmy na uczelni laboratorium VR i nowych technologii. Chcemy wykorzystywać nowe technologie w badaniach naukowych i szkolimy w tym naszych wykładowców” – wyjaśniła prodziekan.

W dalszej części panelu głos ponownie zabrała Katarzyna Chojecka. Stwierdziła, iż samorządy coraz częściej oczekują bezpiecznej sieci. Po rozmowach z urzędnikami przekazała, iż samorządowcy są zainteresowani nowoczesnymi rozwiązaniami służącymi chociażby do kontaktu zdalnego, zwłaszcza w kontekście rozwoju e-usług. w tej chwili samorządowcy poszukują narzędzi, które będą nie tylko proste i intuicyjne, ale przede wszystkim bezpieczne, gdyż obawy wciąż im towarzyszą.

„Podstawą jest edukacja. Świadomość samorządowców jest, ale brakuje specjalistów i jest strach przed nowymi rozwiązaniami” – wyjaśniła Chojecka.

Głos w panelu zabrał też Jan Strzeżek z Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Podkreślił, iż w tej chwili funkcjonuje wiele innowacyjnych rozwiązań takich jak sieć badawcza Łukasiewicz czy Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, które mogą wspierać samorządy we wdrażaniu nowych technologii.

„Fundamentalną rzeczą jest to, żeby rozmawiać z samorządem i współpracować” – wyjaśnił Strzeżek.

Idź do oryginalnego materiału