Budżetowanie operacyjne to metoda zarządzania przedsiębiorstwem, w której firma określa przewidywane wydatki i przychody na dany okres, a następnie dzięki zestawianiu ich z rzeczywistymi wynikami znacznie lepiej kontroluje swoje finanse i łatwiej osiąga zamierzone cele. Obejmuje ona wiele etapów i procesów. W znacznym stopniu opiera się na sporządzaniu budżetów cząstkowych oraz ich konsolidacji celem stworzenia budżetu głównego, a także efektywnym kontrolowaniu różnych procedur finansowych i inwestycyjnych. Takie działania ułatwiają tym samym podejmowanie wielu ważnych decyzji w firmie.
Spis treści:
Czym jest?
Elementy controllingu
Działania i czynności
Po co się je przeprowadza?
Zakres zastosowań
Zalety
Jak bezpiecznie wdrożyć działania?
System Eureca
Modele
Nasza oferta
Czym jest budżetowanie operacyjne?
Budżetowanie operacyjne to istotny element controllingu, którym zajmuje się nasza firma Controlling Systems. Usługi w tym zakresie są ukierunkowane na regulację różnych procesów wewnętrznych, a ich przeprowadzenie przyczynia się do podejmowania lepszych decyzji w ramach bieżącej działalności przedsiębiorstwa. Działania te opierają się na planowaniu płynności finansowej, sterowaniu wynikiem czy kontroli rentowności, a także poprawie wykorzystania już istniejących zasobów. W ramach tych działań możemy sprawnie przekształcić plany strategiczne w operacyjne, które będą optymalnie dopasowane do specyfiki przedsiębiorstwa.
Elementy controllingu operacyjnego
Do najważniejszych elementów controllingu operacyjnego należy system sprawozdawczości wewnętrznej i kontroli operacyjnej. W znacznym stopniu koncentruje się on na porównywaniu wyników działalności poszczególnych jednostek organizacyjnych z wynikami, które zostały założone w danym budżecie lub planie operacyjnym. Odchylenia wartości rzeczywistych analizujemy następnie pod kątem pożądanych efektów. W zestawieniu z planowaniem strategicznym, planowanie operacyjne ma charakter zdecydowanie wykonawczy. W dużej mierze opiera się na ustalaniu celów pośrednich, a także uwzględnia wiele różnych czynników.
Działania i czynności
Planowanie operacyjne jest bardzo szczegółowym procesem, który wymaga odpowiedniego zaprojektowania. Na początek musimy określić czas i zakres controllingu, a następnie ustalić cele i plany. Ważnym etapem jest wybór parametrów i mierników budżetowania, a także zadbanie o odpowiednie zabezpieczenie informacyjno-organizacyjne dla wszystkich zbiorów danych poddawanych przetwarzaniu. Istotne znaczenie ma określenie procedury, w ramach której ustalone zostaną odchylenia parametrów czy zasady i struktury procesu decyzyjnego. System planowania jest następnie weryfikowany pod kątem poprawnego funkcjonowania oraz wdrażany, po czym następuje określenie dokładnego harmonogramu finansowego i czasowego realizacji jego poszczególnych etapów.
Po co przeprowadza się budżetowanie operacyjne?
Budżetowanie operacyjne ma na celu przede wszystkim zapewnienie informacji, które są niezbędne do sprawnego sterowania poszczególnymi procesami w przedsiębiorstwie. Dane te są zorientowane głównie na aktualnie realizowane procesy i zadania, a także w tej chwili dostępne zasoby. Controlling operacyjny może efektywnie łączyć się z controllingiem strategicznym w sprawnie funkcjonujący system zarządzania.
Zakres zastosowań
Budżetowanie jest sposobem na wykorzystanie zweryfikowanych, pewnych i wartościowych informacji przy realizacji wielu procesów zachodzących w przedsiębiorstwie. Działania podejmowane w jego ramach ułatwiają ocenę kluczowych priorytetów i wdrożenie czynności, które najlepiej odpowiadają dostępnym zasobom. Controlling operacyjny ma najważniejsze znaczenie dla utrzymywania kontroli nad poszczególnymi procesami. W ramach takiej obsługi możemy zestawić aktualne wyniki firmy z jej docelowymi planami, a tym samym sprawnie ocenić efektywność wdrażanych operacji oraz identyfikować wszelkie niepożądane odchylenia. Takie działania są też sposobem na wprowadzanie różnych korekt, które bezpośrednio poprawią osiągane wyniki. Nie bez znaczenia pozostaje łatwiejsze zarządzanie kosztami, przychodami i planami inwestycyjnymi.
Zalety
Controlling operacyjny może zapewnić dostęp do wyjątkowo przydatnych danych, które precyzyjnie określają stopień realizacji działań w ustalonym czasie oraz sprzyjają efektywnemu zarządzaniu procesami. Koordynuje też poszczególne czynności podejmowane w przedsiębiorstwie, ponieważ ujmuje ich zakres w ujednoliconym systemie. Nie bez znaczenia pozostają kwestie motywacyjne, zwłaszcza z punktu widzenia menedżerów oraz innych pracowników odpowiedzialnych za budżet. Istotna jest ponadto możliwość weryfikacji i oceny stopnia ustalonych wcześniej operacji, włącznie z kontrolą wstępną, kontrolą bieżącą oraz ostateczną kontrolą wynikową. Ich przeprowadzenie sprzyja trafnej identyfikacji odchyleń względem początkowych założeń.
Jak bezpiecznie wdrożyć budżetowanie operacyjne?
Budżetowanie operacyjne to złożony i wieloetapowy proces, który wymaga sprawnego ustalenia różnych założeń. Dla wielu przedsiębiorstw najważniejsze znaczenie mają zwłaszcza analizy różnych scenariuszy dla prognoz kwartalnych i miesięcznych w planowaniu rocznym. Kwestią nie bez znaczenia pozostaje też świadomość wpływu podejmowanych operacji na faktyczne wyniki finansowe. Nasza firma Controlling Systems może wdrożyć rozwiązania, które wpłyną na efektywność zarządzania wariantami planistycznymi.
System Eureca
System Eureca jest naszym autorskim narzędziem, które usprawnia liczne obszary związane z controllingiem. Za jego pomocą można tworzyć różne warianty budżetu, a także dodawać komentarze udostępniane w analizach wielowymiarowych. System pozwala na opracowywanie zróżnicowanych modeli budżetowych optymalnie dostosowanych do wymagań zarządczych czy specyfiki strategii danego przedsiębiorstwa. Eureca to narzędzie o budowie modułowej, które umożliwia elastyczne opracowywanie unikalnych konfiguracji w zależności od potrzeb firmy.
Modele budżetowe
W ramach tego systemu budżetowanie może być ujęte w zakresie wielowymiarowym – z podziałem na czynniki dotyczące kosztów i zysków. W takim zakresie dostępne jest jednoczesne obserwowanie i planowanie miar dla wybranych zjawisk, włącznie z ilościami, wartościami czy cenami jednostkowymi. System uwzględnia też działania wielookresowe, w których nie występuje ograniczenie do rocznego okresu księgowego. W tym przypadku zarządzanie budżetem może dotyczyć projektów wdrażanych w ustalonych przedziałach, włącznie z inwestycjami trwającymi wiele miesięcy.
Nasza oferta
Systemy IT i inne rozwiązania proponowane przez nasz zespół Controlling Systems mogą przynieść wiele korzyści. Oprogramowanie Eureca zostało do tej pory z powodzeniem wdrożone w struktury wielu firm o dużym i średnim zakresie działalności, a także licznych podmiotów działających jako grupy kapitałowe. Oferowane przez nas narzędzia efektywnie sprawdzają się w budżetowaniu operacyjnym dla licznych branż, włącznie z transportową, spedycyjną, budowlaną, usługową, dystrybucyjną, logistyczną czy produkcyjną. Usługi świadczymy też na potrzeby firm użyteczności publicznej czy uczelni wyższych. Zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty, a w razie jakichkolwiek pytań – do kontaktu.