Bull steepener pomaga akcjom? Rynek czeka na Nvidię

3 tygodni temu

3 bln 155 mld USD, tyle wniosła wczoraj na zamknięciu sesji w USA kapitalizacja spółki NVIDIA, która w tej chwili jest drugą co do wielkości spółką świata, zaraz za APPLE z kapitalizacją 3 bln 466 mld USD.

Dziś po sesji NVIDIA poda swoje wyniki kwartalne, gdzie przez ostatnie kwartały spółka za każdym razem biła konsensus Wall Street, rynek opcji spodziewa się zmienności ceny akcji w okolicach 10%, co z kolei oznaczać może zmianę kapitalizacji spółki o około 300 mld USD w jeden dzień. Żeby sobie uzmysłowić skalę, to mówimy tylko o zmianie kapitalizacji, którą to kapitalizację rynkową posiadają takie spółki jak Coca Cola, Bank of America czy Netflix. Innymi słowy, przepaść między spółkami technologicznymi, a pozostałymi, jest ogromna.

W konsekwencji oczekiwanej zmienności, cena akcji NVIDIA po wynikach, gdyby okazały się zaskakująco dobre, będzie mogła prawdopodobnie liczyć na nowy historyczny szczyt, co mogłoby dodać do tzw. efektu FOMO, na amerykańskiej giełdzie.

W przeciwnym wypadku inwestorzy mogą spojrzeć na prawdopodobnie najważniejsze poziomy dla SPX i NASDAQ 100, czyli 5600 oraz 19450 pkt. Wydaje się, iż ich przekroczenie mogłoby otwierać drogę do większych spadków na tych indeksach, ale tu również musiałoby być to wspierane przez pewne rozczarowanie rynku.

Bull steepener pomógł akcjom?

Już wczoraj wspomniane poziomy na SPX oraz NASDAQ 100 były testowane przez rynek, po czym notowania gwałtownie zawróciły. Zdaje się, iż wiązało się to z szybkim spadkiem oprocentowania obligacji 2-letnich USA względem obligacji 10-letnich, co doprowadziło do zjawiska wystromienia krzywej.

Wczorajsza aukcja 2-letnich obligacji spotkała się z dużym popytem. Rentowności obligacji sprzedanych na aukcji były nieco niższe niż te notowane na rynku wtórnym w tym samym czasie, co oznacza, iż kupujący byli skłonni zapłacić niewielką premię za nowo wyemitowane obligacje. Inwestorzy będą bacznie obserwować aukcje obligacji 5-letnich i 7-letnich, których wyniki zostaną ogłoszone odpowiednio w środę i czwartek.

Tym samym rentowność 2-letnich obligacji skarbowych spadła o 2,7 punktu bazowego do 3,904%. Z kolei rentowność 10-letnich obligacji skarbowych wzrosła o 1,6 punktu bazowego do 3,832%. Rentowność 30-letnich obligacji skarbowych wzrosła o 2,2 punktu bazowego do 4,129%.

Jak interpretować takie zachowanie krzywej i zwrot na rynku akcji po 15:00?

Wydaje się, iż rynek gra pod obniżkę stóp Fed, która będzie wspierać przyszły wzrost gospodarczy, stąd szybki spadek na krótkim końcu oraz wzrost na długim. Innymi słowy, rynek zdaje się grać perfekcyjny soft landing amerykańskiej gospodarki.

Idź do oryginalnego materiału