Burak cukrowy – zwalczanie chwastów dwuliściennych. Niektóre substancje trzeba zużyć do sierpnia tego roku

2 tygodni temu

Zabiegi herbicydowe w buraku cukrowym zaczynamy bardzo wcześnie. Plantacje powinniśmy odchwaścić jak najwcześniej. Nasiona chwastów kiełkują szybciej niż buraka i już w niższych temperaturach.

W początkowym okresie wschodów buraka następuje powolny wzrost oraz rozwój siewek. Do tego dochodzi uprawa buraka cukrowego w szerokich międzyrzędziach oraz niższe wymagania termiczne chwastów podczas wschodów w stosunku do buraka. Nasiona chwastów kiełkują szybciej niż burak i już w niższych temperaturach. To stanowi poważne zagrożenie dla uprawy buraka. Dlatego zabiegi herbicydowe w buraku cukrowym zaczynamy bardzo wcześnie.

Dla buraka cukrowego okres krytycznej konkurencji występuje pomiędzy kiełkowaniem, a 8-9 tygodniem po wschodach roślin. o ile w tym czasie nie zwalczymy skutecznie chwastów to niestety, ale będziemy mieć straty w plonie korzeni buraka cukrowego. Jak duże? Zakłada się, iż 1 chwast na powierzchni 10 m2 to strata ok. 1 proc. plonu.

Uciążliwe chwasty dwuliścienne występujące na plantacjach z burakiem cukrowym to między innymi: szarłat szorstki, komosa biała, samosiewy rzepaku, rdesty, rumiany, taszniki oraz psianka czarna.

W odchwaszczaniu buraka cukrowego najważniejsze jest, żeby do walki z chwastami przystąpić bardzo wcześnie. Najlepiej zacząć zabiegi herbicydowe, gdy chwasty są w fazie liścieni, bez względu na fazę rozwojową buraka cukrowego.

Bardzo istotnym czynnikiem wpływającym na skuteczne zwalczanie chwastów w buraku cukrowym jest łączne stosowanie środków herbicydów wraz z adiuwantami. Dla podniesienia skuteczności zabiegów herbicydowych stosuje się kombinacje herbicydów, które działają zarówno odglebowo jak i nalistnie.

Najpopularniejsze substancji czynnych, które wykorzystuje się w standardowym zwalczaniu chwastów dwuliściennych w uprawie buraka cukrowego:

  • metamitron (np. Goltix Titan 565 SC, Torero 500 SC, Jupiter 700 SC, Metron 700 SC)
  • etofumesat (np. Kemiron Koncentrat, Oblix 500 SC)
  • lenacyl (np. Venzar 500 SC, Venzar 80 WP)
  • chlopyralid (np. Lontrel 300 SL, Major 300 SL)
  • chinomerak + dimetanamid-P (np. Tanaris, TopKat)
  • fenmedifam (np. Beetup Flo, Corzal)

Do zwalczania samosiewów rzepaku w buraku cukrowym używa się m.in. metamitronu wraz z triflusulfuronem metylu (np. Safari 50 WG + Trend). Wspomagająco działa również lenacyl. Warto w tym miejscu przypomnieć, iż nie odnowiono zatwierdzenia dla substancji czynnej triflusulfuron metylu, a czas na zużycie zapasów tej substancji czynnej upływa najpóźniej dnia 20 sierpnia 2024 r.

Idź do oryginalnego materiału